ervinkovacs
06.03.10,07:44
Zdravím všetkých poradákov.Mám podobný problem a hľadám odpoveď.Som 4 roky rozvedený živnostník.Na rozvodovom konaní bolo preukázane že z bývalou sme spolu nehospodárili od roku 1996.Minulý rok bývalá manželka podala na súd žiadosť o vysporiadanie BSM.Máme byt odkúpeny v roku 2004,žijem tam ja a dospelá najmladšia dcera.Aj všetky náklady ohladne bytu platím ja.Bývalá manželka žiada finančnú hotovosť(600 000 sk) za byt a polovičku hodnoty z predajne ktorú prevádzkujem od roku 2000.Chcem sa opýtat,vedel by mi niekto povedať na čo má nárok bývalá manželka? za odpoveď alebo radu dopredu dakujem.
dorah34
09.03.10,15:40
ahoj, v prvom rade si skontroluj, ci stihla podat tvoja ex navrh na vysporiadanie BSM do troch rokov po rozvode (rozhoduje datum nadobudnutia pravoplatnosti rozsudku o rozvode). ak to bolo neskor ako 3 roky po rozvode, niet uz co delit - mate to uz v podielovom vlastnictve fifty fifty.
ak to v tomto termine stihla, tak je tazko hovorit o narokoch - rozdelenie BSM je v tom pripade vecou vasej dohody alebo sudneho rozhodnutia (teda vecou dobreho pravnika).
Tvoje podnikanie je sucastou BSM v pripade, ak si podnikal ako zivnostnik (FO). V pripade, ze islo o s.r.o., je sucastou BSM (pokial viem) tvoj podiel v nej.
Byt je urcite sucastou BSM, lebo ste ho nadobudli pocas manzelstva. Otazkou dokazovania na sude (ak sa nedohodnete) bude kolko jej z neho mas vyplatit.
ervinkovacs
11.03.10,08:02
Dakujem za odpoved.Ziadost stihla podat do troch rokov od rozvodu.Ale stále mi nie je jasne ked sme spolocne nehospodárili od roku 1996(co potvrdil aj súd pri rozvode)len sme zili v jednom byte,ci to nieco meni pri delenie BSM.