stefan-s
07.03.10,15:24
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na dve prípady podania daňového priznania:

1. do júla 2009 som študoval na VŠ, po jej úspešnom skončení som týždeň pracoval na dohodu, kde som zarobil v čistom po zdanení 100€. Stálu prácu sa mi nepodarilo nájsť, tak som nastúpil na absolventskú prax kde som pracoval do polovice januára 2010 (teda do konca roka 2009). Čo som sa informoval tak príjem z absolventskej praxe sa do celkového príjmu nepočíta, no zaujíma ma či daň, ktorá mi bola strhnutá z práce na dohodu mám možnosť získať prostredníctvom podania daňového priznania. Viem že v podstate ide o sumu cca. 20€ no nemám stály príjem tak mi je dobré každé euro. Aké podklady a materiály sú potrebné pre podanie daňového priznania? A aký typ tlačiva?

2. mama v roku 2009 bola na úrade práce a poberala dávky v nezamestnanosti a bola na PN (tak striedavo), aké podklady, tlačivá, doklady a materiály sú potrebné pre podanie jej daňového priznania a typ tlačiva?

Ešte mám jednu otázku, koľko by si mohol pýtať človek ak by som mu dal vyplniť obe daňové priznania?

Ďakujem za každú radu.
veronikasad
07.03.10,14:41
Dobrý deň,
chcem sa opýtať na dve prípady podania daňového priznania:

1. do júla 2009 som študoval na VŠ, po jej úspešnom skončení som týždeň pracoval na dohodu, kde som zarobil v čistom po zdanení 100€. Stálu prácu sa mi nepodarilo nájsť, tak som nastúpil na absolventskú prax kde som pracoval do polovice januára 2010 (teda do konca roka 2009). Čo som sa informoval tak príjem z absolventskej praxe sa do celkového príjmu nepočíta, no zaujíma ma či daň, ktorá mi bola strhnutá z práce na dohodu mám možnosť získať prostredníctvom podania daňového priznania. Viem že v podstate ide o sumu cca. 20€ no nemám stály príjem tak mi je dobré každé euro. Aké podklady a materiály sú potrebné pre podanie daňového priznania? A aký typ tlačiva? vrátenie dane môžeš získať podaním DP typu A, v ktorom uvedieš len príjem z dohody. Prikladáš potvrdenie o zdanitelnej mzde od zamestnávatela.

2. mama v roku 2009 bola na úrade práce a poberala dávky v nezamestnanosti a bola na PN (tak striedavo), aké podklady, tlačivá, doklady a materiály sú potrebné pre podanie jej daňového priznania a typ tlačiva?Mama nemala zdanitelný príjem, nepodáva DP

Ešte mám jednu otázku, koľko by si mohol pýtať človek ak by som mu dal vyplniť obe daňové priznania? To svoje zvládneš cez PORADu aj sám.. Ak budeš mať potvrdenie o zdanitelnej mzde, uveď konkrétne čísla.

Ďakujem za každú radu.

odpoveď v texte
stefan-s
22.03.10,09:46
Dobrý deň, takže prvú stranu DP som si vypísal to nebol žiadny problém :), na druhej strane sa vypisujú údaje ktoré sa mňa netýkajú. No potreboval by som poradiť s vypisovaním od konca strany 2 po stranu 6 (konkrétne od riadku č. 32 oddiel V až po oddiel XII). Zo-skenované potvrdenie o zdaniteľnej mzde je tu: http://img401.imageshack.us/img401/8179/scan0001bd.jpg
Ďalšia vec ktorá by ma ešte zaujímala a ktorú som zachytil myslím z vysielania TA3 je že je možnosť vrátenie dane z úrokov v banke. Povedzme, že by šlo o sumu 1€.

Ďakujem každému za rady a informácie.
Andyke
22.03.10,10:07
DP typ A (iba tá dohoda)
r.32 125
r.34 125
r.36 125
r.37 4025,70
r.43 4025,70
r.44 0
r.54 0
r.56 0
r.63 23,75
r.65 -23,75

IX.oddiel - počet príloh 1 (prikladáš to potvrdenie od zamestnáv.)
a XI.oddiel : označ písmenom X žiadam o vrátenie daňového preplatku

Keď chceš aj daň z úrokov tak DP typ B.
stefan-s
23.03.10,09:25
A čo riadky kde som dopísal sumu? (r.32,34,36,37,43,44,54,56,63,65). Niekde mi ostali ešte voľné kolonky tak treba vy-čiarkať tie voľné? A na desatine miesto centov pri sume 125€ napísať v tvare 125,00?
A ostatné voľné riadky? (r. 33a,33b,35,38,39,40,41,42,45,45a,45b,45c,45d,46-53,...). Nechávam ich prázdne?

Je ďalej potrebné pri preplatku k prílohám pripojiť aj žiadosť o vrátenie preplatku?
Aké ešte iné potvrdenia mi treba k DP? Napr. zo Sociálnej poisťovne, z ÚPSVaR,...

Ďakujem.
Andyke
23.03.10,09:33
Ostatné riadky necháš prázdne.
Áno píšeš v tvar 125,00 .
Nepíšeš žiadosť o vrátenie , len vyznačíš písmenom X v IX.oddieli
žiadam o vrátenie daňového preplatku, a vyznač či pošt.poukážkou alebo na účet (účet vyplň)
Nezabudni dátum a podpisy IX. a XI. oddiel.
Katy a R
23.03.10,09:40
Ďalšia vec ktorá by ma ešte zaujímala a ktorú som zachytil myslím z vysielania TA3 je že je možnosť vrátenie dane z úrokov v banke. Povedzme, že by šlo o sumu 1€.

Ďakujem každému za rady a informácie.

Du vraciapreplatok, len ak je aspoň 3,31€ ... menej nie (zo všetkých príjmov)
priamo v DP je napísané, ktoré sú povinné prílohy.... nedokladuješ kde si bol, ale koľko si zarobil!:D:D
stefan-s
20.09.10,20:08
Opýtam sa ešte na ďalšiu záležitosť. V tomto roku som sa zúčastnil 2x ako člen okrskovej volebnej komisie (pri parlamentných voľbách a na referende). Z celkovej odmeny mi bola odpočítaná DPH. Môžem požiadať o vrátenie aj tejto zdanenej čiastky v daňovom priznaní v marci 2011? Ak áno aké potvrdenie na to potrebujem a kde oň môžem požiadať?
mzdarka renca
20.09.10,23:59
Opýtam sa ešte na ďalšiu záležitosť. V tomto roku som sa zúčastnil 2x ako člen okrskovej volebnej komisie (pri parlamentných voľbách a na referende). Z celkovej odmeny mi bola odpočítaná DPH. Môžem požiadať o vrátenie aj tejto zdanenej čiastky v daňovom priznaní v marci 2011? Ak áno aké potvrdenie na to potrebujem a kde oň môžem požiadať?

DPH isto nie:), ale bola ti zrazená a odvedená daň, predpokladám, že zrážková, vzhľadom na výšku odmeny.

áno, aj takto zdanený príjem môžeš, ale nemusíš zahrnúť do DP za rok 2010 do konca marca 2011.

potvrdenie ti dá ten, s kým si uzatvoril zmluvu.;)
veronikasad
21.09.10,06:43
Opýtam sa ešte na ďalšiu záležitosť. V tomto roku som sa zúčastnil 2x ako člen okrskovej volebnej komisie (pri parlamentných voľbách a na referende). Z celkovej odmeny mi bola odpočítaná DPH. Môžem požiadať o vrátenie aj tejto zdanenej čiastky v daňovom priznaní v marci 2011? Ak áno aké potvrdenie na to potrebujem a kde oň môžem požiadať?

... DPH určite nie.
Máš okrem tejto odmeny ešte iný príjem ? Ak ano - aký ...
stefan-s
21.09.10,14:24
- Áno DPH to nebude, uvedomil som si to večer keď som spätne premýšľal nad príspevkom, ktorý som tu umiestnil, že som spravil chybu...
- Áno mám ešte iný príjem, no pracujem niekedy len na dohodu, nakoľko sa mi stálu prácu nedarí získať...
- A ako člen okrskovej komisie som žiadnu zmluvu nepodpisoval, ale samozrejme príjem mi bol zdanený...
- A keďže môj celkový ročný príjem pravdepodobne nepresiahne hranicu 4025,70€ predpokladám, že mal by som nárok na vrátenie dane, no neviem kto mi dá doklad o tom, že koľko krát v roku som bol členom komisie a aká suma mi bola zdanená... (obecný úrad)?