calimero1
06.03.10,17:09
Dobrý deň,

v roku 2008 som mal príjem zo závislej činnosti a potom som začal podnikať na živnosť. Vyzeralo to u mňa takto:

Príjem zo záv. činnosti - základ dane: 61480 Sk
Živnosť - strata: -231274 SK
Základ dane celkom: 61480 - 98496 (nezdaniteľná časť na daňovníka) => 0

Takže daňový úrad mi vrátil zrazené preddavky zo záv. činnosti vo výške 11682 Sk


V roku 2009 mám príjem už len zo živnosti: zisk 4677,50 EUR.


Prosím Vás, v akej výške mám uplatniť stratu z roku 2008 v daňovom priznaní?

ĎAKUJEM
Timka1
06.03.10,16:25
Stratu môžeš uplatniť maximálne do výšky základu dane zo živnosti.

§ 30
Odpočet daňovej straty

1) Od základu dane možno odpočítať daňovú stratu počas najviac piatich siedmich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích období, a to počnúc zdaňovacím obdobím bezprostredne nasledujúcim po zdaňovacom období, za ktoré bola táto daňová strata vykázaná. Ku dňu vstupu daňovníka do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu nárok na odpočet daňovej straty odo dňa vstupu do likvidácie alebo vyhlásenia konkurzu zaniká. Ak je zdaňovacie obdobie kratšie ako rok, daňovník môže uplatniť celý ročný odpočet daňovej straty.
calimero1
06.03.10,18:48
Ďakujem.
Uvedený paragraf som čítal. Nie je mi však napr. jasné, či v priebehu nasledujúcich rokov môžem v súčte uplatniť odpočet celej straty zo živnosti, teda 231274 Sk. Alebo má na to vplyv fakt, že som mal v danom roku aj príjem zo záv. činnosti?
evina
06.03.10,18:51
Ďakujem.
Uvedený paragraf som čítal. Nie je mi však napr. jasné, či v priebehu nasledujúcich rokov môžem v súčte uplatniť odpočet celej straty zo živnosti, teda 231274 Sk. Alebo má na to vplyv fakt, že som mal v danom roku aj príjem zo záv. činnosti?

živnosť vysporiadavaš so živnosťou. ZČ je mimo tohto procesu.
ipomoni
06.03.10,20:23
taktiez ma to zaujima a neviem ako dalej - danovnik dosiahol stratu z podnikania /SZCO/, ale jeho celkovy zaklad dane bol bo kladny, pretoze mal dalsie prijmy podla § 6. Moze si stratu z podnikania odpisat, tzn. ze vysporiadat len z prijmov zo zivnosti? Poradte. dakujem
Tweety
07.03.10,08:14
taktiez ma to zaujima a neviem ako dalej - danovnik dosiahol stratu z podnikania /SZCO/, ale jeho celkovy zaklad dane bol bo kladny, pretoze mal dalsie prijmy podla § 6. Moze si stratu z podnikania odpisat, tzn. ze vysporiadat len z prijmov zo zivnosti? Poradte. dakujem
Áno. Správnu odpoveď máš aj v prísp. č. 4.
evina
07.03.10,09:15
taktiez ma to zaujima a neviem ako dalej - danovnik dosiahol stratu z podnikania /SZCO/, ale jeho celkovy zaklad dane bol bo kladny, pretoze mal dalsie prijmy podla § 6. Moze si stratu z podnikania odpisat, tzn. ze vysporiadat len z prijmov zo zivnosti? Poradte. dakujem
Ja by som pre istotu doplnila, lebo formulácia otázky je pre mňa nie celkom presná. Tú stratu z podnikania samozrejme neuplatňuješ v tomto roku, ale až v roku kedy vykáže SZČO kladný daňový základ podľa §6.
ipomoni
07.03.10,11:01
dakujem za poradenie a doplnim ze strata z podnikania je z roku 2008. cize je mozne si ju uplatnit teraz v DP, pretoze je dosiahnuty kladny vysledok z podnikania. este doplnim, to ze strata v r.2008 bola zo zivnosti ale celkovy zaklad dane z § 6 bol kladny.a este sa opytam ci je treba v odd.XIII. DP dat k tomu komentar.dakujem krasne.
ipomoni
07.03.10,16:41
prosim mozete mi odpovedat, ci postup v suvislosti so stratou spravne chapem a mozem ju takto odpisat. dakujem.
Timka1
07.03.10,16:45
dakujem za poradenie a doplnim ze strata z podnikania je z roku 2008. cize je mozne si ju uplatnit teraz v DP, pretoze je dosiahnuty kladny vysledok z podnikania. este doplnim, to ze strata v r.2008 bola zo zivnosti ale celkovy zaklad dane z § 6 bol kladny.a este sa opytam ci je treba v odd.XIII. DP dat k tomu komentar.dakujem krasne.

ak je strata z roku 2008 môžeš si ju uplatniť v roku 2009 ak máš kladný základ dane, ale len zo žvinosti § 6 a to max. do výšky základu dane