andrejrakus
07.03.10,10:07
Ahojte,

Velmi pekne Vas prosim o radu k mojmu pripadu, v skratkosti:

Som 1/2 vlastnik nehnutelnosti, na ktoru som bral HÚ. Druhu polovicu vlastni otec a ja s priatelkou by sme chceli jeho cast odkupit, refinancovanim a navysenim HU. Kupnu zmluvu uz mame vypracovanu na zvysnu 1/2
Otazka č. 1: Ma byt v tejto zmluve uvedeny aj fakt, ze som uz 1/2 vlastnikom predmetnej nehnutelnosti, alebo staci iba preukazanie nadobudnutia predavajuceho
Otazka č. 2: S priatelkou sme sa dohodli, ze ona bude 1/4 vlastnik celej nehnutelnosti a ja budem teda 3/4 vlastnikom. Kedze je tato zmluve formulovana na odkupenie zvysnej 1/2 od predavajuceho, moze byt uvedene v prevode vlastnictva v zmluve fakt ze : nadobudneme obaja spoluvlastnicky podiel vo vyske 1/2 k predmetu zmluvy?? A teda nase rozdelenie bude uvedene v navrhu na vklad? alebo sa to stane automaticky, ze kataster na zaklade tejto zmluvy a uz mojho vl., priradi 3/4 vlastnictvko mne a 1/4 vlastnictvko priatelke??
Otazka č. 3: Kedže ide o refinancovanie HU a byt je uz zalozeny v prospech TB, je potrebne tento fakt uviest do kupnej zmluvy? I ked je ten uver na mna? a Ja s priatelkou byt odkupujeme?

Dakujem za rady. *
sarasara
07.03.10,16:13
V zmluve môže byť uvedené, že si spoluvlastníkom bytu.
Nekupujete spolu 1/2 bytu, ale ty kupuješ 1/4 a tvoja priateľka 1/4 bytu.
Po zapísaní kúpnej zmluvy na LV sa zápis, ktorý je tam už teraz, a to, že si vlastníkom 1/2 bytu nezmení.
Zmení sa len zápis tej polovice bytu, ktorý vlastní teraz tvoj otec. Teda, : ty sa staneš vlastníkom 1/4 a tvoja priateľka 1/4 bytu.
andrejrakus
08.03.10,12:11
Dobre, len mi nieje jasne, že pokial je predmetom kupy prave ta otcova 1/2-ica, a my ju obaja kupujeme, tak v konecnom dosledku kupujeme obaja po 1/2ici /predmet kupy cize 1/2 bude delena medzi nas dvoch rovnym dielom cize 1/2 na 1/2 /. Či nie? Dakujem za odpoved
kaco11
08.03.10,13:52
dnes je byt:
1/2 ty
1/2 otec - predmet kúpy, ktorý sa delí 1/2 ty
1/2 priateľka.

suma sumárum. Máš 1/2 bytu a kupuješ polovicu z polovice t.j 1/4 a priateľka tiež 1/4.

Ked sa 1/2 /otcova/ rozdelí na ďaľšie polovice tak už sú to štvrtiny.
Mária27
09.03.10,20:51
Dobre, len mi nieje jasne, že pokial je predmetom kupy prave ta otcova 1/2-ica, a my ju obaja kupujeme, tak v konecnom dosledku kupujeme obaja po 1/2ici /predmet kupy cize 1/2 bude delena medzi nas dvoch rovnym dielom cize 1/2 na 1/2 /. Či nie? Dakujem za odpoved

Nepredáva sa 1/2 nehnuteľnosti, ale spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti. Záložné právo sa v kúpnej zmluve nemusí uvádzať.
Formuluj to napr. :


Predávajúci ... spoluvlastník predmetnej nehnuteľnosti
Kupujúci
1. ... spoluvlastník predmetnej nehnuteľnosti
2. ...

Predmetom predaja je spoluvlastnícky podiel predávajúceho na nehnuteľnosti ... identifikácia ..., ktorý je vo veľkosti 1/2. Predávajúci predáva svoj spoluvlastnícky podiel kupujúcim do vlastníctva v rovnakom podiele.

1. kupujúci ... nadobúda kúpou polovicu spoluvlastníckeho podielu predávajúceho a stáva sa spoluvlastníkom nehuteľnosti v podiele 3/4.

2. kupujúci ... nadobúda kúpou polovicu spoluvlastníckeho podielu predávajúceho a stáva sa spoluvlastníkom nehuteľnosti v podiele 1/4.
branislavp
11.03.10,11:10
Dobre, len mi nieje jasne, že pokial je predmetom kupy prave ta otcova 1/2-ica, a my ju obaja kupujeme, tak v konecnom dosledku kupujeme obaja po 1/2ici /predmet kupy cize 1/2 bude delena medzi nas dvoch rovnym dielom cize 1/2 na 1/2 /. Či nie? Dakujem za odpoved
Obidvaja kupujete polovicu otcovu, takže zápis bude taký že otcov podiel - 1/2 sa rozdelí na dva rovnaké podiely a to na 1/4 Tebe a 1/4 Tvojej priateľke. Takže v konečnom dôsledku Ty budeš vlastníkom 3/4 podielu na nehnuteľnosti a Tvoja priateľka bude vlastníkom 1/4 podielu na nehnuteľnosti .