Adula
04.10.05,10:05
Poprosila by som Vás o radu, sme firma, ktorá zamestnáva len živnostníkov, kupujeme im pracovné oblečenie-monterky, bundy, prac.rukavice, máme nárok na odpočet DPH. V zmluve so živnostníkmi máme uvedené, že im raz ročne poskytneme vyššie uvedené pracovné oblečenie. Diki. Adula.
anto
04.10.05,08:11
Otázka má viacej podotázok.:

1. ak zamestnávate živnostníkov, potom ste zamestnávateľ, a so živnostníkom musíte urobiť pracovnú zmluvu, z neho sa stane zamestnanec so všetkými výhodami, ktoré pracovný pomer poskytuje.
2. Domnievam sa, že živnostníci pre vás vykonávajú sporadické a neopakujúce sa práce, za ktoré vám faktúrujú za výkony. Potom všetky náklady, ktoré vznikajú s ich výkonmi, sú ich nákladmi, a vy nemôžete im poskytovať ochranné pracovné pomôcky, ale oni si musia kúpiť a dať do vlastných nákladov.
Ak im poskytujete akekoľvek plnenia, tak im to musíte vyfaktúrovať vrátane dane z pridanej hodnoty.
Adula
04.10.05,08:17
Máme s nimi uzavreté pracovné zmluvy. vysvetlím to asi bližšie, sme stavebná firma,stavame rôzne domy, robíme rekonštrukcie, materiál na stavby a všetko čo súvisi so stavbou nakupujeme my,faktúry odberateľom takisto faktúrujeme my, živnostníci faktúrujú len prácu za mesiac nám. Adula.
liba2
04.10.05,08:35
Máme s nimi uzavreté pracovné zmluvy. vysvetlím to asi bližšie, sme stavebná firma,stavame rôzne domy, robíme rekonštrukcie, materiál na stavby a všetko čo súvisi so stavbou nakupujeme my,faktúry odberateľom takisto faktúrujeme my, živnostníci faktúrujú len prácu za mesiac nám. Adula.Tomuto vzťahu nerozumiem (alebo mám skrat?)
Adula
04.10.05,08:44
Lidka a čomu nerozumieš? Proste nemáme zamestnancov, za ktorých by sme platili odvody, oni si platia sami, keďže sú živnostníci, my prevezmeme nejakú stavbu, všetky náklady čo súvisia so stavbou platime my, teda živnostníci nám na konci mesiaca dajú faktúru za vykonané práce, ktorú im uhradíme. Za stavbu vystavujeme faktúru odberateľovi, ktorý si u nás stavbu objednal. A mňa by zaújimalo, či si môžem dať do nákladov s nárokom na odpočet DPH aj pracovné oblečenie pre živnostníkov. Diki. Adula
apsgroup
04.10.05,08:48
Ja si myslim, že by si to mali kupovat sami. Vy nemáte dovod im kupovat oblečenie a ešte si aj uplatnovat DPH. To sú predsa ich náklady, a majú byt premietnute v cene ich práce.
liba2
04.10.05,08:48
Píšeš, že máte uzatvorené s nimi pracovné zmluvy... a ďalej, že oni vám faktúrujú za svoju prácu - tomuto vzťahu nerozumiem. Alebo tam má byť správne: Nemáme...
Ak sú to živnostníci, potom máš peknú odpoveď od anto, stotožňujem sa s tým.
ilona
04.10.05,08:49
Ak živnostník Vám faktúruje za poskytnuté práce,ktoré Vám odviedol nemôže byť vedený ako zamestnanec.Prac.oblečenie si predsa musí dať do nákladov on.On je tak isto podnikateľ,ako aj Vaša firma,ale v menšom.On si predsa to prac.oblečenie dá tiež do nákladov,alebo lepšie povedané jemu to patrí do nákladov.Musíte si uvedomiť,že také firmy,ktoré zamestnávajú živnostníkov na takéto činnosti to robia preto,aby s nimi nemali starosti ako zo zamestnancami a preto si nemôžu dať do nákladov to,čo patrí zamestnancom.
účtovník 007
04.10.05,08:51
Máme s nimi uzavreté pracovné zmluvy. vysvetlím to asi bližšie, sme stavebná firma,stavame rôzne domy, robíme rekonštrukcie, materiál na stavby a všetko čo súvisi so stavbou nakupujeme my,faktúry odberateľom takisto faktúrujeme my, živnostníci faktúrujú len prácu za mesiac nám. Adula.
Myslím , že Liba2 nerozumie vzťahu ="Máme s nimi uzavreté pracovné zmluvy"-t.j. sú zamestnanci. "živnostníci faktúrujú len prácu za mesiac nám" ako Vám môžu Vaši zamestnanci fakturovať prácu? Otázka je na mieste.
Adula
04.10.05,08:56
Ďakujem vám všetkým pekne za odpovede, myslela som si to, ale pre čistú dušičku som sa radšej spýtala, šéf, keby mohol, tak asi aj "slona" dá do nákladov a keby ho kúpil bez DPH niekde v zahraničí, tak by ho asi aj samozdanil. Hi-Hi. Pekný deň. Adula
anka1
01.12.05,06:58
Poprosím Vás o radu. Máme zamestnancov - informátorov na vrátnici. Kúpili sme im obleky. Môžeme si z toho uplatniť DPH? Je potrebná nejaká smernica, že týmto zamestnancom budeme poskytovať prac. oblečenie? Iným zamestnancom spoločnosti oblečenie neposkytujeme. Ďakujem za rady.
mlyn16
01.12.05,07:12
Vraciam sa k téme pracovného oblečenia v stavebnej firme. A prečo by nemohla firma dať ľuďom svoje pracovné oblečenie. Napríklad aj kvôli reklame svojho mena. Firma získa zákazku a všetci ľudia na nej pracujúci
sú jednotne oblečení a majú na chrbtoch názov firmy. Firma jednoducho nakúpi monterky alebo kombinézy, dá ich označiť svojim menom a keď príjme niekoho na dohodu alebo zmluvu zároveň mu zo skladu vydá odev, ktorý po ukončení práce vráti do skladu. Keď sa oblečenie zničí, vyradí ho a nakúpi nové. Nárok na DPH samozrejme firma má. Z daňového hľadiska títo ľudia vytvárajú zisk pre firmu a náklady na zakúpenie oblečenia sú daňovo uznané.
Tweety
01.12.05,07:27
Vraciam sa k téme pracovného oblečenia v stavebnej firme. A prečo by nemohla firma dať ľuďom svoje pracovné oblečenie. Napríklad aj kvôli reklame svojho mena. Firma získa zákazku a všetci ľudia na nej pracujúci
sú jednotne oblečení a majú na chrbtoch názov firmy. Firma jednoducho nakúpi monterky alebo kombinézy, dá ich označiť svojim menom a keď príjme niekoho na dohodu alebo zmluvu zároveň mu zo skladu vydá odev, ktorý po ukončení práce vráti do skladu. Keď sa oblečenie zničí, vyradí ho a nakúpi nové. Nárok na DPH samozrejme firma má. Z daňového hľadiska títo ľudia vytvárajú zisk pre firmu a náklady na zakúpenie oblečenia sú daňovo uznané.
Máš pravdu, pre zamestnancov v PP a dohodárov je to uznaný náklad, ale háčik je v tom, že v otázke išlo o živnostníkov. Tam žiaden nárok na prídely nie je.
mlyn16
01.12.05,08:46
Nesúhlasím, prečo by mali byť živnostníci vylúčení z nosenia firemného pracovného oblečenia. Živnostníci by napríklad mohol prísť v starých roztrhaných rifliach. Určite by kazili imidž firme. Nepozerajme na tie odevy ako pridelené zamestnancovi ale ako napríklad na prilby, ktorých je vždy viac kúpených pre prípadných návštevníkov stavby.
DanielaSL
01.12.05,08:51
Môj názor je , že môže dať aj im pracovný odev, ale potom by som ho zaúčtovala do nedaňových výdavkov.
Tweety
01.12.05,09:21
Nesúhlasím, prečo by mali byť živnostníci vylúčení z nosenia firemného pracovného oblečenia. Živnostníci by napríklad mohol prísť v starých roztrhaných rifliach. Určite by kazili imidž firme. Nepozerajme na tie odevy ako pridelené zamestnancovi ale ako napríklad na prilby, ktorých je vždy viac kúpených pre prípadných návštevníkov stavby.
Tiež si myslím, že vylúčení nemusia byť,môžu nosiť hoci oblečenie versače,(to by bol už nedaňový náklad), ale za svoje peniaze. SZČO musí znášať náklady, tak isto ako vyrába zisk, všetko vo svojom mene. :eek: :o
Odporúčam, ak už poskytnem živnostníkom, tak im to vyfakturujem, ináč je to môj náklad daňovo neuznaný.
kalkulka
01.12.05,10:17
Ešte sa vrátim k spomínaným zmluvám. Myslím si, že by nemali mať uzatvorené pracovné zmluvy, ale skôr zmluvy o dielo. A chcem upozorniť, že takto upravené pracovné zmluvy by boli u živnostníkov považované za príjem zo závislej činnosti a nie príjem zo živnosti a Vám ako platcom dane by vyplývala povinnosť odvádzať z týchto príjmov preddavky na daň zo závislej činnosti. Odporúčala by som si tento vzťah čím skôr upraviť.
mlyn16
01.12.05,12:34
Tvoj šéf mal určite takúto predstavu o pracovnom oblečení
Chrusťa
05.05.08,07:34
Zdravím, aby som nezakladala novú tému ohľadom ochr.pracovných prostriedkov, chcem sa spýtať na aký účet by ste účtovali pridelenie ochr.pomôcok- akými sú masky na tvár, rúška, štíty a pod. Účet 527-zákon.soc. náklady al. účet 528?
Vladimír Ozimý
05.05.08,07:42
Zdravím, aby som nezakladala novú tému ohľadom ochr.pracovných prostriedkov, chcem sa spýtať na aký účet by ste účtovali pridelenie ochr.pomôcok- akými sú masky na tvár, rúška, štíty a pod. Účet 527-zákon.soc. náklady al. účet 528?

527-zákonné soc. náklady
VERONIKA6
01.12.11,11:25
Pracovník v uplynulom roku obdržal pracovné ošatenie. V tom istom roku bol PN 232 kalendárnych dní a nastúpil až od 1.3.2011. Viete mi niekto poradiť, či má nárok na pracovné ošatenie v tomto roku?
1gabika1
07.12.12,07:52
Dobrý deň, ja by som Vás chcela poprosiť o radu, že kde zistím na aké pracovné oblečenie majú nárok kuchárky v hoteli? Je to pre jednu známu a jej povedali, že má nárok len na gumenú zásteru. To znamená že do kuchyne môže ísť v rifliach a tričku, dá si gumenú zásteru a je to v poriadku? A ešte jedna otázka ohľadom toho, že keď sa pracovný pomer ukončí, tak zamestnávateľ chce aby im zamestnanci zaplatili celú hodnotu prideleného pracovného oblečenia, nemala by sa platiť len nejaká časť?
Indeed
07.12.12,07:57
..palec hore ! zrejme viete z akych dovodov spolupracujete len so živnostníkmi