mondes
06.03.10,08:53
Dobrý deň, zrejme som moju otázku dala do nesprávnej témy, keďže mi nikto neodpovedá, tak to skúsim ešte raz tu.
Potrebujem poradiť ohľadom živnostníka pracujúceho v zahraničí. Má slovenskú živnosť a pracuje pre poľskú firmu, ktorá ho vysiela do Švajčiarska. Tá firma je registrovaná vo Švajčiarsku. SZČO má s tou firmou uzatvorenú zmluvu o dielo na výkon činnosti. Mňa zaujíma:

Má táto SZČO tiež povinnosť sa registrovať a podať DP vo Švajčiarsku?

Pýtam sa preto, že doteraz to nerobil a príjmy zo zahraničia si priznával na Slovensku, kde má aj trvalý pobyt a miesto podnikania.

Poprosila by som niekoho, kto má s tým skúsenosť, aby mi pomohol. Ďakujem veľmi pekne.
mondes
06.03.10,13:42
Hm, nikto mi nevie poradiť?
mondes
06.03.10,15:09
Prosím.
mondes
07.03.10,17:52
Skúsim to ešte raz posunúť vyššie. Nikto s tým nemá skúsenosť? Ďakujem za prípadné názory.
abcd.kates
07.03.10,19:44
No ja si myslím, že sa nemusí registrovať na DU vo Švajčiarsku. LEN AK BY TAM POBUDOL VIAC AKO 183 DNI V DANOM ROKU. Ak tam bude robiť menej ako tých 183 dní, tak normálne priznáva príjmy na Slovensku.
........to je len môj názor, prosím ak sa mýlim dajte vedieť !........
Viera1000
16.06.10,15:33
ako je to so 183 dňami pobytu v zahraničí ak zamestnávateľom je slovenská firma a zamestnanci pracujú v zahraničí
promont maja
17.06.10,06:30
... tak toto by som ja osobne riešila priamo konzultáciou s daňovým poradcom, nakoľko ide o Švajčiarsko, ktoré nie je členom EÚ.

Podľa môjho názoru tu ide o otázky v dvoch rovinách: a to v určení daňovej rezidencie, t. j. zdaňovaní celosvetových príjmov dane z príjmu fyzických osôb a v druhom rade možno aj posúdenia registrácie vzhľadom na daň z pridanej hodnoty, hoci stále nevieme o aké konkrétne poskytované služby ide ... či ide napr. o služby poskytované na nehnuteľnosti alebo na hnuteľnom majetku, či ide o služby podľa § 15 či 16 zákona o DPH ..., alebo či poľská spoločnosť je platcom DPH na území Švajčiarska ... či existujú určité limity, ktoré je potrebné splniť, aby vznikla povinnosť registrácie ... či vzniká prenos daňovej povinnosti na túto fyzickú osobu v prípade, ak poľská spoločnosť nie je identifikovaná pre DPH vo Švajčiarsku ... či táto poľská spoločnosť má sídlo, či prevádzkáreň, resp. miesto ekonomickej činnosti na území iba Poľskej republiky a atď. Ide o množstvo otázok, na ktoré je potrebné poznať odpoveď, a nakoniec to možno nebude až také zlé ... ale je aj tu na porade množstvo tém zaoberajúcich sa témou Švajčiarsko ... len podotýkam, že od 1. 1. 2010 je platná novela zákona o DPH, ktorá sa týka práve služieb ...