ladore
06.03.10,19:50
ahoj, prosím všetkých o radu,
idem kúpiť nehnuteľnosť v ktorej idem podnikať, keďže som začiatočník, úver si musím brať ešte ako f.o. teda nemám živnostenský list.
Tento si chcem vybaviť hneď ako to kúpim a začnem prerábať, ale idem sa radšej opýtať, môžem si túto nehnuteľnosť a všetko spojené s prerábkou a kúpou zariadenia apod. začať dávať do nákladov keď to bude pred tým ako budem mať živnostenský list??
Je to otázka mesiaca.
Ďakujem
Economic
07.03.10,09:54
ahoj, prosím všetkých o radu,
idem kúpiť nehnuteľnosť v ktorej idem podnikať, keďže som začiatočník, úver si musím brať ešte ako f.o. teda nemám živnostenský list.
Tento si chcem vybaviť hneď ako to kúpim a začnem prerábať, ale idem sa radšej opýtať, môžem si túto nehnuteľnosť a všetko spojené s prerábkou a kúpou zariadenia apod. začať dávať do nákladov keď to bude pred tým ako budem mať živnostenský list??
Je to otázka mesiaca.
Ďakujem

Podľa mňa si vybav živnosť a na strane kupujúceho vystupuj už ako FO podnikateľ s IČO-om. Kúpiš ho na účely podnikania a potom o tom všetkom účtuješ.
ladore
07.03.10,10:18
ahoj, nemôžem vystupovať už ako FO lebo túto nehnuteľnosť idem založiť v banke a keby som bola ako podnikateľ tak tento úver m i stopnú, nakoľko ja nemám pre nich finančnú históriu, musela by som si nájsť ručiteľav tomto prípade veľkú firmu.
preto sa pýtam, či je niečo takéto možné a dá sa to dodatočne vložiť do účtovníctva alebo aký by bol postup.
Economic
07.03.10,10:26
ahoj, nemôžem vystupovať už ako FO lebo túto nehnuteľnosť idem založiť v banke a keby som bola ako podnikateľ tak tento úver m i stopnú, nakoľko ja nemám pre nich finančnú históriu, musela by som si nájsť ručiteľav tomto prípade veľkú firmu.
preto sa pýtam, či je niečo takéto možné a dá sa to dodatočne vložiť do účtovníctva alebo aký by bol postup.

Myslím, že účtovne to určite pôjde vložiť do podnikania ako celok aj po nadobudnutí nehnuteľnosti. Už mi je to jasné...
Zoltán Kovács
07.03.10,11:08
Po vybavení živnostenského listu to bude ako vklad podnikateľa v hodnote v akej si kúpil nehnuteľnosť (vychádzam z toho, že všetko sa odohrá v jednom roku). Na kataster nie je potrebné túto skutočnosť nahlasovať do LV, nakoľko kataster nezapíše vlastníctvo na IČO fyzickej osoby. Pre nich je fyzická osoba- občan a fyzická osoba - podnikateľ tá istá osoba.
Všetky výdavky ohľadne prerábky ti môžu vstúpiť do výdavkov. Len si treba rozčleniť, že ktoré výdavky budú v účtovníctve ako technické zhodnotenie a ktoré ako opravy a údržba.
Ak úver budeš brať ako občan, v tom prípade splátky úveru a úroku sa budú účtovať ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
ladore
07.03.10,18:25
Dobrý večer,
ďakujem za vašu odpoveď,prosím Vás tak mi poraďte,mám to chápať tak, že bude lepšie ak si najprv vybavím živnostenský list?? a až potom si vezmem úver.
Lebo ak bude skôr úver ako živnostenský list, potom splátky + úroky sa nebudú dať do odpisu??
Banka teda nebude mať problém s tým, že hypotéku si beriem nie ako FO. ale ako PO.?? teda vezmem si hypotéku už ako PO a toto sa uvedie v banke, že si to beriem ako PO??
prosím potrebujem to strašne súrne, nakoľko ma veľmi tlačí čas a nechcem urobiť chybu, na ktorú budem doplácať ja aj moja rodina.
Ď A K U J E M
Economic
07.03.10,19:05
Dobrý večer,
ďakujem za vašu odpoveď,prosím Vás tak mi poraďte,mám to chápať tak, že bude lepšie ak si najprv vybavím živnostenský list?? a až potom si vezmem úver.
Lebo ak bude skôr úver ako živnostenský list, potom splátky + úroky sa nebudú dať do odpisu??
Banka teda nebude mať problém s tým, že hypotéku si beriem nie ako FO. ale ako PO.?? teda vezmem si hypotéku už ako PO a toto sa uvedie v banke, že si to beriem ako PO??
prosím potrebujem to strašne súrne, nakoľko ma veľmi tlačí čas a nechcem urobiť chybu, na ktorú budem doplácať ja aj moja rodina.
Ď A K U J E M

Už neviem, o koho sa jedná. Najprv hovoríš ako o občanovi, ktorý si berie úver na nehnuteľnosť. Potom rozmýšľaš o podnikaní, teda ako FO - podnikateľovi ak som to dobre pochopila a teraz splietaš s PO /právnická osoba/. Tak do akej formy vlastne tá nehnuteľnosť pôjde FO ? PO ? Nemiešaj hrušky s jablkami.
Zoltán Kovács
07.03.10,19:13
Aj keby si úver bral ako podnikateľ (bezohladne na formu podnikania) splátka istiny z úveru nebude výdaj, resp. náklad ovplyvňujúci základ dane.
Zita5
07.03.10,19:17
ahoj, prosím všetkých o radu,
idem kúpiť nehnuteľnosť v ktorej idem podnikať, keďže som začiatočník, úver si musím brať ešte ako f.o. teda nemám živnostenský list.
Tento si chcem vybaviť hneď ako to kúpim a začnem prerábať, ale idem sa radšej opýtať, môžem si túto nehnuteľnosť a všetko spojené s prerábkou a kúpou zariadenia apod. začať dávať do nákladov keď to bude pred tým ako budem mať živnostenský list??
Je to otázka mesiaca.
Ďakujem


Vybavte úver , nehnuteľnosť kúpte ako FO a potom budete rozmýšľať čo a ako .Nie je problém ak nehnuteľnosť kúpite na rodné číslo .Nie je to podmienkou na zaradenie do obchodného majetku .

Danú nehnuteľnosť následne po kúpe a vybavení si živnostenského listu vložíte do obchodného majetku .
Ako pomôcku ako nehnuteľnosť po vložení do obchodného majetku budete účtovať a čo vlastne môžete v súvislosti s touto nehnuteľnosťou účtovať , prikladám nasledovný Pokyn DRSR .Ten si môžete vytlačiť a počas vybavovania úveru po večeroch prečítať .:)

http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Teraz riešte najskôr úver a kúpu, následne živnostenský list .

Doplním : moja odpoveď patrí pre SZČO .Neriešim PO, lebo čítam,že je to nejaké popletené .
ladore
07.03.10,19:31
Ďakujem veeeeľmi pekne Zita5,
konečne som dostala odpoveď, tak veľmi som sa snažila to opísať, až som sa domotala.
No práveže už som s manželon začala vybavovať úver, nakoľko predávajúci je nedočkavý a zrazu ma napadlo toto, že či si to potom môžem dať do odpisu-keď to vlastne bude kúpené pred ŽL.
Ale ako píšete budem SZČO.
Zita5
07.03.10,19:33
Ďakujem veeeeľmi pekne Zita5,
konečne som dostala odpoveď, tak veľmi som sa snažila to opísať, až som sa domotala.
No práveže už som s manželon začala vybavovať úver, nakoľko predávajúci je nedočkavý a zrazu ma napadlo toto, že či si to potom môžem dať do odpisu-keď to vlastne bude kúpené pred ŽL.
Ale ako píšete budem SZČO.

Tak predsa sa to rozuzlilo .:)Ako som písala vyššie , teraz sa venujte úveru a kúpe nehnuteľnosti .Ostatné budete riešiť potom .
ladore
08.03.10,04:46
Dobré ránko, rozuzlilo :),
ešte vás môžem poprosiť o radu?
Nehnuteľnosť ktorú kupujeme spolu s manželom, ale ten podnikať nebude, môžem potom vložiť ja ako vklad do podnikania,
aj keď bude figorovať na LV manžel aj ja ??
A ešte otázočka, prosím vás potom splátky úveru napr. 500,- ktoré mi vypočíta banka sa už môžu dávať do odpisu??
a prosím vás viete mi povedať keď začnem vybavovať ŽL. čo všetko ešte musím absolvovať, teda kde všade sa prihlásiť ( sociálka, zdravotka a bude mi od terajšieho zamestnávateľa treba aj potvrdenie o príjme u neho??
VEEEEľmi ďakujem ste pokladík.
prajem krásny deň
Zita5
08.03.10,06:14
Dobré ránko, rozuzlilo :),
ešte vás môžem poprosiť o radu?
Nehnuteľnosť ktorú kupujeme spolu s manželom, ale ten podnikať nebude, môžem potom vložiť ja ako vklad do podnikania,
aj keď bude figorovať na LV manžel aj ja ??
A ešte otázočka, prosím vás potom splátky úveru napr. 500,- ktoré mi vypočíta banka sa už môžu dávať do odpisu??
a prosím vás viete mi povedať keď začnem vybavovať ŽL. čo všetko ešte musím absolvovať, teda kde všade sa prihlásiť ( sociálka, zdravotka a bude mi od terajšieho zamestnávateľa treba aj potvrdenie o príjme u neho??
VEEEEľmi ďakujem ste pokladík.
prajem krásny deň

1/ Nehnuteľnosť môžete vložiť do podnikania , nezabudnite , že manžel Vám musí dať písomný súhlas.
2/Nehnuteľnosť vložíte do podnikania a budete ju odpisovať v 4. odpisovej skupine 20 rokov .K odpisom nehnuteľnosti pozrite Zákon o dani z príjmu §22,§23,§24,§25,26§27,§28,§29. Je dobré ak má podnikateľ prehľad o tom , čo môže a nemôže .
3/Splátka úveru Vám do odpisov nejde - o tom sa už zmienili vo vyššie uvedených príspevkoch poraďáci .
4/ Prikladám Vám link , kde si nájdete svoj predmet živnosti
http://www.porada.sk/t124299-zoznam-volnych-zivnosti-odporucane-oznacenie-jun-2009-a.html
- prikladám ohlásenie živnosti , ktoré si už vopred môžete doma pripraviť
- do ZP a na DU registráciu môžete zaškrtnúť a túto registráciu Vám zariadi živnostenský úrad
- poplatok za jeden predmet činnosti je 3 Eur
- ak budete mať problém so zaradením Vášho predmetu činnosti , na Živnostenskom úrade Vám poradia .
- platby do sociálnej poisťovne na začiatku podnikania nie ste povinná platiť , až po posúdení DP za rok 2010 platby nastanú od 1.7.2011 .Ale ......môžete sa stať dobrovoľne poistenou osobou odo dňa podnikania .
- samozrejme , že treba posúdiť že čo kupujete , ak to je rodinný dom a budete ho len s časti využívať na podnikanie , tak potom aj všetky účtovné prípady prispôsobíte k danej situácii .
- ak zmeníte účel užívania nehnuteľnosti z dôvodu podnikania , tak toto treba dať do súladu so Stavebným zákonom
- daň z nehnuteľnosti - tu budete povinná podať DP k dani z nehnuteľnosti na Vašom príslušnom MU alebo OU . Budete platiť vyššiu sadzbu dane , nakoľko priestor bude používaný v súvislosti s podnikaním
- neviem aká je Vaša činnosť - ale vychádzajúc z predmetu činnosti treba posúdiť aj iné povinnosti pri založení živnosti a zároveň aj schvaľovacieho procesu dotknutých úradov
- čo sa týka potvrdenia zamestnávateľa - neviem či budete popri činnosti naďalej pracovať , alebo nie .Inak čo sa týka Vášho pracovného pomeru , zatiaľ nevidím dôvod , aby ste si pýtali potvrdenie o Vašom príjme .Iné je keby ste ukončili pracovný pomer .
ladore
08.03.10,09:26
Dobrý deň, no kým sa to všetko urobí musím pracovať ako zamestnanec, hneď po prerábke sa chcem venovať len tomuto, bude to svadobná agentúra na kľúč, teda, aj obchod, aj požičovňa aj sprostredkovanie služieb.
Kupujemme ateliér, toto je vedné ako nebytový priestor a celé to yatiaľ bude ako salón,.
Prosím Vás ako sa asi pohybujú sadzbz, keďže sa tam podniká čo sa týka daní.
Zita5
09.03.10,06:52
Dobrý deň, no kým sa to všetko urobí musím pracovať ako zamestnanec, hneď po prerábke sa chcem venovať len tomuto, bude to svadobná agentúra na kľúč, teda, aj obchod, aj požičovňa aj sprostredkovanie služieb.
Kupujemme ateliér, toto je vedné ako nebytový priestor a celé to yatiaľ bude ako salón,.
Prosím Vás ako sa asi pohybujú sadzbz, keďže sa tam podniká čo sa týka daní.

Tak to si musíte zistiť na Vašom MU .
msa
28.05.10,05:47
dobrý deň, ja mam tiež tento istý problém FO - občan si zobral úver na nehnuteľnosť, kde teraz začal podnikať. Chcel by túto nehnuteľnosť vložiť do OM SZČO a viesť evidenciu. Zároveň aj účtovať o úvere v JU. V prísp. 5 sa uvádza, že nemôže ísť do výdavkov ani úrok. Je to tak aj v tomto prípade? Ako by mala vyzerať zmluva o vložení nehnuteľnosti do podnikania SZČO? ďakujem veľmi pekne za odpovede.
msa
31.05.10,08:58
nikto nemá skúsenosť, či sa dá nejakým spôsobom účtovať o úvere ako o VOZD?a ako by mala vyzerať zmluva o vložení nehnuteľnosti do podnikania SZČO?
Zita5
31.05.10,09:15
Prečítajte si Pokyn , ktorý som v tejto téme priložila .
Z uvedeného pokynu vyberám :


Príklad
Daňovník, fyzická osoba – občan si zobral hypotekárny úver na kúpu nehnuteľnosti. Zakúpenú nehnuteľnosť dal do prenájmu. Môže si pri príjme z prenájmu uplatniť ako výdavok úroky z hypotekárneho úveru, ktoré platí banke?

Podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom je výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak.
Daňovník poberajúci príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov pri stanovení základu dane (čiastkového základu dane) môže vychádzať z ustanovení § 17 až 29 zákona o dani z príjmov, ak si uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky, o ktorých účtuje v sústave jednoduchého alebo podvojného účtovníctva alebo z ustanovenia § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, ak si uplatňuje preukázateľne vynaložené daňové výdavky, o ktorých vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu.
V prípade ak daňovník, fyzická osoba s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov využíva na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie týchto príjmov veci, pohľadávky a iné práva a peniazmi oceniteľné iné hodnoty, ktoré má vo vlastníctve, o ktorých táto fyzická osoba účtuje alebo účtovala, eviduje alebo evidovala podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je tento súhrn majetkových hodnôt jej obchodným majetkom v súlade s § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov.
Ak daňovník o nehnuteľnosti nadobudnutej prostredníctvom hypotekárneho úveru účtuje alebo eviduje podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, je táto nehnuteľnosť jeho obchodným majetkom využívaným v súvislosti s dosahovanými príjmami a úroky spojené so splátkami z poskytnutého hypotekárneho úveru platené daňovníkom budú daňovými výdavkami tohto daňovníka.

Pozn.
Podľa § 10 ods. 27 písm. g) postupov účtovania v sústave JÚ za náklady súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku sa nepovažujú úroky z úverov, ak do času uvedenia tohto majetku do používania účtovná jednotka nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.
Zita5
31.05.10,09:18
dobrý deň, ja mam tiež tento istý problém FO - občan si zobral úver na nehnuteľnosť, kde teraz začal podnikať. Chcel by túto nehnuteľnosť vložiť do OM SZČO a viesť evidenciu. Zároveň aj účtovať o úvere v JU. V prísp. 5 sa uvádza, že nemôže ísť do výdavkov ani úrok. Je to tak aj v tomto prípade? Ako by mala vyzerať zmluva o vložení nehnuteľnosti do podnikania SZČO? ďakujem veľmi pekne za odpovede.

Nehnuteľnosť treba zaradiť do OM prostredníctvom Zaraďovacieho protokolu napr:.http://www.porada.sk/105083-post8.html alebo hľadajte tu :http://www.porada.sk/downloads.php a http://www.porada.sk/downloads.php?do=cat&id=19
msa
31.05.10,09:48
ďakujem Vám veľmi pekne za vyčerpávajúcu odpoveď.
stewo
30.06.10,06:24
A ak by ste tu nehnutelnost vzali na FO a nasledne prenajali tvojej buducej firme za cenu ktora by sa rovnala vyske splatke uveru + energie??Nemusis riesit podnikatelsky uver lebo ten ti ako vravis nedaju , na FO ti daju a prenajat to nasledne mozes hocikomu, tj aj svojej firme. To je moj nazor.
msa
22.09.10,10:07
Poslala som na túto tému dopyt na DRSR a tu prikladám odpoveď:


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 19 ods. 3 písm. s) zákona o dani z príjmov sa za daňové výdavky považujú aj úroky z úverov na obstaranie dlhodobého hmotného majetku, ak podľa osobitného predpisu (zákon o účtovníctve) sa tieto úroky účtujú v nákladoch. Z uvedeného vyplýva, že v prípade, ak daňovník obstaral nehnuteľnosť , ktorú využíva na podnikanie formou úveru, potom ak o predmetnej nehnuteľnosti účtuje ako o obchodnom majetku potom sú platené úroky z úveru, ktoré účtuje v nákladoch považované za daňové výdavky podľa § 19 ods. 3 písm. s) zákona o dani z príjmov ( nemá na to vplyv skutočnosť, že úver dostal ako občan, a nie ako podnikateľ).

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica
BRK
11.11.10,17:24
Dobrý večer, neviem, či som úplne v téme...
Môj klient chcel kúpiť nebytový priestor. Z dôvodu, že banka mu ako SZČO nedala úver, kúpil nehnuteľnosť ako FO nepodnikateľ s manželkou v BSM. Banka poskytla úver na kúpu nehnuteľnosti jeho manželke. Túto nehnuteľnosť by teraz chcel vložiť do svojho obchodného majetku a moja otázka smeruje na možnosť uplatnenia si odpočtu DPH pri kúpe nehnuteľnosti.
Nehnuteľnosť kúpil teraz, v 11/10 a zároveň by ju v 11/10 aj chcel zaradiť do svojho OM. Nehnuteľnosť bude prenajímať platcovi DPH, prenájom bude zdaňovať.
Môže si uplatniť ako SZČO DPH na vstupe pri kúpe nehnuteľnosti?
ďakujem
BRK
01.12.10,05:58
Včera som bola u daňového poradcu a odsúhlasil mi uplatnenie si DPH na vstupe pri zaradení nehnuteľnosti do OM SZČO.