evčaKA
07.03.10,16:11
Dobrý deň. Ak podnikateľ má založený zvlášť účet na Sociálny fond, ALE ho počas roka z miezd zamestnancov vôbec netvoril - ako sa to dá za r.2009 ešte napraviť?- nejako dodatočné? Poraďte prosím.
ilona
07.03.10,16:43
Na soc.fond nemusí byť založený zvlášť účet.Vytvoriť ho skús aj na konci roka z miezd za celý rok,možno to prejde.
ondrejvla
07.03.10,17:42
Dobrý deň. Ak podnikateľ má založený zvlášť účet na Sociálny fond, ALE ho počas roka z miezd zamestnancov vôbec netvoril - ako sa to dá za r.2009 ešte napraviť?- nejako dodatočné? Poraďte prosím.

Interným dokladom vytvoríš SF, podľa úhrnu miezd zo sumarizácií vypočítaš 0,6%. Tak ako bolo spomínané vyššie, nie je povinnosť viesť účet v banke, ale si povinná viesť knihu SF
sztracena
08.03.10,08:09
Ale čo v prípade ak bol tvorený ale nebol vôbec čerpaný?
ondrejvla
08.03.10,19:44
Ale čo v prípade ak bol tvorený ale nebol vôbec čerpaný?

Ak bol tvorený, tzn.,že firma má zamestnancov, prvým dôvodom na jeho čerpanie je príspevok na záv.stravovanie, prípadne na stravné poukážky. Vari zamestnávateľ nezabezpečuje stravovanie a ani kúpu SP?
Ejo
09.03.10,06:25
Podnikateľ mal v r. 2009 3 zamestnancov od 01.01.-31.05.2009, potom už mal iba dohodárov, na PZ už nemal. Nakoľko mzdy robil predchádzajúci účtovník, netvoril SF a ani žiadne čerpanie nebolo /na výplatných páskach nič poskytnutné zamestnancom nebolo/. Mám ja ku koncu roku 2009 vytvoriť SF z hrubých miezd? Ale čerpanie už nebude, lebo nemá zamestnancov na prac.zmluvu. Ako to riešiť?
janaGT
09.03.10,06:28
Interným dokladom vytvoríš SF, podľa úhrnu miezd zo sumarizácií vypočítaš 0,6%. Tak ako bolo spomínané vyššie, nie je povinnosť viesť účet v banke, ale si povinná viesť knihu SF

mohla by si sem prilepiť vzor knihy SF, prosím?
sztracena
09.03.10,08:26
Stravné lístky neposkytuje, ale zamestnancom sa vyplácajú diéty totiž sú to vodiči. Okrem toho kupuje nápoje, avšak tie boli účtovné do PD ako VOZD a nie ako čerpanie zo SF. Môže sa zo SF čerpať aj napr. na hygienické potreby, pracovnú obuv či rukavice?
manus
11.03.10,12:19
Ja mám tiež podobný prípad, ale trošku skomplikovaný tým, že sa týka ešte roku 2008, totižto: jednoduché účtovníctvo som prebrala v auguste 2009, pri zbežnej kontrole som zistila, že predchádzajúca účtovníčka neviedla v účtovníctve knihu sociálneho fondu, a dokonca ani na konci roku 2008 nezaúčtovala tvorbu tohto fondu. Čo s tým teraz? Rok 2009 opraviť viem, tam som podopisovala knihu sociálneho fondu január-august 2009, potom som pokračovala už svojou prácou, ale čo s tým starým rokom a výškou SF z 2008? ...Bolo to dákych 560,-SK. Ako dostať tento začiatočný stav v januári 2009, keď to nebolo vôbec ani v účtovníctve 2008?
Marína
11.03.10,12:45
Do knihy SF to vieš dostať, uprav PS a zvlášť zaeviduj r. 2008, alebo celú tvorbu "nahoď" od začiatku. To, že si si o výšku tvorby neznížila základ dane, nemusíš riešiť, iba ak by ti išlo o vrátenie dane vo výške cca 3,5 €. Vtedy by si musela podať dodatočné DP.
Ejo
17.03.10,08:42
Podnikateľ mal v r. 2009 3 zamestnancov od 01.01.-31.05.2009, potom už mal iba dohodárov, na PZ už nemal. Nakoľko mzdy robil predchádzajúci účtovník, netvoril SF a ani žiadne čerpanie nebolo /na výplatných páskach nič poskytnutné zamestnancom nebolo/. Mám ja ku koncu roku 2009 vytvoriť SF z hrubých miezd? Ale čerpanie už nebude, lebo nemá zamestnancov na prac.zmluvu. Ako to riešiť?
Poradíte?
Ak vytvorím SF za rok 2009, čerpanie nebude, lebo má len dohodárov. Možem tento zostatok prevádzať aj 2 roky, kým nebudem mať zamestnanca na PZ?
Ďakujem
Ejo
18.03.10,06:55
Poradíte?
Ak vytvorím SF za rok 2009, čerpanie nebude, lebo má len dohodárov. Možem tento zostatok prevádzať aj 2 roky, kým nebudem mať zamestnanca na PZ?
Ďakujem
Poradíte? Účtovanie SF nepotrebujem, to som si naštudovala, len neviem odpoveď na horeuvedenú otázku.
ďakujem
Katka0208
18.03.10,07:02
§6 ods. 3 zákona o SF hovorí, že nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka, takže si myslím, že ak v danom roku nič nečerpáš, tak ho môžeš prevádzať aj 2 roky. aj ja som to takto už robila....
Ejo
18.03.10,07:24
§6 ods. 3 zákona o SF hovorí, že nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka, takže si myslím, že ak v danom roku nič nečerpáš, tak ho môžeš prevádzať aj 2 roky. aj ja som to takto už robila....
ďakujem za rýchlu odpoveď. Tak radšej vytvorím a budem ho aj viac rokov prevádzať. Ešte taká otázka, čerpať sa dá iba pre zamestnancov pri uzatvorenej pracovnej zmluve, však? Dohodárom neplatí!?
Katka0208
18.03.10,07:39
v § 7 sa zase píše, že zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje ZAMESTNANCOM z fondu príspevok na.... atd atd, takže áno, poskytovať príspevky zo SF iba pre zamestnancov, dohodári nie sú zamestnanci...
Ejo
18.03.10,07:44
v § 7 sa zase píše, že zamestnávateľ v rámci realizácie svojej sociálnej politiky poskytuje ZAMESTNANCOM z fondu príspevok na.... atd atd, takže áno, poskytovať príspevky zo SF iba pre zamestnancov, dohodári nie sú zamestnanci...
Ešte raz ďakujem pekne.
janaGT
18.03.10,08:37
mohla by si sem prilepiť vzor knihy SF, prosím?

nemáte nikto vzor knihy SF, prosím?
Ejo
18.03.10,11:24
Ak tvorbu SF zaúčtujem v rámci uzávierkových operácií, bude to ako nepeňažná operácia. V pokladni sa mi stav nezmení. Vo výkaze majetku a závazkov mám vykázať podľa postupov účtovania zostatok SF v závazkoch. Má byť SF zaevidovaný aj v závazkoch? Konečný stav v pokladni potom nebude sedieť, lebo tam mám aj tvorený SF?
Marína
18.03.10,20:18
nemáte nikto vzor knihy SF, prosím?
Nech sa páči.:)
Marína
18.03.10,20:21
Ak tvorbu SF zaúčtujem v rámci uzávierkových operácií, bude to ako nepeňažná operácia. V pokladni sa mi stav nezmení. Vo výkaze majetku a závazkov mám vykázať podľa postupov účtovania zostatok SF v závazkoch. Má byť SF zaevidovaný aj v závazkoch? Konečný stav v pokladni potom nebude sedieť, lebo tam mám aj tvorený SF?
Cez pokladňu nič neúčtuješ. Čítaj tu http://www.porada.sk/t103504-socialny-fond-zaciatok.html
Ejo
19.03.10,06:14
Cez pokladňu nič neúčtuješ. Čítaj tu http://www.porada.sk/t103504-socialny-fond-zaciatok.html
Po zaúčtovaní uzávierkových operácií - SF,ak si vytlačím stav pokladne do výkazu majetku a závazkov nezapíšem presne tento stav, lebo z toho napr. 15 eur je SF a ten sa zapíše vo výkaze medzi závazky. Asi by to malo byť správne.
sztracena
19.03.10,06:47
Sociálny fond je ako nočná mora, prečítala som si už x príspevkov ale stále v tom nemám jasno. Takže čerpanie sa účtuje len v knihe sociálneho fondu? Mohol by niekto napísať konkrétny príklad zaúčtovania: napr. nákup minerálky na pitný režim, doklad z reg.pokl. na 10 EUR. Premietne sa to aj vo výkaze DPH? Prosím o radu.
sztracena
19.03.10,18:19
Prosííímmm :(
sztracena
22.03.10,09:46
Prosííímmm :(