katya5
06.03.10,13:26
prosim vas o pomoc. bola som živnostnikno momentalne mam prerušenu živnost od 25,2,2009. robila som len 4 dni v january a potom som marodovala. v pokladninemam nablokovane nič. musim si urobt danove priznanie a ak ano typu B? myslite že si ho dokazem vyplnit sama kedze mam prijem 160€ mesačne- materska tak sinemožem dovolit ho dat urobit. dakujem
Timka1
06.03.10,12:31
prosim vas o pomoc. bola som živnostnikno momentalne mam prerušenu živnost od 25,2,2009. robila som len 4 dni v january a potom som marodovala. v pokladninemam nablokovane nič. musim si urobt danove priznanie a ak ano typu B? myslite že si ho dokazem vyplnit sama kedze mam prijem 160€ mesačne- materska tak sinemožem dovolit ho dat urobit. dakujem

nemáš žiadne príjmy zo živnosti?
babi2
06.03.10,12:32
prosim vas o pomoc. bola som živnostnikno momentalne mam prerušenu živnost od 25,2,2009. robila som len 4 dni v january a potom som marodovala. v pokladninemam nablokovane nič. musim si urobt danove priznanie a ak ano typu B? myslite že si ho dokazem vyplnit sama kedze mam prijem 160€ mesačne- materska tak sinemožem dovolit ho dat urobit. dakujem
Zrejme si za tie 4 dni nezarobila viac ako 2012,85 € čo je hranica na podanie DP, v tom prípade nemusíš podať DP, ale DÚ Ťa môže vyzvať na podanie
Timka1
06.03.10,12:36
tiež si myslím, že nemusíš podávať žiadne DP nakoľko do sumy príjmu 2012,85 nie je povinnosť ho podať a materská nie je zdaniteľný príjem ......
ivustek
06.03.10,12:39
tiež si myslím, že nemusíš podávať žiadne DP nakoľko do sumy príjmu 2012,85 nie je povinnosť ho podať a materská nie je zdaniteľný príjem ......

a ja som si myslela, že toto sa na SZČO nevzťahuje, že ak má SZČO akýkoľvek príjem - musí podať DP. A skúsim napísať,prečo:
Keby som mala príjmy zo živnosti napr: 1000€ a nepodala by som DP. Manžel by si chcel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku - ako rozdiel medzi príjmami a odpoč.položkou. Ako by som tento príjem zdokladovala? Keby som podala DP - mala by som potvrdenie zDÚ. keď ho nepodám-kde ho zoberiem?
katya5
06.03.10,13:02
no moj manžel je tiež živnostnik tak neviem ako si tam da moj prijem. mne povedala učtovnička že kedze som bola živnostnik musim podat priznanie. na materskej som od 31,03,2009
ivustek
06.03.10,13:09
Ja som bola živnostníčka + rod.príspevok. Bolo mi povedané, že si mám urobiť DP a žiadať o potvrdenie z DÚ o mojich prijmoch. Až potom si manžel mohol vo svojom DP uplatniť na mňa odpočet. Vtedy sa mi zdalo akési komplikované, tak som sa vykašľala na odpoč.položku. Ale teraz by som to už tak nenechala.
katya5
06.03.10,13:21
no ja som prave že bola živnostnik a po zrušeni živnosti som isla na matersku. tak neviem či je v tom rozdiel. ale ved potvrdenie o prijme mi nedaju na socialke? ked poberam rodičovsky a zo živnosti som prijem nemala.
ivustek
06.03.10,13:26
no ja som prave že bola živnostnik a po zrušeni živnosti som isla na matersku. tak neviem či je v tom rozdiel. ale ved potvrdenie o prijme mi nedaju na socialke? ked poberam rodičovsky a zo živnosti som prijem nemala.

keď si príjem nemala, tak určite stačí potvrdenie zo sociálky. Ja som však príjem ako živnostník mala.
babi2
06.03.10,13:50
no moj manžel je tiež živnostnik tak neviem ako si tam da moj prijem. mne povedala učtovnička že kedze som bola živnostnik musim podat priznanie. na materskej som od 31,03,2009
Zákon o dani z príjmu
§ 32
Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
katya5
06.03.10,14:34
to je krasne ale ja tomu zakonu nerozumiem ani ň. tak mam ho podavat alebo nie?
JarkaL
06.03.10,14:41
nepodavaj, ale oznam listom svojej spravkyni, ze nepodavas DP z dovodu, ze si nemala v r. prijmy zo zivnosti. Ale RZZP podat musis.
Katy a R
06.03.10,14:44
to je krasne ale ja tomu zakonu nerozumiem ani ň. tak mam ho podavat alebo nie?

... odpoveď máš v treťom príspevku (ke´d nerozumieš zákonu;))

Inak môžeš na DU dať oznámenie, že si nepoberala príjmy do polovice sumy v § 11 ... aby ťa nevyzvali.

A samozrejme manžel si na teba môže uplatniť aj nezd časť - ak spĺňa podmienky ... aj ty svojím príjmom (neviem, či si poberala materské, alebo RP :confused:)
.... použi vyhľadávanie - všetko to tu je ;)
Pepa
06.03.10,14:47
a ja som si myslela, že toto sa na SZČO nevzťahuje, že ak má SZČO akýkoľvek príjem - musí podať DP. A skúsim napísať,prečo:
Keby som mala príjmy zo živnosti napr: 1000€ a nepodala by som DP. Manžel by si chcel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku - ako rozdiel medzi príjmami a odpoč.položkou. Ako by som tento príjem zdokladovala? Keby som podala DP - mala by som potvrdenie zDÚ. keď ho nepodám-kde ho zoberiem?
A načo ti je? Žiadne potvrdenie z DU nepotrebuješ.
katya5
06.03.10,14:47
dakujem ste fakt super
ivustek
06.03.10,18:20
A načo ti je? Žiadne potvrdenie z DU nepotrebuješ.

Ja som zadala otázku v poradni -poradca podnikateľa Žilina - no a tak mi odpovedali. Ale už viackrát sa mi stalo, že odpovedali ináč, ako som sa dozvedela tu na porade.
Katy a R
06.03.10,18:33
a ja som si myslela, že toto sa na SZČO nevzťahuje, že ak má SZČO akýkoľvek príjem - musí podať DP. A skúsim napísať,prečo:
Keby som mala príjmy zo živnosti napr: 1000€ a nepodala by som DP. Manžel by si chcel uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manželku - ako rozdiel medzi príjmami a odpoč.položkou. Ako by som tento príjem zdokladovala? Keby som podala DP - mala by som potvrdenie zDÚ. keď ho nepodám-kde ho zoberiem?

Manžel by napísal do svojho DP (resp do žiadosti o RZD) príjem manželky 1000 eur ... a potvrdením by bol jeho podpis.
Samozrejme, že doklady o tom svojom príjme ty máš (faktúry ...) a v prípade kontroly vieš doložiť.
IKA K
06.03.10,19:32
Ja to riešim čestným prehlásením manželky /manžela/ o výške vlastných príjmov a na DÚ to akceptovali. Presne rozpíšem jednotlivé príjmy a uvediem celkovú sumu, ktorú si uplatňuje druhý z manželov ako nezdaniteľnú časť základu dane.
Katy a R
07.03.10,11:21
Ja to riešim čestným prehlásením manželky /manžela/ o výške vlastných príjmov a na DÚ to akceptovali. Presne rozpíšem jednotlivé príjmy a uvediem celkovú sumu, ktorú si uplatňuje druhý z manželov ako nezdaniteľnú časť základu dane.

... ja si myslím, že toto je úplne zbytočné ;):mee:, lebo dôležitý je podpis manžela ..on by znášal prípadné sankcie, keby niečo..

A v prípade kontroly je takéto čestné prehlásenie na draka, lebo aj tak treba doložiť riadne doklady k príjmu manželky (potvrdenie zo SP o dávkach, príjem z PP resp živnosti, doklady o zaplatenom poistnom, atď)