Dasha20
04.10.05,11:43
Prosím o radu!

Ja ako fyzická osoba som si založila od septembra živnosť. Je správne, že som sa bola nahlásiť na DU a stala som sa hneď platcom DPH? To kvôli tomu, aby som nakupovala tovar zo zahraničia bez dane. Tu ho budem spracúvať. Nevadí, že ja viacmenej budem potom tento tovar vyvážať do zahraničia? To znamená, že budem vystavovať faktúry bez DPH a vlastne na DU nebudem platiť žiadnu daň. Je to problém, ... mala som to riešiť nejako inak? Prosím poraďte. ďakujem
toni
04.10.05,18:01
Pozri si §69 zákona o DPH.
liba2
04.10.05,19:18
Prosím o radu!

Ja ako fyzická osoba som si založila od septembra živnosť. Je správne, že som sa bola nahlásiť na DU a stala som sa hneď platcom DPH? To kvôli tomu, aby som nakupovala tovar zo zahraničia bez dane. Tu ho budem spracúvať. Nevadí, že ja viacmenej budem potom tento tovar vyvážať do zahraničia? To znamená, že budem vystavovať faktúry bez DPH a vlastne na DU nebudem platiť žiadnu daň. Je to problém, ... mala som to riešiť nejako inak? Prosím poraďte. ďakujemZaregistrovať sa za platiteľa DPH od začiatku živnosti bolo tvoje právo ktoré si využila - to je v poriadku.
Ako platiteľ DPH si musíš naštudovať zo zákona o DPH základné znalosti, nato ti nestačí čítať príspevky na Porade. Tu sa môžeš potom poradiť ku konkrétnym problémom, s ktorými sa stretneš pri aplikovaní zákona v praxi.
Používaš slovo "zahraničie", pre DPH treba rozlišovať "nadobudnutie tovaru z členských štátov EU" a "dovoz tovaru", t.j. z tretích krajín (=ostatných).
Ak ten obstaraný tovar "spracuješ" (ako uvádzaš), budeš ho predávať v inej - pozmenenej podobe.
V čom ty vidíš problém? čo myslíš že si mala riešiť inak? ako platiteľ DPH treba dodržiavať zákon, to je všetko.