jerry2000
06.03.10,09:27
Dobrý deň,
potreboval by som poradiť a vopred ďakujem za odpovede.
Nedávno som kúpil byt v bytovom dome s troma vstupmi.Môj byt je na zvýšenom prízemi a ku vstupu do bytu používam jeden tento vstup ku môjmu bytu najbližšie.Predseda SVBaNP mi však zaslal zmluvu o prenájme spoločnej časti domu a to konkrétne za prístupovú chodbu ku bytu za ktorú aj požaduje platbu.Keď som sa ohradil,že je to spoločný priestor ktorý môžu využívať všetci vlastníci bytov namontoval na chodbu predelujúce dvere z jedne/mojejústrany kľučku a z druhej gulu.Upozornil ma,že ako nový vlastník bytu budem platiť či chcem alebo nie a ak prestanem platiť tento prenájom prídem o svoje súkromie.Neviem ako mám ďaľej postupovať?Mám to plaťiť?Ak prestanem platiť nevpustí ma do chodby a tým aj do bytu?
sito
06.03.10,08:51
Ak je to jeho dom, môže!

Ak je to dom vlastníkov, rozhodujú vlastníci bytov v dome podľa Zákona182/1993, §14.

Keď si prečítaš, nie je možné vo vašom dome, aby sa dialo, čo sa deje! Ale ak pôvodným vlastníkom vyhovuje diktátor, máš smolu! Nasťahoval si sa do nespávneho domu pre teba.

Inak máš pravdu, ten priestor pred tvojimi dverami do bytu je spoločny, všetkých v dome, no môžu ho využívať aj bezdomovci.
jerry2000
06.03.10,09:08
Ďakujem.
Dom nieje jeho,bol zvolený ako správca a zároveň predseda SVBaNP.Neviem či s týmto ostatný vlastníci súhlasili,povedal,že sa takto rozhodol.Nerobí v tej časti žiadne úpravy.Zatiaľ to platím aj do fondu teda viac ako ostatný.Mám si tam urobiť úpravy na vlastné náklady.Robil na spoločných priestoroch maľovku,nové podlahy,a dva vstupy aj plastové dvere.Na porade vlastníkov sa však odsúhlasilo že sa oprava vykoná na všetkých vstupoch do bytového domu a maľovka a podlahy na všetkých spoločných priestoroch.Tak prečo si mám všetko platiť sám.
sito
06.03.10,09:42
Ďakujem.
Dom nieje jeho,bol zvolený ako správca a zároveň predseda SVBaNP.Neviem či s týmto ostatný vlastníci súhlasili,povedal,že sa takto rozhodol.Nerobí v tej časti žiadne úpravy.Zatiaľ to platím aj do fondu teda viac ako ostatný.Mám si tam urobiť úpravy na vlastné náklady.Robil na spoločných priestoroch maľovku,nové podlahy,a dva vstupy aj plastové dvere.Na porade vlastníkov sa však odsúhlasilo že sa oprava vykoná na všetkých vstupoch do bytového domu a maľovka a podlahy na všetkých spoločných priestoroch.Tak prečo si mám všetko platiť sám.

S toho,čo si napísal je jasné, že je len predseda SVB, ktorí sa stará, spravuje váš dom. Predseda SVB, podľa zákona nemôže byť aj správcom.

Zákon 182/1993. § 6, odsek 3

(3) Na správu domu nesmú byť dohodnuté súčasne viaceré formy správy domu. Na správu v jednom dome môže byť uzavretá zmluva len s jedným správcom alebo len jedna zmluva o spoločenstve.

Povedať môže, preukázať musí.

§ 7c, odsek 2 až 4.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

U nás je to tak, každý býva za dverami a stará sa o to, čo je za jeho dverami za ktorými má priestor v dome, ktorý je na liste vlastníctva zapísaný ako jeho. Podiel na spoločných častiach na ten kašle.

Takých treba poslať na školenie do oblasti rovníku, majú tam domy na koloch. Kto sa nestará o koly, naučí sa plávať, ak nebude neskoro.

Vyžiadaj si podklady, zápisnicu, uznesenie, že tak ostatný vlastníci rozhodli. Ak áno a Ty nesúhlasíš, máš poslednú možnosť, uplatniť si svoje právo a požiadať súd, aby rozhodol, poslednú.
jerry2000
06.03.10,10:15
Ďakujem,pokúsim sa zápisnicu získať a písomne ho požiadam aby mi ju dal.Neverím však,že mi ju dá,lebo snaha z mojej strany už bola ale odbil ma tým,že k rozhodnutiu prišlo na schôdzi vlastníkov bytov,keď som ešte nebol vlastníkom a preto ma nemusí oboznamovať s jej obsahom.Zisťoval som od predávajúcej strany či takýto poplatok platili.Dali mi k dispozícií aj predpis mesačných záloh ale takáto platba tam nieje a ich vyjadrenie bolo jasné,a to ,že na liste vlastníctva mám zapísaný podieľ na spoločných častiach a zariadeniach domu,tak prečo platiť za chodbu ktorá vedie ku môjmu bytu?!Asi bude najlepšie dať trestné oznámenie.
sito
06.03.10,11:12
Asi nie, trestné oznámenie je krajná vec. Pred jej použítím si treba preštudovať návod na užívanie bytu! Tým je zákon 182/1993 a rozhodnutie vlastníkov v súlade s uvedeným zákonom. Plus odvolávky.

O príspevkoch do FOaU sa rozhoduje v súlade so zákonom, uvedeným!

Pokiaľ chcú nejaké poplatky od Vás naviac, treba, aby Vám ich oprávnenosť podložili, a vy by ste mali možnosť sa k ním vyjadriť a dohodli sa.

Pokiaľ je niečo na predpise zálohovej úhrady a predseda vyžaduje, niečo, peniaze , čo sú nad rámec zákona, dohody, zmluvy o výkone správy sa môže dopustiť trestného činu, škoda musí prekročiť určitú výšku. Inak je to len priestupok. Ale taký človek by nemal zastupovať bytový dom.

§ 7c, Odsek 2

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva.

Ale podstata rozhodovania v bytovom dome je § 14, odsek 2!!!
Mária27
06.03.10,12:11
Predseda SVBaNP mi však zaslal zmluvu o prenájme spoločnej časti domu a to konkrétne za prístupovú chodbu ku bytu za ktorú aj požaduje platbu.Keď som sa ohradil,... ..Upozornil ma,že ako nový vlastník bytu budem platiť či chcem alebo nie a ak prestanem platiť tento prenájom prídem o svoje súkromie. ... ... Ak prestanem platiť nevpustí ma do chodby a tým aj do bytu?


Do zmluvného vzťahu ťa nemôže nik nútiť. Ty si to už začal platiť? Nič neplať!
Čo myslel tým súkromím?
Spoločné priestory môžeš využívať tak ty, ako aj ostatní. Dvere nechávaj otvorené.

§ 12

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome a osoby, ktoré s ním žijú v domácnosti, 14) majú právo užívať byt alebo nebytový priestor v dome, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, príslušenstvo a pozemok, ktorých užívanie je spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru v dome, a priľahlý pozemok.
lubica_02
06.03.10,12:59
Všetky platby za spoločné priestory v prípade prenájmu sa prejednávajú na zhromaždení a musia byť odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a musí s podmienkami súhlasiť aj druhá strana. Nemusíš nič platiť, obráť sa prípadne písomne na SVB a žiadaj písomnú odpoveď , následne žiadaj prejednanie na rade a na zhromaždení.
sito
06.03.10,13:08
Všetky platby za spoločné priestory v prípade prenájmu sa prejednávajú na zhromaždení a musia byť odsúhlasené nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a musí s podmienkami súhlasiť aj druhá strana. Nemusíš nič platiť, obráť sa prípadne písomne na SVB a žiadaj písomnú odpoveď , následne žiadaj prejednanie na rade a na zhromaždení.

§ 14
jerry2000
06.03.10,13:09
Ďakujem.Čo myslel tou stratou súkromia neviem.Vraj uvidím potom.Dvere sú stále otvorené.Namontoval som tam už 3x kľučku z oboch stán,ale vždy to odmontuje a na drzovku mi zazvoní a upozorní ma aby som tie dver nechal tak,teda stále zatvorené.Platiť to platím,lebo mi to napísali do predpisu mesačných záloh-položka-chodba.Je to vraj platba za používanie spoločného priestoru ku bytu,ale to mi pripadá trochu čudné prečo to mám platiť len ja?!Prečo on neplatí za hlavný vstup a aj vstup ku garažam,veď ho používajú len taký čo majú v prenájme garaže?!
sito
06.03.10,13:20
V SVB sú orgány! 182/1993, § 7c, odsek 1

(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

Obráť sa so svojím problémom na radu SVB, prípadne na zhormaždenie. A preštuduj si uvedený zákon! Lepšie sa ti bude argumentovať v obhajovaní svojich práv.
jerry2000
06.03.10,13:55
Na jedného z členov rady som sa obrátil a odpovedala mi či som žochar a ide mi o 3 eura?! Nejde mi však o tie eura ale o princíp čo z toho budem mať?Veď platím upratovanie-mám si upratovať sám,malovka, podlaha,plastové vchody zo spoločného fondu ale ja si to mám uhradiť sám,osvetlenie aj v spoločných a ešte aj ´daľšie 3,50eura mesačne za jedno senzorové svetlo ktoré je na chodbe.Keď to zrátam dokopy tak spolu zaplatím o takmer 10euro viac ako sused vedľa mńa.
Mária27
06.03.10,14:24
Na mesačných zálohách až tak nezáleží, reklamuj vyúčtovanie, je to bezdôvodné obahatenie. Dúfam, že si im tú nájomnú zmluvu nepodpísal!
jerry2000
06.03.10,15:35
Zatiaľ nie.Ani nepodpíšem.Ale čo ak ma nevpustí do bytového domu.Mám to potom riešiť zavolaním štátnej polície?
sito
06.03.10,16:18
Ak to spraví on, tebe neostáva nič iné, len ta polícia. Obmedzuje tvoje osobné práva a užívanie tvojho a spoločného majetku v dome.
Mgr.Shrek
06.03.10,17:01
Kto má na starosti fond opráv? Kto vystupuje na predmetnej zmluve ako zástupca?
Navrhujem sa s tým nepinkať, ale podať žalobu na vydanie bezdôvodného obohatenia na SVBaNP.
jerry2000
06.03.10,18:37
Fond opráv má na starosti správca bytového domu,teda predseda SVBaNP.Na zmluve o prenájme spoločných priestorov v bode 1.predmet zmluvy:prístupová chodba ku bytu je SVBaNP zastúpené práve správcom a predsedom SVBaNP.Ale takýto prístup má ku môjmu bytu už pred nasťahovaním,keď sa mi vyhrážal,že nepovolí zápis do katastra nehnuťeľností.Ten byt chcel odkúpiť totiž on ale ja som dal viac.Nekúri,mám v byte 16 stupnov.Aj bol u mňa a skonštatoval že áno chladno mám,ale je to môj byt,tak načo ho tým otravujem.Tvrdí,že mám malé radiatory.Podľa znalca sú v poriadku a na podlahovú plochu bytu určite postačujú.Mám totiž rohový byt na zvýšenom prízemí.Má otvorené 4 steny zo 6tich.Ani Vám nebudem písať ako ma niekam poslal,keď som sa opýtal na nejakú tú úľavu,keď nevie dodať riadne teplo.Nakoľko vyjadrenie,že nemôžem pridať na kotli,lebo ja mám teraz už 26 stupňov.Hádam nechcem aby tam mal saunu.Problémy,a to som si myslel ,že ak budem mať vlastnú strechu nad hlavou bude lepšie.
Mgr.Shrek
06.03.10,18:46
Tak neviem, na čo čakáš. Vyhľadaj právnika a podajte reštitučnú žalobu. V petite žiadajte, aby súd nariadil správcovi upustiť od takého konania a vrátenie zaplatenej sumy.
sito
06.03.10,19:00
Fond opráv má na starosti správca bytového domu,teda predseda SVBaNP.Na zmluve o prenájme spoločných priestorov v bode 1.predmet zmluvy:prístupová chodba ku bytu je SVBaNP zastúpené práve správcom a predsedom SVBaNP.Ale takýto prístup má ku môjmu bytu už pred nasťahovaním,keď sa mi vyhrážal,že nepovolí zápis do katastra nehnuťeľností.Ten byt chcel odkúpiť totiž on ale ja som dal viac.Nekúri,mám v byte 16 stupnov.Aj bol u mňa a skonštatoval že áno chladno mám,ale je to môj byt,tak načo ho tým otravujem.Tvrdí,že mám malé radiatory.Podľa znalca sú v poriadku a na podlahovú plochu bytu určite postačujú.Mám totiž rohový byt na zvýšenom prízemí.Má otvorené 4 steny zo 6tich.Ani Vám nebudem písať ako ma niekam poslal,keď som sa opýtal na nejakú tú úľavu,keď nevie dodať riadne teplo.Nakoľko vyjadrenie,že nemôžem pridať na kotli,lebo ja mám teraz už 26 stupňov.Hádam nechcem aby tam mal saunu.Problémy,a to som si myslel ,že ak budem mať vlastnú strechu nad hlavou bude lepšie.

Toto na porade nevyriešiš, problém je v tom, že si mu vyfúkol byt. Bude ti stále robiť prieky. V bytovom dome máš byt a teda aj určité práva a povinnosti vyplývajúce zo zákona 182/1993. Tie si musíš uplatniť, asi to bude musieť byť na súde. Po dobrom to nepôjde.
Xanti
06.03.10,19:23
Fond opráv má na starosti správca bytového domu,teda predseda SVBaNP.Na zmluve o prenájme spoločných priestorov v bode 1.predmet zmluvy:prístupová chodba ku bytu je SVBaNP zastúpené práve správcom a predsedom SVBaNP.Ale takýto prístup má ku môjmu bytu už pred nasťahovaním,keď sa mi vyhrážal,že nepovolí zápis do katastra nehnuťeľností.Ten byt chcel odkúpiť totiž on ale ja som dal viac.Nekúri,mám v byte 16 stupnov.Aj bol u mňa a skonštatoval že áno chladno mám,ale je to môj byt,tak načo ho tým otravujem.Tvrdí,že mám malé radiatory.Podľa znalca sú v poriadku a na podlahovú plochu bytu určite postačujú.Mám totiž rohový byt na zvýšenom prízemí.Má otvorené 4 steny zo 6tich.Ani Vám nebudem písať ako ma niekam poslal,keď som sa opýtal na nejakú tú úľavu,keď nevie dodať riadne teplo.Nakoľko vyjadrenie,že nemôžem pridať na kotli,lebo ja mám teraz už 26 stupňov.Hádam nechcem aby tam mal saunu.Problémy,a to som si myslel ,že ak budem mať vlastnú strechu nad hlavou bude lepšie.
No máš to riadne komplikované,
asi by som v tvojom prípade predala byt a odsťahovala sa. Hlavne ak správca mal záujem získať byt do vlastníctva.

Ináč možno Ti pomôže tento môj starší príspevok z inej témy, čo sa týka teploty v byte. http://www.porada.sk/1209423-post100.html lebo správca by tvoju nízku teplotu mal riešiť.

A čo sa týka tej chodby, tak aj ja si myslím, že neoprávnene vyberá od teba poplatky.
jerry2000
06.03.10,20:25
Xanti ja ho nechcem ale predať.Bral som aj časť penazí na zaplatenie úverovým obchodom hypotékov.A je to pekný byt na dobrom mieste.
Xanti
06.03.10,20:29
Xanti ja ho nechcem ale predať.Bral som aj časť penazí na zaplatenie úverovým obchodom hypotékov.A je to pekný byt na dobrom mieste.
Pozri si ten link čo som pricapila

http://www.porada.sk/1209423-post100.html

možno Ti pomôže v niečom. Uspešný boj prajem.