astra
04.10.05,09:51
Môžu sa vo firme (s.r.o., PÚ) používať stavné lístky (Vaša stravovacia) rôznej hodnoty? Napr. že vedenie má lístky 80,- Sk a zamestnanec 50,-Sk za lístok??
Vopred vďaka za pomoc.
Jura
04.10.05,07:52
Môžu sa vo firme (s.r.o., PÚ) používať stavné lístky (Vaša stravovacia) rôznej hodnoty? Napr. že vedenie má lístky 80,- Sk a zamestnanec 50,-Sk za lístok??
Vopred vďaka za pomoc.
To chcete rozdeliť podľa platu, kto má viac dostane viac a opačne. Nevidí sa mi to férové.
astra
04.10.05,08:02
O férovosti nepolemizujem, len chcem vedieť, či je to čisté a možné z hľadiska zákona.
Tweety
04.10.05,08:04
O férovosti nepolemizujem, len chcem vedieť, či je to čisté a možné z hľadiska zákona.Cenu straveniek je nutné prispôsobiť cene hlavného jedla v mieste možnosti stravovania.
Mária M:p
astra
04.10.05,08:17
Zamestnanec aj cestuje po Slovensku a tak odhadnúť za koľko SK sa prestravuje je dosť problematické.
Tweety
04.10.05,08:21
Zamestnanec aj cestuje po Slovensku a tak odhadnúť za koľko SK sa prestravuje je dosť problematické.Odporúčala by som jednotné stravenky, pretože pochybujem, že za 50,-Sk sa dá objednať hlavné jedlo.
Mária M:)
liba2
04.10.05,08:32
Často sa odvolávame na vypracovanie internej smernice. Myslím že aj v tomto prípade ak to bude zapracované do int. smernice, malo by to obstáť aj pred DÚ.
Asi ťažšie bude uviesť do smernice podmienky a spôsob prideľovania straveniek za 50 a za 80 Sk (asi bude platiť pravidlo: rovní a rovnejší)
beatap
04.10.05,09:04
keď neberieme do úvahy morálne hľadisko, tak z daňového je to čisté, kľudne môžu byť stravenky rôznej hodnoty....
Tweety
04.10.05,09:34
keď neberieme do úvahy morálne hľadisko, tak z daňového je to čisté, kľudne môžu byť stravenky rôznej hodnoty....Nie všetko je ošetrené zákonmi a predsa sa nepozastavuje na tým, čo je správne a čo nesprávne. Ja byť zamestnancom , tak s tým nesúhlasím. Nie je to morálne.
Mária M:mad:
beatap
04.10.05,09:39
ale ja nemám na mysli to, že jedna hodnota je pre tých a tá druhá pre iných, mali sme kedysi stravenky s rôznymi hodnotami, ale pre všetkých zamestnancov, bolo na nich pre ktoré sa rozhodli, ktoré im vyhovovali a to isté platilo aj pre vedenie.... skôr sme s tým mali my problém ako účtovníčky, pri inventúrach a pod.
Jura
04.10.05,10:05
ale ja nemám na mysli to, že jedna hodnota je pre tých a tá druhá pre iných, mali sme kedysi stravenky s rôznymi hodnotami, ale pre všetkých zamestnancov, bolo na nich pre ktoré sa rozhodli, ktoré im vyhovovali a to isté platilo aj pre vedenie.... skôr sme s tým mali my problém ako účtovníčky, pri inventúrach a pod.
My máme 80,- SK stravné poukážky a máme 50 + 30 .- Sk , sú vlastne v rov-
nakej hodnote, ale niektorí to chcú mať rozdrobené. Na toto si myslela?
Tweety
04.10.05,10:10
ale ja nemám na mysli to, že jedna hodnota je pre tých a tá druhá pre iných, mali sme kedysi stravenky s rôznymi hodnotami, ale pre všetkých zamestnancov, bolo na nich pre ktoré sa rozhodli, ktoré im vyhovovali a to isté platilo aj pre vedenie.... skôr sme s tým mali my problém ako účtovníčky, pri inventúrach a pod.V každom prípade je to práca naviac pre účtovníčky . Ak budú ceny straveniek rôzne, potom by bolo dobré, aby sa konečná cena pre zamestnanca pomerne prispôsobila.
Mária M:o
zuzi
04.10.05,10:44
My máme stravenky v hodnote 69,- , 70,- a 60,-Sk. Máme 3 kalkulácie a každé účtujeme osobitne. Nie je to nič čudné a je to aj obhájiteľné z daňového hľadiska bez problémov.
durisovad
04.10.05,12:57
Z hladiska danoveho aj uctovneho su rozne ceny straveniek bez problemov. Ide vsak o postoj "sefov" voci radovym zamestnancom. Ja som uz pocula aj o takom pripade, ze vedenie firmy malo stravovanie zadarmo (na ucet zisku, ako repre v lepsej restauracii) a zamestnanci si platili stravne listky. Zamestnanci boli radi, ze im dali aspon to. Ale v ziadnom pripade sa s tym neda z hladiska kultury na pracovisku a z hladiska medziludskych vztahov suhlasit.
Tweety
04.10.05,14:09
Zamestnanci boli radi, ze im dali aspon to. Ale v ziadnom pripade sa s tym neda z hladiska kultury na pracovisku a z hladiska medziludskych vztahov suhlasit.
To ešte nič nie je. My sme v jednej spoločnosťi boli nútení fungovať aj tak, že sme skoro rok nemali vôbec stravenky. Pre radových zamestnancov neboli peniažky a to nás ani odbori neobhájili a panstvo chodilo na lukulské hody, ešte aj psovi domov nosili za firemné.Netreba si veľmi domýšľať ako to dopadlo. (firma je v konkurze ,zamestnanci boli nútení odísť a panstvo má o seba postarané.)
Mária M
:cool:
durisovad
04.10.05,14:16
Aj to sa veru stava. Na Slovensku je to tak.
Paula
04.10.05,15:15
Mám prípad, kde mi k SL bez DPH (DPH len za províziu) pribudli SL + DPH, ktorých nákup súvisí s miestom výkonu práce. Aby som dodržala rovnakú predajnú cenu SL pre všetkých zamestnancov, SL s DPH dotujem vyššou sumou zo soc.fondu. Zamestnanci tak dostávajú "prídel" zo soc. fondu v rôznych mesiacoch v rôznej výške . Je potrebné to nejakým spôsobom upratať? Ďakujem za radu.
Jana Acsová
04.10.05,15:30
Pauli tak, ako bolo uvedené "smernicou" vždy.

Dávam do pozornosti, že v prípade, že sú stravenky rôznej hodnoty, je potrebné dodržiavať aspoň percentuálne povinnosti príspevkov na stravovanie stanovené Zákonom o sociálnom fonde.

Osobne vždy dávam v účtovnej jednotke otázku, čo je dôvodom rozdielnej ceny stravných lístkov ... a ako argument sa mi pozdávajú iba prípadné regionálne cenové rozdiely napr. BA x ostatné ... To je môj názor. Jedná sa o nákladovú položku firmy, preto ju skúmam. (Individuálne posudzujem každý prípad.)http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Avšak aj na stravovanie zamestnancov by mala by spracovaná smernica, ktorej súčasťou by mali byť ak kalkulácie (aktualizované podľa vývoja v účtovnej jednotke).
Paula
04.10.05,15:40
AVO, ďakujem za reakciu. Práve pre spravodlivosť = rovnosť predajnej ceny sa konatelia rozhodli dotovať viac tie SL s DPH .
Jana Acsová
04.10.05,15:41
AVO, ďakujem za reakciu. Práve pre spravodlivosť = rovnosť predajnej ceny sa konatelia rozhodli dotovať viac tie SL s DPH . Zaujímavý argument a páči sa mihttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
astra
05.10.05,06:19
Už sa mi to trochu odhmlilo. Viem, že o rovnosti a férovosti to nie je, ale zamestnanec s tým súhlasí, aj tak sa väčšinou stravuje doma a je rád, že celá cena lístku sa pokryje z nákladon a príspevku zo SF.