Daniela52
07.03.10,20:23
Milí poraďáci,

dnes mám pre Vás tažšiu otázku, ale zatial ste mi vo všetkom poradili veľmi, veľmi dobre. Tak možno sa niekto nájde....Takze moja otázka:
Momentálne som na materskej dovolenke s 2,5 ročným dieťatom. Poisťovna mi odsúhlasila liečenie po operácii typ A - teda plne hradený poisťovňou.

Samozrejme tu vzniká problém, co s mojim dieťatom. Nemá niekto skúsenosť s tým, ci neexistuje moznost vziať dieťa do kúpelov so sebou? Alebo druhá, lepšia možnosť.... Nevie mi niekto povedať, či by som na tento čas cca 3 týždne, mohla umiestniť dieťa do materskej škôlky - po dohode s MŠ - bez toho, aby som prišla o rodičovský príspevok /materskú/ ? Je to dosť veľký problém, lebo ked s ním zostane celé dni doma manzel /zivnostník/ zostaneme v podstate mesiac bez prímu. :confused:
Vopred ďakujem
brčko
07.03.10,19:38
Milí poraďáci,

dnes mám pre Vás tažšiu otázku, ale zatial ste mi vo všetkom poradili veľmi, veľmi dobre. Tak možno sa niekto nájde....Takze moja otázka:
Momentálne som na materskej dovolenke s 2,5 ročným dieťatom. Poisťovna mi odsúhlasila liečenie po operácii typ A - teda plne hradený poisťovňou.

Samozrejme tu vzniká problém, co s mojim dieťatom. Nemá niekto skúsenosť s tým, ci neexistuje moznost vziať dieťa do kúpelov so sebou? Alebo druhá, lepšia možnosť.... Nevie mi niekto povedať, či by som na tento čas cca 3 týždne, mohla umiestniť dieťa do materskej škôlky - po dohode s MŠ - bez toho, aby som prišla o rodičovský príspevok /materskú/ ? Je to dosť veľký problém, lebo ked s ním zostane celé dni doma manzel /zivnostník/ zostaneme v podstate mesiac bez prímu. :confused:
Vopred ďakujem

v nároku na RP problém nevidím, ked aj dieťa pôjde do škôlky. Lebo ak ideš na 3týždne, tak zvyšný 1-2týždne v danom mesiaci splníš všetky podmienky na nárok na RP. A stačí ak podmienky na nárok na RP splníš časť mesiaca, tak máš nárok na celomesačný RP (vid § 5 ods.2 Zákon o RP 571/2009, príp. ak poberáš RP podla staršieho znenia zákona z r.2009, tak § 7 ods.1, z r.2008, podla ktorého pravdepodobne RP poberáš, som nepozerala ktorý je to §, no platilo to tiež). Asi by som však oznámila písomne na UPSVaR, že v čase od xx do xx bude dieťa navštevovať škôlku z dôvodu že budem na liečení. A samozrejme treba doriešiť ako to vlastne so škôlkou bude, či je prijatá a potom bude mať prerušenie dochádzky alebo ako sa to rieši.

Skôr je problém v dôchodkovom poistení štátom, lebo počas liečenia nesplnaš podmienku riadnej starostlivosti (osobnej), t.j. nemala by si byť podla zákona o sociálnom poistení (ktorý sa v definícii riadnej starostlivosti odvoláva na zákon o rodič.príspevku) dôch.poistená štátom počas doby liečenia, kedy sa o dieťa riadne (osobne) nestaráš. V zákone sú výnimky (§ 3 ods.4 Zákon o rodič.príspevku č. 571/2009), kedy je riadna starostlivost splnená aj v prípade, ked nie je zabezpečená osobne, napr. ak by bolo dieťa zo zdravot.dôvodou v ústavnej starostlivosti/nemocnici, v takom prípade je podmienka splnená. No nie je vo výnimkach prípad, ak je mamička v nemocnici. Lebo teraz robia v SP bububu aj mamičkám čo pracujú na dohodu a počas práce na dohodu sa o dieťa stará napr. otec a žiadajú odhlášky od mamičiek. T.j. je na tebe, či dáš odhlášku, a hlavne ak pôjde do škôlky. Príp. skús napísať otázku mailom na soc.poisťovnu.
Daniela52
08.03.10,07:06
Velmi pekne dakujem za rýchlu odpoved. Asi to skusim, dat otazku E-mailom na soc. poistovnu. Osobne tam ist nechcem. /Nie je dobre pichat do osieho hniezda :) Okrem toho mi pri poslednej navsteve pred par rokmi podali uplne mylne informacie ohladom pripoistena, na zaklade coho som prisla o dost vela peniazkov. Tak ak ma predsa este niekto s niecim takymto skusenost, napiste, prosim. Dakujem.