juliska
04.10.05,10:34
Ja by som poprosila o pomoc pri riešení môjho problému: v roku 2003 sme vystavili faktúru a teraz sme sa rozhodli odstúpiť od pohľadávky. prosím poraďte akou formou a čo potom s DPH, ktoré sme odviedli štátu. Ide o FO a JU.

Ďalej by som poprosila, kde by som našla niečo o nedobitných pohľadávkach,alebo ak by mi mohol niekto pomôcť, ako to riešiť a následne účtovať. Tentokrát ide o PO a PÚ.
liba2
04.10.05,08:39
Na Porade je toho plno, tu sú niektoré z nich:

http://www.porada.sk/search.php?searchid=441510
juliska
04.10.05,08:46
Ďakujem pekne, mne ale ide o odstúpenie a nie postúpenie pohľadávky.
liba2
04.10.05,08:53
skúšala som nájsť ďalšie, ale čo som našla nie je vhodné... preto som to vymazala.
KEJKA
04.10.05,16:19
Ďakujem pekne, mne ale ide o odstúpenie a nie postúpenie pohľadávky.odstúpenie od vymáhania pohľadávky nemá nič spoločné s DPH. Ak tam nie je reklamácia, nie je dôvod na dobropis, tak sa vzdávaš peňazí za dodávku "dobrovoľne" Nejaký dôvod ale určite máš.
Zákon o daniach z príjmov v niektorých prípadoch umožnuje si odpis pohľadávky uplatniť v ZD, napr. ak je pod 1000,- Sk, dlžník zomrel,... a iné.
Ak ide o FO, tak neuhradená pohľadávka = nulový príjem, treba to len riadne zdokladovať v evidencii pre prípad ukončenia živnosti.
juliska
05.10.05,04:29
Ja som si chcela byť len istá, že tú zaplatenú DPH si už nemôžem nárokovať. Ďakujem.
A čo sa týka tej PO, ak ide o nedobitnú pohľadávku nad 1000,- Sk?