Sophia28
06.03.10,23:41
Ahojte poraďáci,
prosím o pomoc, živnostníčka začala 2.9.2009 účet si nechala ktorý mala , čiže nie je podnikateľský. Začínam teda od 2.9. ale k tomu dátumu je v mínuse cez 700 EUR , čo s tým??? môže začať ako pôžička v banke , vošla do debetu, .
Môžem vôbec začať ako začiatok banky -700 EUR v programe a dať ich ako vklad do Pokladne??? nikdy som sa s takým stavom nestretla. Mala si otvoriť podnikateľský účet, ale to neurobila, je tam miš-maš na tom účte do konca roka.

Prosím poradte.
ucetni_fantozzi
07.03.10,05:46
s vydavkami cez sukromne ucty zivnostnikov byva casto podobny problem. oni to riesia tak, ze bud si ucet (podnikatelsky) vobec nezalozia kvoli poplatkom, alebo riesia docasny nedostatok prostriedkov na podnikatelskom ucte uhradou zo sukromneho...

kazdopadne, podla §17 ods. 1 pism. a/ sa zaklad dane urcuje ako rozdiel medzi prijmami a vydavkami, pricom podla §2 pism. i/ je vydavkom "preukazatelne vynalozeny danovnikom, zauctovany v uctovnictve".

ja to riesim tak, ze takto vyselektovane vydavky dam preplatene z pokladne (kedze nepodnikatelsky ucet neuctujem) a zahrniem ich do uctovnictva.
Evanka
07.03.10,07:24
Ahojte poraďáci,
prosím o pomoc, živnostníčka začala 2.9.2009 účet si nechala ktorý mala , čiže nie je podnikateľský. Začínam teda od 2.9. ale k tomu dátumu je v mínuse cez 700 EUR , čo s tým??? môže začať ako pôžička v banke , vošla do debetu, .
Môžem vôbec začať ako začiatok banky -700 EUR v programe a dať ich ako vklad do Pokladne??? nikdy som sa s takým stavom nestretla. Mala si otvoriť podnikateľský účet, ale to neurobila, je tam miš-maš na tom účte do konca roka.

Prosím poradte.
Aj keď je lepšie a prehľadnejšie mať na podnikateľské účely samostatný účet, zákon nepredpisuje pre živnostníka povinnosť založiť si podnikateľský účet. Fo nepodnikateľ a FO živnostník je jedna a tá istá osoba. Pre účtovníctvo je však nutné oddeliť výdavky a príjmy týkajúce sa podnikania. To, že je účet v debete je iba stav účtu. Pre podnikanie sú dôležité pohyby, týkajúce sa podnikania. Ak napríklad živnostník dotuje účet, tak to je príjem, ktorý neovplyvňuje príjem z podnikania.... Tiež výdavky napríklad na osobnú potrebu bude výdavok neovplyvňujúci podnikanie.