Andrika
04.10.05,13:04
Chcela by som sa opytat kedy mam narok na odpocet DPH.
Datum vystavenia fa 29.04.2005
Odberatel obdrzal a zauctova fa 31.05.2005


Treba robit dodatocne DP za april? Alebo vsetko v mesiaci maj.
bendži
04.10.05,11:07
je to od tuzemského dodávateľa alebo z iného štátu?
Tweety
04.10.05,11:17
Chcela by som sa opytat kedy mam narok na odpocet DPH.
Datum vystavenia fa 29.04.2005
Odberatel obdrzal a zauctova fa 31.05.2005

Treba robit dodatocne DP za april? Alebo vsetko v mesiaci maj.Skús upresniť. Je to trošku pomotané.
Mária M:D
Erika-ežka
04.10.05,11:43
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) viažúci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa par. 49 ods. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad).
ZDROJ:
"Oznámenie Ministerstva financií SR k Poučeniu na vyplnenie daň.priznania k DPH podľa zákona č. 222/2004 .... číslo 123/2004-73

Dúfam, že ešte platí. Ale hádam áno. http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Tweety
04.10.05,11:51
Chcela by som sa opytat kedy mam narok na odpocet DPH.
Datum vystavenia fa 29.04.2005
Odberatel obdrzal a zauctova fa 31.05.2005
Treba robit dodatocne DP za april? Alebo vsetko v mesiaci maj.Ak ste ako odberateľ obdržali faktúru 31.5.05, tak si odpočet uplatnite až v máji. Inak ,keby ste obdržali do 25.5.05 mohli ste si uplatniť odpočet už v apríli.
Mária M;)
Andrika
05.10.05,07:24
Jedna sa o intrakomunitarne nadobudnutie tovaru firmou zaregistrovanou pre DPH na Slovensku.
Jana Acsová
05.10.05,07:27
Jedna sa o intrakomunitarne nadobudnutie tovaru firmou zaregistrovanou pre DPH na Slovensku.Platí to čo bolo vyššie uvedené.
Jana Acsová
05.10.05,07:29
Jedna sa o intrakomunitarne nadobudnutie tovaru firmou zaregistrovanou pre DPH na Slovensku.Čo sa týka vzniku daňovej povinnosti ... tak to je teda komplikovanejšie, nakoľko sa mi javí, že vznikla 15. 5. nakoľko ste nemali faktúru. Dôležité je odôvodnit, prečo ste nemali faktúru, nakoľko daňová povinnost mala vzniknút v septembri, t.j. bez dôvodu je to na dodatočné danové priznanie.
Jana Acsová
05.10.05,07:39
Este jedna otazka lebo som novacik.
Pri intrakomunitarnom nadobudnuti tovaru zahranicnou firmou zaregistrovanou na Slovensku pre DPH, ked je faktura vystavena 31.5.2005 a do firmy dosla a je zauctovana 20.6.2005, mozem si uplatnit dan na vstupe aj na vystupe v Maji alebo mi za Maj vznikla danova povinnost a pravo na odpocitanie dane vzniklo v juni?Daňová povinnost: deň vystavenia faktúry t.j. 31.5.2005
Odpočítanie dane: 05 alebo 06/2005 ... daňový subjekt sa môže rozhodnúť. Výhodnejší postup máj 2005.

Pozor nezamieňat si pojmy samozdanenie a uplatnenie práva na odpočítanie dane. Nemusia vzniknúť v rovnakom období. Platí zásada, že právo na odpočítanie dane nemôže predchádzať vznik daňovej povinnosti, čiže môže sa stať, že daňová povinnosť vznikne, ale právo odpočítať daň možno uplatniť až v nasledujúcom zdaňovacom období ... prípadne aj neskôr ...

P.S.: netýka sa to však zadanej otázky.
mirianka
05.10.05,08:04
Súhlasím s AVOm,ale k tomu jedna otázka. Týka sa §51 ods.2 aj dokladov z registračnej pokladne (zjednodušený daňový doklad) alebo len faktúry? Mám práve prípad,že bločik z pokladne je z 08.08.2005 a dostala som ho 04.10.2005.Môžem odpočet uplatniť v zdaňovacom období za 09/2005?
Bunny
05.10.05,08:46
predpokladám že tuzemský bločik z ERP :) tak pri bločku si môžes uplatniť právo na odpočet v tom mesiaci kedy vznikla DP alebo v nasledujúcom :)
Jana Acsová
05.10.05,10:07
Súhlasím s AVOm,ale k tomu jedna otázka. Týka sa §51 ods.2 aj dokladov z registračnej pokladne (zjednodušený daňový doklad) alebo len faktúry? Mám práve prípad,že bločik z pokladne je z 08.08.2005 a dostala som ho 04.10.2005.Môžem odpočet uplatniť v zdaňovacom období za 09/2005?Nakoľko doklad z ERP je považovaný za faktúru v zmysle § 71 ods. 5, právo na odpočítanie dane vzniká rovnako ako pri akejkoľvek inej faktúre a uplatňuje sa v období podľa § 51 ods. 2. Bolo to už riešené aj na Porade, stotožňujem sa s týmto názorom. Ale aj napriek tomu, vždy je potrebné skúmať, prečo sa doklad nedostal k vyúčtovaniu. Ak bol zabudnutý vo vrecku majiteľa ... je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Uvedené platí o uplatnení práva na odpočítanie dane z bločku pri jeho obdržaní.
Jana Acsová
05.10.05,10:11
Mám za to, že uplatnenie práva na odpočítanie dane z dokladov z ERP závisí aj od interných postupov účtovnej jednotky a spôsobu vyúčtovania výdavkov na drobné nákupy. Spravidla časový posun vyúčtovania zálohy spôsobuje, že daňové subjekty uplatňujú právo na odpočítanie dane v zdaňovacom období nasledujúcom po období, kedy vznikla daňová povinnosť. Uplatnenie práva na odpočítanie dane v týchto dvoch obdobiach je plným právom daňového subjektu a spočíva iba na jeho rozhodnutí.
sway
05.10.05,13:26
Daňová povinnost: deň vystavenia faktúry t.j. 31.5.2005
Odpočítanie dane: 05 alebo 06/2005 ... daňový subjekt sa môže rozhodnúť. Výhodnejší postup máj 2005.

Pozor nezamieňat si pojmy samozdanenie a uplatnenie práva na odpočítanie dane. Nemusia vzniknúť v rovnakom období. Platí zásada, že právo na odpočítanie dane nemôže predchádzať vznik daňovej povinnosti, čiže môže sa stať, že daňová povinnosť vznikne, ale právo odpočítať daň možno uplatniť až v nasledujúcom zdaňovacom období ... prípadne aj neskôr ...

P.S.: netýka sa to však zadanej otázky.
môžem ešte poprosiť krásne o príklad na túto situáciu? :confused: vďakaaaaa !
Jana Acsová
05.10.05,13:31
môžem ešte poprosiť krásne o príklad na túto situáciu? :confused: vďakaaaaa !
Este jedna otazka lebo som novacik.
Pri intrakomunitarnom nadobudnuti tovaru zahranicnou firmou zaregistrovanou na Slovensku pre DPH, ked je faktura vystavena 31.5.2005 a do firmy dosla a je zauctovana 20.6.2005, mozem si uplatnit dan na vstupe aj na vystupe v Maji alebo mi za Maj vznikla danova povinnost a pravo na odpocitanie dane vzniklo v juni?Daňová povinnost: deň vystavenia faktúry t.j. 31.5.2005
Odpočítanie dane: 05 alebo 06/2005 ... daňový subjekt sa môže rozhodnúť. Výhodnejší postup máj 2005.
sway
05.10.05,13:35
dík, dík, dík, končím.....
mirianka
06.10.05,05:51
Myslíte si,že postačí na oddôvodnenie neskorého dodania bločiku to,že spoločnosti vykonáva účtovníctvo externá firma a teda je tam určitý časový posun?
Jana Acsová
06.10.05,06:14
Myslíte si,že postačí na oddôvodnenie neskorého dodania bločiku to,že spoločnosti vykonáva účtovníctvo externá firma a teda je tam určitý časový posun?Nie. To podľa môjho názoru nie je argument. Externá účtovná firma zrejme nevyúčtováva výdavky ... nemá k dispozícii pokladničnú hotovosť firmy.
Argumentom môže by predloženie bločkov k vyúčtovaniu tak ako uvádzam. Doporučujem smernicu a stanoviť v nej lehoty a pravidlá:
- vyplácania záloh na drobné a režijné nákupy,
- termíny na ich predloženie k vyúčtovaniu.
V opačnom prípade platí všeobecné pravidlo odpočítania dane v zdaňovacom období, kedy vznikla daňová povinnosť alebo v bezprostredne nasledujúcom, čo u štvrťročného platiteľa je dosť solídny časový priestor.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
mirianka
06.10.05,06:28
Moja úcta k Tebe AVO,mať tak Tvoje vedomosti,skúsenosti...
účtovník 007
06.10.05,06:49
AVO, prosim Ťa vysvetli mi §51 ods.2 ZDPH, lebo som akási domotaná. Ja som si uvedený paragraf a vetu :ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie DP nemá doklad podľa odseku1 písm.a),c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm.a),c)alebo d) vysvetľovala trochu inak.Bloček z pokladne dostala v 10/2005, nemôže DPH uplatniť v 10/2005? Nie je bloček prípad §51 ods.1 písm.a)? Alebo som to celé zle pochopila? Ďakujem.
Jana Acsová
06.10.05,07:44
AVO, prosim Ťa vysvetli mi §51 ods.2 ZDPH, lebo som akási domotaná. Ja som si uvedený paragraf a vetu:ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie DP nemá doklad podľa odseku1 písm.a),c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm.a),c)alebo d.Bloček z pokladne dostala v 10/2005, nemôže DPH uplatniť v 10/2005? Nie je bloček prípad §51 ods.1 písm.a)? Alebo som to celé zle pochopila? Ďakujem.Nerozumiem dobre otázke. Z bločku môžem uplatni odpočítanie dane:
- v období, kedy vznikla daňová povinnosť,
- v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období,
- v období, keď platiteľ doklad obdrží ... ale u dokladov z ERP zohráva rolu, dôvod, prečo sa dostane k vyúčtovaniu neskoro. Zanedbanie si povinností nie je podľa môjho názoru dôvodom na posun uplatnenia odpočítania dane. Tento prípad by som akceptovala napr. ak doklad z ERP obdržím dobierkou v balíku ... a naozaj mi bol doručený (obdržala som ho) neskôr. Vieme prax vystavovania dokladov z ERP. Na posun uplatnenia odpočítania musia byť reálne dôvody.
mirianka
06.10.05,08:41
Tentokrát si dovolím s Tebou nesúhlasiť. Myslím si,že existujú iba prvé dve možnosti odpočtu DPH,tretia už nie. Tj.je možné ho uplatniť najneskôr v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období,v ktorom právo na odpočet vzniklo,ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania z oprávnených dôvodov nemám doklad.
mirianka
06.10.05,08:49
Ešte k tomu dodatočná otázka:s akým dátumom potom tento doklad zaúčtujem (dátum účtovného prípadu,dátum odpočtu DPH),dátum úhrady alebo dátum kedy som doklad obdržala?Ja to účtujem tak,že oba dátumy dám deň úhrady a zaúčtujem to nasl.: základ dane 501/211 a DPH-neuplatnená 548/211.
Jana Acsová
06.10.05,14:00
Tentokrát si dovolím s Tebou nesúhlasiť. Myslím si,že existujú iba prvé dve možnosti odpočtu DPH,tretia už nie. Tj.je možné ho uplatniť najneskôr v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období,v ktorom právo na odpočet vzniklo,ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania z oprávnených dôvodov nemám doklad.
Nakoľko doklad z ERP je považovaný za faktúru v zmysle § 71 ods. 5, právo na odpočítanie dane vzniká rovnako ako pri akejkoľvek inej faktúre a uplatňuje sa v období podľa § 51 ods. 2. Bolo to už riešené aj na Porade, stotožňujem sa s týmto názorom. Ale aj napriek tomu, vždy je potrebné skúmať, prečo sa doklad nedostal k vyúčtovaniu. Ak bol zabudnutý vo vrecku majiteľa ... je potrebné podať dodatočné daňové priznanie. Uvedené platí o uplatnení práva na odpočítanie dane z bločku pri jeho obdržaní.Akékoľvek argumenty spravidla opieram o príslušné §§. V tomto prípade § 51 ods. 2 ZDPH a súvisiaci § 71 ods. 5. Bolo to uvádzané v príspevku č. 12.
Jana Acsová
06.10.05,14:06
Ešte k tomu dodatočná otázka:s akým dátumom potom tento doklad zaúčtujem (dátum účtovného prípadu,dátum odpočtu DPH),dátum úhrady alebo dátum kedy som doklad obdržala?Ja to účtujem tak,že oba dátumy dám deň úhrady a zaúčtujem to nasl.: základ dane 501/211 a DPH-neuplatnená 548/211.Takmer nerozumiem otázke:

Dátum uskutočnenia účtovného prípadu rieši § 2 Postupov účtovania a zároveň interná smernica účtovnej jednotky. Vyúčtovanie záloh na drobné nákupy (ak zamestnanec niečo kupuje pre účely firmy, je to bezný postup) má svoje osobitosti a malo by byt riešené smernicou. Uvádzam, že iba v osobitných prípadoch možno uplatniť odpočítanie dane z dokladu z ERP v čase, keď ich platiteľ obdrží. Tieto prípady však reálne môžu nastať. Uplatnenie DPH sa odvíja od zdaňovacieho obdobia, kedy platiteľ svoje právo uplatní a nemá nič spoločné s dátumom uskutočnenia účtovného prípadu, nakoľko tento rieši úplne iný zákon a jeho vykonávacie predpisy.

A čo sa týka naznačeného účtovania neuplatnenej DPH, tak iba upresním: ak účtovná jednotka nevyužije právo na odpočítanie dane, ktoré jej vzniklo (v zmysle zákona samozrejme, nie za akúkoľvek cenu), DPH je pripočítateľnou položkou k základu dane.
mirianka
07.10.05,09:56
Práve preto,že je neuplatnená DPH pripočitateľnou položkou k základu dane,účtujem ju na účte 548-ktorý neovplyvňuje základ dane.Len neviem,či mám bločik zaúčtovať do mesiaca 08/2005,kedy bol nákup realizovaný,alebo do 10/2005 kedy som bločik obdržala.
Jana Acsová
07.10.05,15:49
Práve preto,že je neuplatnená DPH pripočitateľnou položkou k základu dane,účtujem ju na účte 548-ktorý neovplyvňuje základ dane.Len neviem,či mám bločik zaúčtovať do mesiaca 08/2005,kedy bol nákup realizovaný,alebo do 10/2005 kedy som bločik obdržala.Bloček je potrebné zaúčtovat v závislosti od toho, či máte vo firme zavedené termíny na predloženie bločkov k vyúčtovaniu. Ak áno, vyúčtovat by ste ich mali najneskôr v ten deň. Uvedené platí, v prípade, že drobné (režijné atď.) nákupy robia zamestnanci s pridelením zálohy. Ak máte blok z 08, je možné uplatnit odpocítanie dane 08, 09 ... iný prípad je potrebné odôvodnit. Tak ako uvádzam, ak je dôvod, môžete účtovat aj uplatnit právo na odpočítanie pri predložení bloku. Ale zdôrazňujem "AK JE DôVOD". Vy ste zatiaľ žiadny neuviedli.
Alllena
11.10.05,06:31
Bloček je potrebné zaúčtovat v závislosti od toho, či máte vo firme zavedené termíny na predloženie bločkov k vyúčtovaniu. Ak áno, vyúčtovat by ste ich mali najneskôr v ten deň. Uvedené platí, v prípade, že drobné (režijné atď.) nákupy robia zamestnanci s pridelením zálohy. Ak máte blok z 08, je možné uplatnit odpocítanie dane 08, 09 ... iný prípad je potrebné odôvodnit. Tak ako uvádzam, ak je dôvod, môžete účtovat aj uplatnit právo na odpočítanie pri predložení bloku. Ale zdôrazňujem "AK JE DôVOD". Vy ste zatiaľ žiadny neuviedli.
Zdravím Vás,

po prečítaní témy iba pre istotu overujem:

Došlá fa od dodaveteľa zo SK
Dátum dodania tovaru 28.09.2005
Dátum vystavenia 03.10.2005
Dátum zaúčtovania v našej spol. 06.10.2005

V takomto prípade sa môžeme rozhodnúť kedy uplatniť odpočet DPH v 09/05
alebo 10/05 oba spôsoby sú správné.
Jana Acsová
14.10.05,12:58
Došlá fa od dodaveteľa zo SK
Dátum dodania tovaru 28.09.2005
Dátum vystavenia 03.10.2005
Dátum zaúčtovania v našej spol. 06.10.2005
V takomto prípade sa môžeme rozhodnúť kedy uplatniť odpočet DPH v 09/05
alebo 10/05 oba spôsoby sú správné.Z otázky mi vyplýva, že sa jedná o prijatú tuzemskú dodávku tovaru. Právo na odpočítanie dane vznikne v deň vzniku daňovej povinnosti, t.j. 28. 9. 2005. Právo na odpočítanie dane upravuje § 51 ods. 2 a možno ho uplatniť:
- v septembri alebo
- v októbri
nakoľko ste do termínu 25. 10. 2005 obdržali doklad.

Keby ste faktúru obdržali 26. 10. 2005 a neskôr mohli by ste právo na odpočítanie dane uplatniť iba v zdaňovacom odbobí, kedy ste ho obdržali.

Predpokladám situáciu mesačného platiteľa dane.
Alena Medvedzie
17.10.05,07:31
Stále nerozumiem účtovaniu bločkov ERP, keď som bola na školení tak nám daňová poradkyňa vysvetlila , že ak podnikateľ zabudne vo vrecku bloček a dá ho na zúčtovanie mimo zdaňovacieho obdobia na DPH ,tak si môžeme uplatniť odpočet na DPH v tom období v ktorom nám ten bloček dal.

Chcela by som ešte poradiť ohľadom dodatočného priznania DPH, vypisuje sa celé alebo stačí údaj napísať na riadku 35.
Denda
17.10.05,07:47
Stále nerozumiem účtovaniu bločkov ERP, keď som bola na školení tak nám daňová poradkyňa vysvetlila , že ak podnikateľ zabudne vo vrecku bloček a dá ho na zúčtovanie mimo zdaňovacieho obdobia na DPH ,tak si môžeme uplatniť odpočet na DPH v tom období v ktorom nám ten bloček dal.

Chcela by som ešte poradiť ohľadom dodatočného priznania DPH, vypisuje sa celé alebo stačí údaj napísať na riadku 35.DDP sa vyplňuje celé, t.j. akoby ste ho podávali prvýkrát so všetkými t.j. správnymi sumami.

Ak podnikateľ zabudne bloček vo vrecku, neznamená to, že ho neobdržal. Pojem obdržal nemôžeme stotožňovať s pojmom, kedy ho dostane účtovníčka k zaúčtovaniu.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
michelle84
23.04.07,09:47
Bloček je potrebné zaúčtovat v závislosti od toho, či máte vo firme zavedené termíny na predloženie bločkov k vyúčtovaniu. Ak áno, vyúčtovat by ste ich mali najneskôr v ten deň. Uvedené platí, v prípade, že drobné (režijné atď.) nákupy robia zamestnanci s pridelením zálohy. Ak máte blok z 08, je možné uplatnit odpocítanie dane 08, 09 ... iný prípad je potrebné odôvodnit. Tak ako uvádzam, ak je dôvod, môžete účtovat aj uplatnit právo na odpočítanie pri predložení bloku. Ale zdôrazňujem "AK JE DôVOD". Vy ste zatiaľ žiadny neuviedli.


- stretla som sa práve s tým, že mi niektoré účtovníčky tvrdia, že si nemôžem nasledujúci mesiac uplatniť bloček, ktorý mi príde neskôr.
Tak teraz neviem, či si môžem bloček uplatniť za mesiac marec v mesiaci apríl.
Milan Benka
23.04.07,09:52
- stretla som sa práve s tým, že mi niektoré účtovníčky tvrdia, že si nemôžem nasledujúci mesiac uplatniť bloček, ktorý mi príde neskôr.
Tak teraz neviem, či si môžem bloček uplatniť za mesiac marec v mesiaci apríl.

Niektoré účtovníčky nech si prečítajú:
§51 zák. 222/2004 Zz.
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.
michelle84
23.04.07,10:02
Takže si môžem uplatniť bez problémov aj v apríli? Tieto paragrafy mám preštudované, preto mi nejde do hlavy, keď mi iné účtovníčky tvrdia, že nesmiem dať bloček z pokladne v iný mesiac, ako v ten, v ktorý vznikla daňová povinnosť.

- aj teraz som si našla v poznámkach zo školenia z roku 2004, že pri bločkoch treba robiť dodatočné daňové priznanie. Tak ako teda?
Tweety
23.04.07,10:06
Takže si môžem uplatniť bez problémov aj v apríli? Tieto paragrafy mám preštudované, preto mi nejde do hlavy, keď mi iné účtovníčky tvrdia, že nesmiem dať bloček z pokladne v iný mesiac, ako v ten, v ktorý vznikla daňová povinnosť.

- aj teraz som si našla v poznámkach zo školenia z roku 2004, že pri bločkoch treba robiť dodatočné daňové priznanie. Tak ako teda?
Nie, dodatočné nie je potrebné, ak je ten doklad, napr. z februára, a preplatený cez pokladňu je v marci, tak odpočet je možné uplatniť v mesiaci preplatenia, t.j. v marci.:)
Milan Benka
23.04.07,10:07
Takže si môžem uplatniť bez problémov aj v apríli? Tieto paragrafy mám preštudované, preto mi nejde do hlavy, keď mi iné účtovníčky tvrdia, že nesmiem dať bloček z pokladne v iný mesiac, ako v ten, v ktorý vznikla daňová povinnosť.

- aj teraz som si našla v poznámkach zo školenia z roku 2004, že pri bločkoch treba robiť dodatočné daňové priznanie. Tak ako teda?


Treba postupovať v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru je v súlade so zákonom uplatninie odpočetu DPH z marcového bločku ERP v mesiaci apríl.
michelle84
26.04.07,07:56
Treba postupovať v súlade so zákonom.

Podľa môjho názoru je v súlade so zákonom uplatninie odpočetu DPH z marcového bločku ERP v mesiaci apríl.


Práve som sa rozprávala so zamestnaňkyňou daňového úradu-kontrolórkou a povedala, že si môžem dať bloček do apríla, ale nemôžem si uplatniť DPH. Alebo potom spraviť dodatočné za marec, ale to sa neoplatí kvôli pár korunám. Tak ako teda mám účtovať? Keď aj ja som toho názoru, čo píše zákon, že si môžem v pohode uplatniť v apríli DPH.
Jana Acsová
26.04.07,08:34
Práve som sa rozprávala so zamestnaňkyňou daňového úradu-kontrolórkou a povedala, že si môžem dať bloček do apríla, ale nemôžem si uplatniť DPH. Alebo potom spraviť dodatočné za marec, ale to sa neoplatí kvôli pár korunám. Tak ako teda mám účtovať? Keď aj ja som toho názoru, čo píše zákon, že si môžem v pohode uplatniť v apríli DPH.
Účtovať v zmysle postupov účtovania.
Uplatniť právo na odpočítanie dane v zmysle zákona.
Nestotožňovať pojmy zaúčtovanie a uplatnenie práva na odpočítanie dane. Pozrite aj vypracované otázky a pripravte sa na argumentáciu.
Doklad z ERP je podľa zákona o DPH faktúra a tak k nemu aj pristupujte ... vrátane argumentácie v prípade daňovej kontroly.
Jana Acsová
26.04.07,08:38
Práve som sa rozprávala so zamestnaňkyňou daňového úradu-kontrolórkou a povedala, že si môžem dať bloček do apríla, ale nemôžem si uplatniť DPH. Skúste ju požiadať o jeden jediný argument na jej tvrdenie, ktorý by mala v prípade, že doklad z ERP obdržíte v termíne na podanie DP za zdaňovacie obdobie, v ktorom daňová povinnosť vznikne.

A neviem presne, na ktorú otázku Vám odpovedala. Predsa dať bloček do apríla ... to je čo? Zaúčtovať ho do apríla? No to snáď jednoznačne povedať nemôže už vôbec ... veď predsa platí niečo ako je deň vzniku účtovného prípadu a ten sa neposudzuje "od stola", ale od charakteru účtovného prípadu:
- napr. vyúčtovanie výdavkov hradených z preddavku,
- výdavok v mene zamestnávateľa hradený v hotovosti atp.

Ale na túto tému sa už veľa napísalo. Stačí pohľadať ... a čítať (a aj § 51 ZDPH).
michelle84
26.04.07,08:49
Skúste ju požiadať o jeden jediný argument na jej tvrdenie, ktorý by mala v prípade, že doklad z ERP obdržíte v termíne na podanie DP za zdaňovacie obdobie, v ktorom daňová povinnosť vznikne.

A neviem presne, na ktorú otázku Vám odpovedala. Predsa dať bloček do apríla ... to je čo? Zaúčtovať ho do apríla? No to snáď jednoznačne povedať nemôže už vôbec ... veď predsa platí niečo ako je deň vzniku účtovného prípadu a ten sa neposudzuje "od stola", ale od charakteru účtovného prípadu:
- napr. vyúčtovanie výdavkov hradených z preddavku,
- výdavok v mene zamestnávateľa hradený v hotovosti atp.

Ale na túto tému sa už veľa napísalo. Stačí pohľadať ... a čítať (a aj § 51 ZDPH).


rozprávali sme sa o uplatnení DPH. Že bloček môžem zaúčtovať do apríla, ale DPH si nemôžem uplatniť v apríli. Alebo zaúčtovať do marca a uplatniť si DPH v marci a spraviť dodatočné DP. To mi nejde do hlavy, že zákon umožňuje uplatniť si DPH v najsledujúcom mesiaci.
Ale tá pani postupuje podľa školenia, na ktorom som bola aj ja v decembri 2004 a našla som si v poznámkach, že DPH z bločkov si môžem uplatniť len v mesiaci, aký je uvedený na bločku. Ale dôvod nemám poznačený. Viem, že sa veľa písalo, aj som si prečítala, len kolegyne, ktoré účtujú pokladňu a drobný nákup, tak sú tiež toho názoru ako tá daňováčka. A nechcú mi to dobre zaúčtovať :-(
evina
26.04.07,08:58
rozprávali sme sa o uplatnení DPH. Že bloček môžem zaúčtovať do apríla, ale DPH si nemôžem uplatniť v apríli. Alebo zaúčtovať do marca a uplatniť si DPH v marci a spraviť dodatočné DP. To mi nejde do hlavy, že zákon umožňuje uplatniť si DPH v najsledujúcom mesiaci.
Ale tá pani postupuje podľa školenia, na ktorom som bola aj ja v decembri 2004 a našla som si v poznámkach, že DPH z bločkov si môžem uplatniť len v mesiaci, aký je uvedený na bločku. Ale dôvod nemám poznačený. Viem, že sa veľa písalo, aj som si prečítala, len kolegyne, ktoré účtujú pokladňu a drobný nákup, tak sú tiež toho názoru ako tá daňováčka. A nechcú mi to dobre zaúčtovať :-(

Problém je v tom, že čítaš poznámky zo školenia z roku 2004 /neviem, ktorý mesiac/ a neriadiš sa aktuálnym znením paragrafu 51 zákona o DPH teraz v roku 2007. Kolegyne, ktorú účtujú pokladňu pravdepodobne účtujú stereotypne a nepostrehli "novinky".
Na Porade si v časti Daň z pridanej hodnoty nájdi vypracované otázky a najčastejšie kladené otázky a najmä Jana Ascová Tu 100% argumentačne vysvetlila ako sa postupuje v tomto prípade...

http://www.porada.sk/t17311-najeastejie-otazky--dph.html
napr. bod 15...
evina
26.04.07,09:00
Nie, dodatočné nie je potrebné, ak je ten doklad, napr. z februára, a preplatený cez pokladňu je v marci, tak odpočet je možné uplatniť v mesiaci preplatenia, t.j. v marci.:)

osobne nesúhlasím s týmto argumentom, lebo pre uplatnenie DPH nie je v tomto prípade dôležité, kedy bol doklad preplatený...
Jana Acsová
26.04.07,09:25
Znenie § 51 ods. 1 a 2 do 31.12.2004:
§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) má faktúru od dodávateľa,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Ak vznikne právo na odpočítanie dane, platiteľ vykoná odpočítanie dane tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie. Odpočítanie dane vykoná platiteľ v tom zdaňovacom období, v ktorom môže uplatniť právo na odpočítanie dane podľa odseku 1.

Znenie § 51 ods. 2 od 1.1.2005:

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Aj preto je rozdielna interpretácia uplatnenia práva na odpočítanie dane v roku 2004 a nasledujúcich.
betka
26.04.07,09:55
JA len tak pomimo. Mala som tiež takýto doklad, niekedy v septembri 2006, prišla som, že mám bloček z ERP z pred 2 mesiacov, a spýtala som sa, či mám podaľ DDP, alebo si z neho odpočítam keď som dostala doklad. Povedali mi, že DDP, prišla som s DDP, a tá pani mi povedala, že diskutovali o tom, sami ešte nevedeli, v súlade s novým zákonom ako to platí, a neboli stotožnené s novými pojmami...
Nakoniec sa mi ospravedlnili, že ma preháňajú a po konzultácii povedali, že DDP netreba, možem si odpočítať, až ke´d mi bol doklad predložený, ide o FA...
Teraz sa nad tým už nikto nepozastavuje, keby mi zákon o DPH hovoril, že v prípade dokladu z ERP, to neplatí, tak nepovoem, ale doklad z ERP je faktúra.
Zužu
21.07.07,13:06
Prosím pomôžte:
Nadobudnutie tovaru z iného čl. štátu EU v tuzemsku.
Tovar dodaný dňa: 19.6.07
Faktúra vystavená dňa 2.7.07
Faktúra došla 6.7.07.
Som 1/4 ročný platca DPH. Mám problém, do ktorého štvrťroku môžem uplatniť DPH. Po prečítaní príspevkov na porade a preštudovaní príslušných par. mi vychádza dátum 2.7. t.j. až tretí štvrťrok. Je to správne ?
Ďakujem
Jana Acsová
21.07.07,13:15
Prosím pomôžte:
Nadobudnutie tovaru z iného čl. štátu EU v tuzemsku.
Tovar dodaný dňa: 19.6.07
Faktúra vystavená dňa 2.7.07
Faktúra došla 6.7.07.
Som 1/4 ročný platca DPH. Mám problém, do ktorého štvrťroku môžem uplatniť DPH. Po prečítaní príspevkov na porade a preštudovaní príslušných par. mi vychádza dátum 2.7. t.j. až tretí štvrťrok. Je to správne ?
ĎakujemJe to správne. Vo Vašom prípade vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru dňom vyhotovenia faktúry. To je štandardný spôsob vzniku daňovej povinnosti a príkladné vyhotoveni faktúry po dodávke .-)
Martin Mocko
22.07.07,09:00
Veľmi zaujímavá diskusia. Ale musím uznať z vlastnej skúsenosti, že na mnohých DU nepostrehli túto zmenu v zákone a vyžadujú, či už doklad z ERP alebo i faktúru, uplatniť v tom zdaňovacom v ktorom vznikla daňová povinnosť - takže ak účtovníčka dostane doklad neskôr, musí subjekt podať DDP.

Teraz som dostal na stôl takúto faktúru:
Dodanie služby na SR
Dátum vyhotovenia fa: 28.06.
Dátum splatnosti: 08.07.
Vznik daňovej povinnosti: 08.07.

Čo s týmto? Do ktorého obdobia patrí tento doklad?
Zužu
23.07.07,05:15
Je to správne. Vo Vašom prípade vzniká daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru dňom vyhotovenia faktúry. To je štandardný spôsob vzniku daňovej povinnosti a príkladné vyhotoveni faktúry po dodávke .-)

ďakujem veľmi pekne
books
24.01.08,09:44
Dobrý deň,dúfam,že som zaradila správne otázku.

Firma je s.r.o., platca DPH a konateľ firmy zakúpil kožené otočné kreslo.
1. Môžeme si uplatniť DPH z kresla (prijatá FA)?
2. Je to náš uznaný daňový výdavok?

Ďakujem.
Johanka
24.01.08,09:59
§49 ods.2 Zákona o DPH
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ ....

... nebudeme predsa sedieť pri zarábaní koruniek na zemi :D.
svedia
01.03.08,15:16
Mám taky problém faktúra Vyhotovená 03/02/2008
Splatnosť 17/02/2008
Dátum dod. tovaru 31/01/2008

Uplatniť si odpočet za 01/2008 ? alebo až 02/2008
Mesačný paltca dph.. diki
Lydka R
01.03.08,15:22
Mám taky problém faktúra Vyhotovená 03/02/2008
Splatnosť 17/02/2008
Dátum dod. tovaru 31/01/2008

Uplatniť si odpočet za 01/2008 ? alebo až 02/2008
Mesačný paltca dph.. diki

No za 01/08 to už nestihneš, iba dodatočným. Ale kľudne môžeš v 02/08.
§ 51 ZDPH
...
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70