perta
04.10.05,13:15
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať kúpený nábytok do kancelárie v hotovosti. Jeho cena nepresahuje 30000,-sk. Ako to mám zaúčtovať? A kde by som našla ohladne nákladov firmy nejaké info/ čo je a čo nie je náklad?...?
A ešte sa spýtam, je náklad kúpenie kobercov do auta, destilovaná voda......?
Dakujem
perta
04.10.05,12:46
to mi nikto neviete poradiť?
Palino
04.10.05,12:57
Tak ja skúsim. V prvom rade musíš napísať, či účtuješ v jednoduchom, alebo podvojnom účtovníctve.
Zatiaľ Ti napíšem len to, že nábytok môžeš zaúčtovať priamo do nákladov, keď nepresiahne jeho hodnota 30 000,-- Sk. V PÚ na účet 501xxx / 211xxx.
Koberčeky do auta aj destilovaná voda idú do nákladov, ak ide o auto v majetku firmy alebo na leasing. Tiež na účet 501xxx.
To, čo môžeš dať do nákladov z daňového hľadiska si najskôr prečítaj v zákone o dani z príjmov § 2 i) a potom § 19 až 21. Potom možno prídeš na to, čo chceš vedieť a keď nie, tak sa opýtaj.
Inak my máme z Poradcu publikáciu Daňové výdavky od A do Z v roku 2005 a to by mohla byť pre Teba pomoc.
Johanka
04.10.05,12:59
Môžem Ti odpovedať, ak doplníš: ide o FO alebo PO, teda jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, automobil je firemný alebo ak ide o FO (SZČO) - súkromný, ktorý sa používa na podnikateľské účely?
liba2
04.10.05,13:01
Ahoj poraďáci, chcem sa spýtať, ako mám zaúčtovať kúpený nábytok do kancelárie v hotovosti. Jeho cena nepresahuje 30000,-sk. Ako to mám zaúčtovať? A kde by som našla ohladne nákladov firmy nejaké info/ čo je a čo nie je náklad?...?
A ešte sa spýtam, je náklad kúpenie kobercov do auta, destilovaná voda......?
DakujemVždy uveď či robíš JÚ alebo PÚ, teda či máš výdavky alebo náklady.
Čo všetko sú daňovo uznané výdavky/náklady najlepšie zistíš zo zákona o dani z príjmov. Keď si to v zákone pozrieš, potom sa pýtaj na konkrétnejšie veci.
Destil. voda a autokoberce ak sa použili do firemného auta a toto auto sa využíva za účelom alebo v súvislosti s dosiahnutím príjmu, potom je to daňovo uznaný výdavok/náklad.
liba2
04.10.05,13:02
Doteraz nikto a teraz traja naraz a všetci začíname rovnakou vetou...http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
perta
05.10.05,07:24
Sme sro a účtujeme v PU. Auto je firemné. Môžem si uplatniť aj DPH z tej destilovanej vody a kobercov do auta? Dik
Palino
05.10.05,07:55
Sme sro a účtujeme v PU. Auto je firemné. Môžem si uplatniť aj DPH z tej destilovanej vody a kobercov do auta? DikMôžeš si uplatniť DPH z tej destilovanej vody a kobercov do auta.
perta
05.10.05,09:49
Palino, Ďakujem za rady veľmi si mi pomohol. Dik.Ešte sa chcem spýtať, kde by sa dali kúpiť tie daňové výdavky od A po Z?
michaela25
05.10.05,14:15
Chcem sa spýtať, prosím viem že daňové náklady môžu býť len také čo sú určené na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, ale keď firma začala svojú činnosť začiatkom tohto roku a zatiaľ má len výdavky a príjmy bude mať až od tohto štvrťroku a ja podám daňové priznanie DPH III.štvrťrok budem tam mať napr. PHM (pričom knihu jázd vediem,aj cestná daň je zaplatená,aj auto je v majetku) nemôže sa mi stať, že mi to z tej DPH vyhodia s tým že sú tie PHM neprimerane ( asi 3000 - 4000 Sk mesačne)vzhľadom k tomu že príjmy budu až od teraz. Aj preto že tu istu činnosť vykonávali ako FO a vlastne príjmy dobiehaju ešte tam.Je to asi nezmysel , ale nerada by som aby hneď pri prvej daňovej kontrole boli pokuty a príde určite lebo bude nadmerný odpočet
babenko1
05.10.05,14:59
Palino, Ďakujem za rady veľmi si mi pomohol. Dik.Ešte sa chcem spýtať, kde by sa dali kúpiť tie daňové výdavky od A po Z?Myslím, že SEPI má niečo také v ponuke. Skús si kuknúť ich stránku.
babenko1
05.10.05,15:05
Chcem sa spýtať, prosím viem že daňové náklady môžu býť len také čo sú určené na dosiahnutie a zabezpečenie príjmov, ale keď firma začala svojú činnosť začiatkom tohto roku a zatiaľ má len výdavky a príjmy bude mať až od tohto štvrťroku a ja podám daňové priznanie DPH III.štvrťrok budem tam mať napr. PHM (pričom knihu jázd vediem,aj cestná daň je zaplatená,aj auto je v majetku) nemôže sa mi stať, že mi to z tej DPH vyhodia s tým že sú tie PHM neprimerane ( asi 3000 - 4000 Sk mesačne)vzhľadom k tomu že príjmy budu až od teraz. Aj preto že tu istu činnosť vykonávali ako FO a vlastne príjmy dobiehaju ešte tam.Je to asi nezmysel , ale nerada by som aby hneď pri prvej daňovej kontrole boli pokuty a príde určite lebo bude nadmerný odpočetTak im zdôvodníš, že chodili na rôzne jednania, ktorých výsledkom budú až teraz príjmy. Holt, každý musí nejako začať...
Jana Acsová
05.10.05,15:58
nemôže sa mi stať, že mi to z tej DPH vyhodia s tým že sú tie PHM neprimerane ( asi 3000 - 4000 Sk mesačne)vzhľadom k tomu že príjmy budu až od teraz. Aj preto že tu istu činnosť vykonávali ako FO a vlastne príjmy dobiehaju ešte tam.Je to asi nezmysel , ale nerada by som aby hneď pri prvej daňovej kontrole boli pokuty a príde určite lebo bude nadmerný odpočetStať sa to nemôže v prípade, že evidencia jázd preukáže, že sa jednalo o jazdy pre účely firmy. Zaráža ma však skutočnosť, že príjmy poberajú FO ... to znamená, že výdavky, ktoré prináležia FO účtuje PO? To hádam nie? :rolleyes:
michaela25
05.10.05,18:11
Nie jedná sa len o tie PHM ale zbytočne sa stresujem už som dorobila tú DPH a NO nie je ani 2000,- SK
perta
06.10.05,05:33
Musí byť vedená kniha jázd ak auto je firemné?
bepo
06.10.05,06:34
Pokiaľ na ňom nejazdíte tak nemusíte viesť knihu jázd,v opačnom prípade áno.
durisovad
06.10.05,08:54
Ak sa na aute nejazdi, nedaju sa uplatnit ziadne naklady, t.j. poistky a opravy. Auto musi byt uvedene do prevadzky tym, ze sa na nom jazdi. A v tom pripade treba viest aj knihu jazd.
zdeniatqo
20.07.12,12:29
Ahojte,:)

sme zacinajuca sro-cka a mam taku otazocku.... citam zakon o dani z prijmov a spomina sa tam ze je potrebne viest stav tachometra vozidla.... jedna sa len o firemne auto alebo aj ak sa na firemne ucely uziva sukromne?

a dalsia otazocka...
je stanovena hranica kolko si mozem uviest v uctovnictve ako naklad firmy? Napr. benzin, mozem vyuctovat aj 5000e ak boli jazdy vramci sluzobnej cesty? alebo je tam nejaky strop? mesacny? rocny?
:confused::confused::confused:
KEJKA
20.07.12,13:25
Ahojte,:)

sme zacinajuca sro-cka a mam taku otazocku.... citam zakon o dani z prijmov a spomina sa tam ze je potrebne viest stav tachometra vozidla.... jedna sa len o firemne auto alebo aj ak sa na firemne ucely uziva sukromne?
pri súkromnom aute sú cesťáky a počet najazdených km, KJ nemá opodstatnenie.

a dalsia otazocka...
je stanovena hranica kolko si mozem uviest v uctovnictve ako naklad firmy?.nie je strop, len treba preukázať, prečo, koľko, kedy, načo..... a o tom je KJ
Napr. benzin, mozem vyuctovat aj 5000e ak boli jazdy vramci sluzobnej cesty? ................ áno
lebo je tam nejaky strop? mesacny? rocny? ................................nie je
:confused::confused::confused:v texte
zdeniatqo
20.07.12,13:33
Vdaka :)