Marianx
08.03.10,07:09
Dobrý deň.

Chodievam na viac dňové pracovné cesty do pobočky firmy v inom meste ako pracujem.
V pobočke mám zabezpečený iba obed, na ktorý si ale doplácam (45% ceny obeda).
Na aké stravné mám nárok?
V zákone je že za BEZPLATNÝ obed sa strháva 40% zo stravného.
Ja ale nemám bezplatný obed keďže si naň doplácam.
Mám nárok na celú výšku 8,30€, alebo zníženú o 40% ?

Marian
Chobot
08.03.10,18:32
Dobrý deň.

Chodievam na viac dňové pracovné cesty do pobočky firmy v inom meste ako pracujem.
V pobočke mám zabezpečený iba obed, na ktorý si ale doplácam (45% ceny obeda).
Na aké stravné mám nárok?
V zákone je že za BEZPLATNÝ obed sa strháva 40% zo stravného.
Ja ale nemám bezplatný obed keďže si naň doplácam.
Mám nárok na celú výšku 8,30€, alebo zníženú o 40% ?

Marian

Noo, je to veľmi neštandardný a hybridný spôsob, čo máte vo firme. Mám silný pocit, že firma zabezpečuje stravovanie a poskytovanie náhrad nie v súlade s platnou legislatívou.

Najprv by som si chcel ujasniť pár vecí. Z toho, čo opisuješ, sa mi zdá, že firma má na pobočkách závodné jedálne, kde zabezpečuje svojim zamestnancom obedy v zmysle Zákonníka práce (lebo si písal, že hradíš 45%, to je ako za stravovanie pri pracovnej zmene). Takže podľa všetkého to firma považuje, ako keby si bol v práci na trvalom pracovisku a poskytujú ti obed ako keby si nebol na prac. ceste. AK to je tak, tak je postup firmy nesprávny.

Správne by malo byť, že v deň, kedy si na prac. ceste, by si nemal mať takto poskytnutú stravu a mal by si dostať cest. náhrady v plnej výške. Nie je možné pri celodennej pracovnej ceste nahrádzať stravné podľa zákona o cest. náhradách stravou poskytnutou podľa ZP.

Preto správne by malo byť, že tento obed ti nebude poskytnutý, ale dostaneš stravné v plnej výške. Alebo ak je taká možnosť, že by si si ten obed platil v plne výške, tak to urobiť tak - zaplatiť celú hodnotu obeda a zamestnávateľ ti dá plné stravné. Inak môžeš argumentovať, že odmietneš túto stravu v závodnej jedálni a pôjdeš sa najesť mimo firmy do iného strav. zariadenia.
Marianx
11.03.10,05:11
Vďaka za odpoveď.