Viera Ká
06.03.10,11:40
Dobrý deň,

mám takýto prípad: zamestnankyňa v pracovnom pomere 6 mesiacov v roku 2009 ostatné na rodičovskom príspevku a od októbra pracuje pre poisťovňu ako sprostredkovanie poistenia, avšak za minulý rok 2009 nemala žiadnu odmenu - tá bola vyplatená až v januári 2010 - môže sa jej dať zamestnanencká prémia, alebo kvôli sprostredkovaniu nie?

Ďakujem.
ivustek
06.03.10,10:54
Jednou z podmienok je - nepoberanie iných zdaniteľných príjmov. A ona iné príjmy nemala.
V podmienkach nie je uvedené, že nemôže byť SZČO, alebo sprostredkovateľ. Ak nepodáva ani DP, tak by podľa mňa mala nárok na zam.prémiu.

Ale počkajme na skúsených poraďákov.
Jozef Mihál
06.03.10,14:06
Má nárok na ZP.

Rozhodujúce je, či mala príjem zo sprostredkovania - nie to že mala zmluvu s poisťovňou.
Viera Ká
06.03.10,16:42
Veľmi pekne ďakujem obom za radu.

Určite ju poteší príjem naviac za minulý rok.
Viera Ká
22.03.10,05:59
Vraciam sa znova k tejto téme, : prosím o radu keď treba vystaviť daňové príznanie - pôvodne som jej vystavila DP typ A a keď ho chcela odovzdať na DÚ jej to vrátili, že keď je zaevidovaná na DIČ musí podať DP typ B, tomu by som rozumela a dala by som jej tie nulové príjmy za sprostredkovanie, ale v B vôbec nie je možnosť dať zamestnaneckú prémiu, tak ako to správne vystaviť? Dva DP sa nemôžu určite dať, tak mi prosím poradte.

Ďakujem.
Viera Ká
22.03.10,11:16
Nevie mi nikto poradiť, prosím?
Timka1
22.03.10,11:22
Vraciam sa znova k tejto téme, : prosím o radu keď treba vystaviť daňové príznanie - pôvodne som jej vystavila DP typ A a keď ho chcela odovzdať na DÚ jej to vrátili, že keď je zaevidovaná na DIČ musí podať DP typ B, tomu by som rozumela a dala by som jej tie nulové príjmy za sprostredkovanie, ale v B vôbec nie je možnosť dať zamestnaneckú prémiu, tak ako to správne vystaviť? Dva DP sa nemôžu určite dať, tak mi prosím poradte.

Ďakujem.


Vierka prilepím ti oznámenie DRSR ohľadom DP typ A alebo B, práve dnes som to tu písala, podávaš DP typ A, týka sa to aj tvojho prípadu, nemala príjmy ani výdaje zo živnosti ani za sprostredkovanie poistenia, nevadí, že ma pridelené DIČ, podávaš A, kde si uplatníš aj zam. prémiu


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 17 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov pri zisťovaní základu dane, alebo daňovej straty sa vychádza u daňovníka účtujúcemu v sústave jednoduchého účtovníctva z rozdielu medzi príjmami a výdavkami. Ak daňovník účtuje o daňových výdavkoch (bez ohľadu, že nedosiahol zdaniteľné príjmy), je účtovnou jednotkou a podáva daňové priznanie typu B, nie je pritom podstatné, či v prípade daňovej straty bude túto niekedy v budúcnosti umorovať.
Ak daňovník nebude vôbec účtovať o zdaniteľných príjmoch a o daňových výdavkoch (účtovanie o daňovníkových výdavkoch a o ich zahrnutí do daňových výdavkov je na autonómnom rozhodnutí daňovníka) a dosiahol iba príjmy zo závislej činnosti, podáva daňové priznanie typu A tlačiva.

DR SR pracovisko Nitra
Oddelenie daňového práva a služieb

aj tu sa môžeš kuknuť http://www.porada.sk/t136035-danova-strata-a-dp-typ-a-alebo-b.html
Viera Ká
23.03.10,06:25
Timka, ani nevieš akú radosť si mi urobila svojou odpoveďou, ja som sa včera rozprávala s jednou pracovníčkou na našom DÚ, tiež mi povedala, že treba podať typ B a teda nebude mať ZP, ale teraz vyjadrenie BB ma potešilo, ďakujem ešte raz.
Ivenka
23.03.10,07:09
Aj mňa takato odpoveď potešila, len neviem ako ďalej. Takúto skutočnosť som prehliadla a podala som za SZCO čestné prehlásenie, že nebudem podávať DP typ B. Z uvedeného mi ale vyplýva, že ešte môžem podať A ako zamestnanec, keďže chcem zamestnaneckú prémiu?
Ďakujem za ochotu.
Timka1
23.03.10,07:24
Aj mňa takato odpoveď potešila, len neviem ako ďalej. Takúto skutočnosť som prehliadla a podala som za SZCO čestné prehlásenie, že nebudem podávať DP typ B. Z uvedeného mi ale vyplýva, že ešte môžem podať A ako zamestnanec, keďže chcem zamestnaneckú prémiu?
Ďakujem za ochotu.

a dala si si urobiť RZD? alebo už si podala A?

ak si podala A ešte máš možnosť do 31.3. podať opravné, kde si vyčísliš aj ZP, na pôvodné DP sa v tomto prípade nebude prihliadať

ak si mala urobené RZD, tiež môžeš podať A, s tým, že priložiš kópiu RZD aj s vyplnenou druhou stranou do priznania
Ivenka
23.03.10,07:27
Timka, ja som podala iba čestné prehlásenie a ročné zúčtovanie za zamestnanca som nerobila. Ak mu neurobím RZD teda môže podať ešte A? Ďakujem
Timka1
23.03.10,07:28
Timka, ja som podala iba čestné prehlásenie a ročné zúčtovanie za zamestnanca som nerobila. Ak mu neurobím RZD teda môže podať ešte A? Ďakujem

áno, môže, ale aj v RZD sa dá vyrátať ZP
Ivenka
23.03.10,07:30
Ďakujem Dobrý anjel :0