misa
07.03.10,17:18
Dobry den. Spolocnost za zaobera poriadanim kurzov pre rozne firmy a osoby, ktore su zakoncene statnou skuskou. Najprv prebehne kurz, po mesiaci ucastnici robia skusky pred komisiou. Mam taky problem, kurz prebehol v decembri, ucastnikom bol vyfakturovany v plnej vyske vratane poplatku za skusku, ale skuska sa robila az v januari roku 2010. So skuskou sme mali v tom januari nejake naklady – prenajom miestnosti, zabezpecenie stravy, kolky. Kedze mam v r. 2009 vsetky vynosy, mala by som aj vsetky naklady uctovat v roku 2009. Nemozem to vsak uctovat cez nevyfakturovane dodavky ucet 326, lebo to neboli dodavky uskutocnene v roku 2009. Mam to uctovat ako rezervu na 323 (v sucasnosti uz viem presne tieto naklady vycislit)??? Bude tato rezerva danova??? Alebo inak? Dakujem.
Danila
07.03.10,16:52
Dobry den. Spolocnost za zaobera poriadanim kurzov pre rozne firmy a osoby, ktore su zakoncene statnou skuskou. Najprv prebehne kurz, po mesiaci ucastnici robia skusky pred komisiou. Mam taky problem, kurz prebehol v decembri, ucastnikom bol vyfakturovany v plnej vyske vratane poplatku za skusku, ale skuska sa robila az v januari roku 2010. So skuskou sme mali v tom januari nejake naklady – prenajom miestnosti, zabezpecenie stravy, kolky. Kedze mam v r. 2009 vsetky vynosy, mala by som aj vsetky naklady uctovat v roku 2009. Nemozem to vsak uctovat cez nevyfakturovane dodavky ucet 326, lebo to neboli dodavky uskutocnene v roku 2009. Mam to uctovat ako rezervu na 323 (v sucasnosti uz viem presne tieto naklady vycislit)??? Bude tato rezerva danova??? Alebo inak? Dakujem.Už nadpis máš nesprávny. Jedna vec je kurz, druhá vec je skúška. Absolvovanie kurzu ešte neznamená úspešnosť pred skúšobnou komisiou. A náklady, ktoré Ti vznikli v januári 2010 celkom určite nie sú ničím iným, ako nákladmi januára 2010. Skôr sa zamysli, či výnosy roku 2009 máš správne zaúčtované. Ja mám pocit, že platba predbehla výkon.
misa
07.03.10,16:59
Práve že oni mi to vysvetlili tak, že prvá skúška je v cene kurzu, prípadne ak neurobí túto prvú skúšku, tak opravná sa platí a bude vyúčtovaná po vykonaní opravnej. Ja si tiež myslím že mali fakturovať neskôr. Ale musím vychádzať z toho čo je už dané, zmeniť to nemôžem.
KEJKA
07.03.10,17:19
ja si myslím, že absolvovanie kurzu predstavuje dodanie služby a teda výnos je správny (ak by bolo dodanie podmienené absolvovaním skúšky, kedy by plnenie nastalo, ak by absolvent kurzu jednoducho skusku ignoroval?).
Náklady - presne vyčíslené - v súvislosti so skúškou by som zaúčtovala v tomto prípade v prospech účtu 383-výdavky budúcich období (poznáme presnú sumu aj účel).
misa
07.03.10,17:31
Dakujem za nazor, myslim ze vydavky BO su ten spravny ucet.
Danila
07.03.10,19:55
ja si myslím, že absolvovanie kurzu predstavuje dodanie služby a teda výnos je správny (ak by bolo dodanie podmienené absolvovaním skúšky, kedy by plnenie nastalo, ak by absolvent kurzu jednoducho skusku ignoroval?).
Náklady - presne vyčíslené - v súvislosti so skúškou by som zaúčtovala v tomto prípade v prospech účtu 383-výdavky budúcich období (poznáme presnú sumu aj účel).Fajn, ja idem vrátiť školné..... A prečo nie výnos budúcich období a náklady príslušného účtovného obdobia? Pýtam sa ako účtovník auditora. Po prvý raz. Ďakujem za odpoveď.

P.S.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.
KEJKA
08.03.10,17:55
faktúru - iba predpokladám - dostane účastník kurzu za účasť na kurze. Teda absolvovaním kurzu bude služba dodaná.
Skúška a získanie certifikátu ........ ak by toto bolo rozhodujúce
pre účtovanie výnosu - ako by mala postupovať v prípade, že sa polovica účastníkov nedostaví na skúšku? Vráti poplatok za kurz? Nemyslím.
A ako v takom prípade zdôvodní účtovanie výnosov až v období konania skúšky?
===========================
Nevylučujem navrhované riešenie - len v popísanom prípade mi to jednoducho nesedí. Aj mnou navrhované riešenie zodpovedá vyššie citovanému postupu účtovania.
Stefan2005
08.03.10,18:20
Práve že oni mi to vysvetlili tak, že prvá skúška je v cene kurzu, prípadne ak neurobí túto prvú skúšku, tak opravná sa platí a bude vyúčtovaná po vykonaní opravnej. Ja si tiež myslím že mali fakturovať neskôr. Ale musím vychádzať z toho čo je už dané, zmeniť to nemôžem.

Ja si tiež myslím, že mali faktúrovať neskôr - služba bola dodaná dňom konania skúšky, teda v januári 2010 - bez ohľadu na to, či sa dotyčný na ňu dostavil, alebo nie. Ako dodávateľ som urobil všetko pre vykonanie skúšky - zabezpečil miestnosť, skúšajúcich,.... Že sa niekto nedostavil na skúšku? To je ako sa niekto nedostaví na školenie - boli pre neho prichystané materiály, rezervované miesto, občerstvenie,.... Že účastník nevyužil svoje právo, nemá podľa mňa žiaden význam na posunutie (predsunutie) dátumu dodania.

V roku 2009 by som účtoval náklady roku 2009, resp. časovo rozlíšil náklady týkajúce sa roku 2010, do výnosovej časti premietol prostredníctvom príjmov budúcich období alikvótnu časť dodanej služby (teda cenu kurzu bez skúšky); v roku 2010 vyfakturoval celý kurz+skúšku, a účtoval o nákladoch roku 2010...