dodo_b
06.03.10,10:21
zdravim,
rozmylam nad sln.kolektormi. plochy alebo trubicovy vaukovy je otazka.
rozdiel v cene je jasny. co by ste odporucali ?? TUV+kurenie+bazen v lete.
mbmbac
06.03.10,12:01
Ja som taktiež uvažoval nad sln. kolektorom ,ale keď som si prerátal návratnosť, nakoniec som od toho upustil.Namontovať som chcel ploche kolektory s plochou 10 m2, na ne dopadne za rok asi 10000 kwh .Počas vykurovacej sezóny zachytia sln. kolektory len 30% tepla s účinnosťou 50% ,t.z. 10000 kwh * 0.3*0.5=1500kwh čo je asi 140 m3 plynu, mimo
vykurovacie obdobie miniem na ohrev teplej vody 110 m3 plynu, takže som ušetril 250m3 plynu čo je približne 112 €. Cena slnečnej zostavy 5000 € ,návratnosť = 44 rokov
kyblik
07.03.10,07:44
Cena slnečnej zostavy 5000 € ,návratnosť = 44 rokov

Si si istý ? Je kríza, ceny išli dolu a okrem toho je momentálne dotácia od štátu, takže...?:rolleyes:
A mimochodom sme mimotemy, zadavateľ sa nepýtal či dať ale aké dať...
diry
07.03.10,18:01
Rozdiel medzi plochými a trubicovými je zjednodušene povedané: ploché potrebujú priamy slnečný svit, trubicovým stačí denné svetlo. Cena: kvalitné trubicové sú skoro 4-5x drahšie než ploché. Pokiaľ chceš aj podporu kúrenia (aj v zime) tak jednoznačne trubicové! Vyberaj výrobcu - nie lacné čínske...
thermical
07.03.10,19:07
Nie je to také jednoznačné. Plochý kolektor využije aj difúzne žiarenie a to celkom efektívne. Jediná výhoda vákuových je, že ak je vonku chladno tak majú menšie straty ako vákuové. Ale len do chvíle kým ich pri teplotách okolo nuly nepokryje námraza alebo ich nezakryje sneh. So snehom a námrazou sa ploché vysporiadajú samé, vákuové nie. Preto ich treba dať tam, kde ich nezasneží (na fasádu zvislo) alebo kde budú dostupné.
Ferdosondo
08.03.10,07:22
zdravim,
rozmylam nad sln.kolektormi. plochy alebo trubicovy vaukovy je otazka.
rozdiel v cene je jasny. co by ste odporucali ?? TUV+kurenie+bazen v lete.
Ťažká odpoveď na takúto otázku. Pred tým ako začneš uvažovať o kolektoroch musíš vedieť: koľko energie potrebuješ na TUV, na kúrenie, na bazén. Chceš aby to pokrylo celú potrebu energie, alebo len časť a ostatok dokúriť iným zdrojom ? Podľa toho určiť plochu a typ kolektorov. Následne na to cenu a ako Ti radil "mbmbac" aj návratnosť. Aj napriek dotácii a aj o niečo nižšej cene bude pravdepodobne návratnosť dlhšia ako životnosť. Takže pred tým, ako sa začneš tešiť z toho ako si ušetril, budú asi mať Tvoj kolektor naložený na káre romovia smerom do zberných surovín.
dodo_b
08.03.10,10:10
Ťažká odpoveď na takúto otázku. Pred tým ako začneš uvažovať o kolektoroch musíš vedieť: koľko energie potrebuješ na TUV, na kúrenie, na bazén. Chceš aby to pokrylo celú potrebu energie, alebo len časť a ostatok dokúriť iným zdrojom ? Podľa toho určiť plochu a typ kolektorov. Následne na to cenu a ako Ti radil "mbmbac" aj návratnosť. Aj napriek dotácii a aj o niečo nižšej cene bude pravdepodobne návratnosť dlhšia ako životnosť. Takže pred tým, ako sa začneš tešiť z toho ako si ušetril, budú asi mať Tvoj kolektor naložený na káre romovia smerom do zberných surovín.


helou,
podla vypoctu v PHVP :D to vychadza na 16 kWh/m2. to sa uvidi real. solar bude len do plusu, dokurovanie bude inym zdrojom. navratnost nebudem riesit, zbytocne polemizovanie podla mna. zase nekupim najdrahjsiu vec na svete, ale ani lasny shit made in china.
- plyn.kotol
- aku nadrz 600/150l nadoba v nadobe
- solar (3-4 panely) tu je ta otazka plochy vs. trubicovy
- rekuperacia
- bazen 7x4mx1,5

no ten sneh je zaujimava vec, to som nevedel.
alltracboy
08.03.10,11:25
ja kupim cinsky shit vakuovy trubicovy za 1000eur. skoda ze ich robia s tym heat pipe.
Ferdosondo
09.03.10,06:13
helou,
podla vypoctu v PHVP :D to vychadza na 16 kWh/m2. to sa uvidi real. solar bude len do plusu, dokurovanie bude inym zdrojom. navratnost nebudem riesit, zbytocne polemizovanie podla mna. zase nekupim najdrahjsiu vec na svete, ale ani lasny shit made in china.
- plyn.kotol
- aku nadrz 600/150l nadoba v nadobe
- solar (3-4 panely) tu je ta otazka plochy vs. trubicovy
- rekuperacia
- bazen 7x4mx1,5

no ten sneh je zaujimava vec, to som nevedel.

Ak sa druhýkrát narodím chcem byť predajca slnečných kolektorov.
Základná otázka: Načo sú Ti slnečné kolektory?
Ak na úsporu energie, tak sa nezobídeš bez výpočtu návratnosti investície do systému. Pretože, ak je návratnosť dlhšia ako životnosť systému tak sú všetky Tvoje snahy márne - neušetríš!
Ak je to kôli tomu, aby si bol "in", tak sú všetky technické debaty márne a sústreď sa len, aby to farebne ladilo s okolím.
alltracboy
09.03.10,08:34
problem je v tom , ze vela ludi na vsetko pozera iba cez peniaze. Na to ze pomoze svojou kvapkou v mori k znizeniu emisii nepozera skoro nikto. To su presne ti ludia, ktory postavia dom za x milionov a potom smeti vyhodia za dedinou cestou do prace lebo im je zatazko platit smetiak. Ja som za zavedenie verejnoprospesnych prac pre prichytenich hazlikov. Pol roka upratovania by vela ludi odradilo od podobnych veci.
andiablo
09.03.10,14:22
no na SVK jo skoro každému ekologické hľadisko ukradnuté. Každý pozerá len na prachy. Keby sa ale kompetentný zamysleli mohli by sme byť na blízkej úrovni Fínska, Dánska....
radek666
09.03.10,18:15
keby boli dotácie ako v čechách tak by som nad tým uvažoval ale 100EUR za m2 kolektora to je výsmech. Keby predali emisie nie tak zalacno tak by bolo aj na vyššie dotácie. to je dotácia asi niečo ako šrotovné (to bolo robené tiež pre ludí)
thermical
12.03.10,04:47
je to 200 €/m2. Na dva kolektory cca 920€.
Dáša_
12.03.10,05:11
problem je v tom , ze vela ludi na vsetko pozera iba cez peniaze. Na to ze pomoze svojou kvapkou v mori k znizeniu emisii nepozera skoro nikto. To su presne ti ludia, ktory postavia dom za x milionov a potom smeti vyhodia za dedinou cestou do prace lebo im je zatazko platit smetiak. Ja som za zavedenie verejnoprospesnych prac pre prichytenich hazlikov. Pol roka upratovania by vela ludi odradilo od podobnych veci.

som trochu mimotemy, ale si si úplne itý, že použitím slnečných kolektorov prispeješ k zníženiu emisii? A započítal si aj výrobu kolektorov? S úplne všetkým? Neviem, trubice v kolektoroch boli tuším voľakedy z medi - náklady (a emisie) pri ťažbe nerastu, zlievareň, valcovanie, prevozy z jedného kontinentu na druhý, výroba... Plus samozrejme dalšie účasti kolektorov... Prípadne nákup kolektorov v číne, následná doprava ku nám. Naozaj osadením kolektorov znížite emisie???? Alebo to je iba jednostraný pohľad????
alltracboy
12.03.10,06:00
jednoduchy slnecny kolektor je zo skla. Ked to beries tak, tak potom nic na svete nemoze znizit emesie. lebo aj ten fotovoltaicky clanok spotrebuje pri vyrobe viac energie, ako dokaze svojou zivotnostou navratit. Vyroba vakuoveho kolektora je zalezitost par korun. Neviem naco tam teraz davaju tie medene trubky, proste mam pocit, ze sa to ma silou mocou co najviac skomplikovat a predrazit. Jasne , ze kolektor alebo veterna elektraren svet nespasia v tomto konzumnom zivote. Kazdy ma auto a produkuje odpad, nad tym sa ani netreba zamyslat, proste jedneho dna sa Zem o nas postara.
hipi
12.03.10,06:03
z coho je vyrobena napln v kolektoroch? Lebo ju treba kazdych 5 rokov menit. To tiez nebude zrovna ekologicke bud vylievat ju do odpadu, alebo davat na recyklaciu a recyklovat...
mendo933
12.03.10,06:45
Najlacnejsi solar je hadicovy solar vyhodeny na strechu :) Na leto, ked je najvetsia spotreba vody a najviac slnka staci
piopio
26.03.10,22:32
Gratulujem. Toľko "duchaplných" nezmyslov, čo som tu prečítal a ani jedna jedíná! veta z toho, neobsahovala odpoveď na pôvodnú otázku. Ani jeden z vás tomu človeku neporadil.
dodo: obráť sa mailom na viacero firiem, ktoré ponúkajú montáž kolektorov. Na nete je ich neúrekom. Dotácia je skutočne 200 E/m2. Je ale treba splniť viacero podmienok. Prečítaj si napr. tu: 3xW.ezos.sk/Dotacie%20na%20slnecne%20kolektory.html (nechce mi to uverejniť odkaz, hádam vieš, čo zadať miesto 3xW)

Môj názor je taký, že v súčasnosti sa viac oplatí ploché kolektory, vzhľadom na neúmerne vysokú cenu trubicových. Kolektory po čase vymeníš, alebo zrenovuješ, systém ti zostáva.
Ferdosondo
27.03.10,06:44
[QUOTE=piopio;1354802]Gratulujem. Toľko "duchaplných" nezmyslov, čo som tu prečítal a ani jedna jedíná! veta z toho, neobsahovala odpoveď na pôvodnú otázku. Ani jeden z vás tomu človeku neporadil.

To bude asi tým, že na takto položenú otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.

Tvoj názor Ti neberiem, ale odpoveď naznačí kalkulačka, pero a hlavne zdravý sedliacky rozum. Odpovede typu daj to, alebo to, sú o ničom, lebo nepoznajú konkrétne podmienky.
Tvoj príspevok by som zaradil hodne vysoko v rebríčku ako Ty hovoríš, "duchaplných nezmyslov".
lapejko
28.03.10,09:59
Pred rokom mi v Poľsku nacenili základnú kolektorovú sadu na Túv s bojlerom 300 l v plochom prevedení 60000 skk, v trubicovom 70000 skk-značka-Immergass. V podobných cenách sa pohybuje aj Vitopend od Viesmanna, ic poľské sú o 12 % lacnejšie, takže načo riešiť dotáciu s papierovaním ak je poľský obchodník pružnejší ako náš?
piopio
01.06.10,11:08
[QUOTE=piopio;1354802]Gratulujem. Toľko "duchaplných" nezmyslov, čo som tu prečítal a ani jedna jedíná! veta z toho, neobsahovala odpoveď na pôvodnú otázku. Ani jeden z vás tomu človeku neporadil.

To bude asi tým, že na takto položenú otázku neexistuje jednoznačná odpoveď.

Tvoj názor Ti neberiem, ale odpoveď naznačí kalkulačka, pero a hlavne zdravý sedliacky rozum. Odpovede typu daj to, alebo to, sú o ničom, lebo nepoznajú konkrétne podmienky.
Tvoj príspevok by som zaradil hodne vysoko v rebríčku ako Ty hovoríš, "duchaplných nezmyslov".

Ani ja ti neberiem tvoj názor. Ale ten človek sa pýtal na náš názor, a kopa ľudí tu začne trepať nezmysly o ekológii. To ho vôbec nezaujímalo. Prečítaj si ešte raz, čo sa pýtal. Ja som mu moj názor napísal, ak sa ti to zdá "duchaplný nezmysel", napíš svoj názor.
Čo viem, tak trubicové kolektory sú v našich podmienkach veľmi nerentabilné. V lete, pri max. teplotách trpia prehrievaním a je potrebné odviesť z nich teplo, pretože sa tým kazia. Preto som napísal, čo som napísal.
Súhlasím, že treba vziať kalkulačku a všetko si dobre zrátať. Ja som za nízkonákladové svojpomocné riešenia.