dd182
07.03.10,14:45
Ahojte,

chcel by som Vás poprosiť o radu vo veci obchodného mena fyzickej osoby. Dva roky som spolupracoval s jednou jazykovou školou.

jej majiteľ je fyzická osoba a pracuje pod obchodným názvom "Meno Priezvisko - Chantal".

Po ukončení spolupráce som sa rozhodol v mojom regióne pokračovať v rovnakej činnosti, teda poskytovaní jazykových služieb. Založil som si na to potrebnú živnosť a ako fyzická osoba som si dal názov "Meno Priezvisko - Chantal Poprad".

Chcem Vás teda poprosiť o Vaše názory, či je možné takého meno bez problémov používať alebo sú tam právne nezrovnalosti.

Za odpovede ďakujem.
Dáša_
07.03.10,14:50
A je názov Chantal zapísaný ako ochraná známka? Ak nie, tak by nemal byť problém v mene.
dd182
07.03.10,16:45
Pokiaľ viem, tak žiadna ochrana známka tam nie je...
pavol54
07.03.10,18:46
Pre szčo platí meno a priezvisko, tak ako je to napísané na hlavičke daňového priznania, nejaké ďalšie názvy sú bezpredmetné a slúžia len ako okrasa, prívesok
dd182
07.03.10,18:49
Ďakujem za reakcie. A bolo by možné uberať sa smerom, že by sa to klasifikovalo ako parazitovanie na dobrej povesti?
rickman
08.03.10,09:17
Pozri si zrsr. Je tam hodne vela "chantalov" aj bez popradu.
Economic
21.03.10,11:24
Pozri si zrsr. Je tam hodne vela "chantalov" aj bez popradu.

U FO je to úplne v pohode, chantalov môže byť kopec. U PO platí, že nemôžeš mať identické obchodné meno. Ale poznám jeden prípad z praxe, kde si klienti museli zmeniť obchodné meno. Pôvodná spoločnosť pozostávala z 2 slov. Nové obchodné meno mojich klientov bolo to isté, ale za tými 2 slovami bolo slovko Slovakia. Tá prvá spoločnosť ich vyzvala na zmenu obchodného mena, pretože to ich malo ochrannú známku. Takže sme ho zmenili.
Rozalka
21.03.10,11:33
Pozrite sem
http://www.orsr.sk/hladaj_subjekt.asp?OBMENO=itsk&PF=0&SID=0&R=on
dve firmy majú rovnaké meno, akurát má jedna len malé písmená a druhá len veľké, pritom viem, že jednu s.r.o. nezapísali len zato, že obchodné mená mali úplne rovnakú výslovnosť, ale v písaní boli 2 znaky rôzne.
rickman
21.03.10,13:39
U FO je to úplne v pohode, chantalov môže byť kopec. U PO platí, že nemôžeš mať identické obchodné meno. Ale poznám jeden prípad z praxe, kde si klienti museli zmeniť obchodné meno. Pôvodná spoločnosť pozostávala z 2 slov. Nové obchodné meno mojich klientov bolo to isté, ale za tými 2 slovami bolo slovko Slovakia. Tá prvá spoločnosť ich vyzvala na zmenu obchodného mena, pretože to ich malo ochrannú známku. Takže sme ho zmenili.

Tak dotazujuci sa pytal na FO :). Ale s tou PO by som to tak zle nevidel. Staci si pozriet orsr, je ich tam viacero rovnakych alebo podobnych. Urcite ste spravili dobre. Ak to pre vas nebol problem tak je zbytocne ist s niekym do sporu a vysvetlovat mu, ze nema pravdu.
Economic
21.03.10,14:54
Tak dotazujuci sa pytal na FO :). Ale s tou PO by som to tak zle nevidel. Staci si pozriet orsr, je ich tam viacero rovnakych alebo podobnych. Urcite ste spravili dobre. Ak to pre vas nebol problem tak je zbytocne ist s niekym do sporu a vysvetlovat mu, ze nema pravdu.

V našom prípade to bolo naozaj nevyhnutné. Boli vyzvaní a zmenu obchodného mena. A ochrannú známku naozaj mali.... Takže nebolo o čom veľmi polemizovať. Nestálo by za eventuálny spor....