Genesis.SVK
08.03.10,10:01
Kupujem byt s tarchou a kedze som este nehnutelnost nikdy nekupoval toto je po prvy krat chcel by som ziskat co najviac informacii ohladne veci na ktore dat pozor a ktore by mali byt uvedene v zmluve (i ked kupujem cez realitku tak ci tak dnes sa neda doverovat nikomu.

Takze otazky zneju:
1. Na co vsetko si mam dat pozor a co si mam overit a kde
2. co vsetko by malo byt uvedene v zmluve

Za pomoc vopred dakujem
Chobot
08.03.10,09:27
Kupujem byt s tarchou a kedze som este nehnutelnost nikdy nekupoval toto je po prvy krat chcel by som ziskat co najviac informacii ohladne veci na ktore dat pozor a ktore by mali byt uvedene v zmluve (i ked kupujem cez realitku tak ci tak dnes sa neda doverovat nikomu.

Takze otazky zneju:
1. Na co vsetko si mam dat pozor a co si mam overit a kde
2. co vsetko by malo byt uvedene v zmluve

Za pomoc vopred dakujem

Prvé je, zistiť, aké ťarchy sú na byte. Píšeš, že je tam ťarcha - aká?

Potom:
- zistiť, ako je dom úverovo zaťažený
- aká je tvorba FO (koľko EUR/m2)
- zistiť, aký veľký je FO
- aké väčšie opravy a rekoštrukcie boli na dome urobené

To mi napadlo len tak narýchlo.
dalid
08.03.10,10:36
mimotemy
Genesis.SVK - prepac, ale na toto si uz myslim dostala odpovede v teme ktoru si nedavno zalozila..... CI???:confused:

http://www.porada.sk/t133571-kupa-bytu-zatazeneho-hypotekou.html
Genesis.SVK
08.03.10,11:27
Dalid mylis sa ja som sa v tej teme pytal (inak som chlap) vyslovene na hypoteku ... teraz mi islo hlavne vychytat vsetky ostatne muchy v zmluve a podobne ... vies to ze zabranim aby sa nieco zle vysporiadalo s hypotekou este neznamena ze nebudem podvedeny ... preto som zalozil toto vlakno aby som vychytal aj tu najmensiu chybu pretoze zo skusenosti viem ze aj par slov vynechanych v zmluve ta moze stat vela penazi ak nie cely byt.
Genesis.SVK
08.03.10,11:33
Chobot to su dobre pripomienky ... viem ze dom bol minuly rok zatepleny a zrekonstruovany takze predpokladam ze na to brali uver

Tieto informacie ziskam u spravcu domu? Spravca domu je v tomto pripade ANDRUSKA, spol.bytov a nebyt.priestorov. A ak zistim ze je dom zadlzeny je to velmi zle? bo pokial viem tak v dnesnej dome vela domov bere uver na zateplovanie takze asi to zadlzenie je vsade ... ci sa mylim?

BTW tarcha tam je hypoteka bytu co ma predavajuci ... ale ako dalid uviedol toto sa uz riesilo ... ale neznamena to ze sa to nemoze spomenut aj tu keby si mal nejaky dobry napad ... na skodu neni ziadna informacia
monika74
08.03.10,11:44
čo sa týka úveru na zateplenie bytového domu, nie je na škodu zistiť, či ťarcha / záložné právo je uvalené na fond opráv (FO), alebo na jednotlivých vlastníkov bytov (tuším sa tak robilo pri stavebných úveroch). Ak je ťarcha na FO, znamená to, že v prípade nesplácania úveru máte ako bytový dom zablokovaný FO, do ktorého síce každý mesiac budete odvádzať príslušnú čiastku, ale nebude môcť z neho financovať opravy v dome (napr. výmena radiatora a pod.), pretože celé si to "zhrabne banka.
dalid
08.03.10,11:44
Dalid mylis sa ja som sa v tej teme pytal (inak som chlap) vyslovene na hypoteku ... teraz mi islo hlavne vychytat vsetky ostatne muchy v zmluve a podobne ... vies to ze zabranim aby sa nieco zle vysporiadalo s hypotekou este neznamena ze nebudem podvedeny ... preto som zalozil toto vlakno aby som vychytal aj tu najmensiu chybu pretoze zo skusenosti viem ze aj par slov vynechanych v zmluve ta moze stat vela penazi ak nie cely byt.


Jaaaj, prepac, ze som ti pisal v inom rode... :o
K hypo - OK.. Vsak ale zmluvu s realitkou si presiel s vlastnym pravnikom, ci? :confused:
Genesis.SVK
08.03.10,11:51
Dalid - nie na pravnika som sa vyprdol ... pretoze brat predal nehnutelnost a pravnik ho neupozornil na jednu malicku vec a to ze nevlastnil nehnutelnost 5 rokov a teraz mu hrozi ze bude platit 600000 dan ... takze prepac to chce ludi co s tym uz prisli do styku a danu situaciu riesili ... nie pravnika ktory ked sme za nim potom dosli tak jedine co poradil bolo zaplatit
monika74
08.03.10,11:52
a čo sa týka obsahu zmluvy, nie je napr. na škodu uviesť okrem dátumu odovzdania bytu aj to, že v prípade ak predávajúci k dátumu odovzdania bytu ponechal v byte akékoľvek predmety, tak spadajú v tvoj prospech...mne sa stalo, že bývalá majiteľka ponechala nejaký nábytok, koberce a pod. ...mala som šťastie, že si to nenárokovala, lebo som to v zmluve nemala riešené...a ako perličku uvádzam, že síce nejaký nábytok a zariadenie nechala v byte, ale nezabudla všade odmontovať objímky na žiarovky (aj v kúpeľni, WC)...len v jednej izbe nechala starý škaredý luster ...takže v zmluve radšej presne uviesť v akom stave sa byt preberie...
Genesis.SVK
08.03.10,11:53
Monika a co je lepsie ked je tarcha domu uvalena na fond oprav alebo na jednotlivych vlastnikov bytov ... ako z akeho dovodu je to dobre zistit ?

Monika este k tej zmluve .. predajcovia tam chcu byvat este nejake 3 mesiace po predaji takze aj toto treba osetrit ale myslim ze to nebude nejak tazke
dalid
08.03.10,11:58
v zmluve potom uvedies aj datum, ku ktoremu ti byt uvolnia.. Pripadne mozete sa dohodnut na nejakej "sankcii" ak by ti ho neuvolnili nacas... Aby sa ti zas nestalo, ze papierovo sice bude byt tvoj, ale povodny majitel ti tam ostane byvat...
monika74
08.03.10,11:59
môj názor je, že lepšia je ťarcha na FO, pretože:
1. ak budeš potrebovať založiť byt, môže nastať problém, keďže banky nie sú veľmi nadšené z toho , aby boli druhé v poradí pri uplatňovaní záložného práva
2. môže nastať situácia, že z nejakého dôvodu budeš chcieť predať/ vymeniť byt - zasa tu nastanú problémy pri prenesení záložného práva alebo pri jeho výmaze...ľahšie sa disponuje s bytom, ak je bez záložného práva
Genesis.SVK
08.03.10,16:00
nema este niekto nejake rady tykajuce sa povodnej otazky ?
monika74
08.03.10,16:38
a ako to máš vyriešené s vysporiadaním pozemku, na ktorom sa nachádza bytový dom?
Chobot
08.03.10,20:32
Tieto informacie ziskam u spravcu domu?


Áno, jedine u správcu.


Spravca domu je v tomto pripade ANDRUSKA, spol.bytov a nebyt.priestorov. A ak zistim ze je dom zadlzeny je to velmi zle? bo pokial viem tak v dnesnej dome vela domov bere uver na zateplovanie takze asi to zadlzenie je vsade ... ci sa mylim?



Nedá sa povedať, či je to zlé, keď je tom zadĺžený alebo nie. AK má dom dlh a je všetko porobené (naprl zateplený, nové výťahy, upravené vnútro), tak je to dobré. Horšie je, ak je úver a na dome nevidno výraznejšiu obnovu.

Ak je dom zaťažený vysokým úverom, je možné požadovať určitú kompenzáciu na cene (primerane znížiť cenu bytu). Lebo ten úver v konečnom dôsledku budeš splácať ty.

Taktiež mi ešte napadlo, zistiť, koľko je tam neplatičov, akú veľkú sumu dlhujú do FO. Túto informáciu bude ťažšie získať, ale ak je predseda SVB prístupný, tak by ti ju mal dať (aspoň približne slovne popísať situáciu s neplatičmi).
Genesis.SVK
09.03.10,06:21
monika:Takze som zistoval info u spravcu domu a dozvedel som sa ze pozemky su vysporiadane

chobot: spravca domu povedal ze rekonstruovana bola strecha, zateplenie a vyregulovanie kurenia a vsetko to bolo financovane z FO a nebral sa na to ziaden uver co si myslim ze je pozitivne. Rovnako ani predajcovia nemaju ziadne nedoplatky na najomnom. Jedine co je ze mam to potvrdene od spravcu ustnou formou takze v podstate ziaden dokaz o tom nemam ale ten asi neziskam nikde.
Chobot
09.03.10,07:33
monika:Takze som zistoval info u spravcu domu a dozvedel som sa ze pozemky su vysporiadane

chobot: spravca domu povedal ze rekonstruovana bola strecha, zateplenie a vyregulovanie kurenia a vsetko to bolo financovane z FO a nebral sa na to ziaden uver co si myslim ze je pozitivne. Rovnako ani predajcovia nemaju ziadne nedoplatky na najomnom. Jedine co je ze mam to potvrdene od spravcu ustnou formou takze v podstate ziaden dokaz o tom nemam ale ten asi neziskam nikde.

Tak potom to vyzerá, že ten dom je celkom dobre a rozumne spravovaný, keď dokázali vlastnými silami a prostriedkami urobiť tie všetky úpravy a opravy a ani úver nemajú. Keď ešte aj pozemok je vysporiadaný, tak to vyzerá byť na dobrú kúpu.

Ešte si over na www.katasterportal.sk, či tí, čo byt predávajú sú skutoční majitelia a môžeš podpísať zmluvu.
Stanislav 1975
09.03.10,07:35
Tak potom to vyzerá, že ten dom je celkom dobre a rozumne spravovaný, keď dokázali vlastnými silami a prostriedkami urobiť tie všetky úpravy a opravy a ani úver nemajú. Keď ešte aj pozemok je vysporiadaný, tak to vyzerá byť na dobrú kúpu.

Ešte si over na www.katasterportal.sk, či tí, čo byt predávajú sú skutoční majitelia a môžeš podpísať zmluvu.

Ten barák je OK,poznám ich tam osobne v tom spoločenstve, starajú sa, snažia sa a tak to aj vyzerá...:)
monika74
09.03.10,07:42
doplnila by som Chobota- a zrejme nemajú problém s neplatičmi...pri vysokom počte neplatičov by to nedokázali prefinancovať z FO
Stanislav 1975
09.03.10,07:44
doplnila by som Chobota- a zrejme nemajú problém s neplatičmi...pri vysokom počte neplatičov by to nedokázali prefinancovať z FO

V Petržalke, snáď s výnimkou Kopčianskej a modrého domu všeobecne nieje veľa neplatičov...:)
monika74
09.03.10,07:49
my sme nejakých mali, ale už sme sa ich zbavili...jednému dokonca vydražila byt banka...ohrozovali nás tým, že v úverovej zmluve s bankou je ustanovenie, že počet neplatičov nesmie presiahnúť určité percento...
Genesis.SVK
09.03.10,08:18
No to si ma potesil stanislav ze to tam poznas osobne :) ... ako na neplaticov som sa nepytal ale zas je pravda ze barak aj vchod je pekne zrekonstruovany pochybujem o tom ze by to dokazali zrealizovat s neplaticmi no ale ked uz spominate modry dom tak ten je relativne blizko od andrusovovej tak snad to az taky problem nebude ... teda ak mame na mysli rovnaky modry dom v petrzalke

uz len cakam aky navrh zmluvy mi zasle realitka na pripomienkovanie ... budem v nom musiet vychytat vsetky muchy ... ja viem ze vela ludi by mi odporucilo pravnika ale vobec s tym nemam dobre skusenosti ... ovela lepsie informacie som sa dozvedel tu na fore ako u dvoch platenych pravnikov ked som riesil problem.
Oliwa
11.03.10,15:43
...a ako perličku uvádzam, že síce nejaký nábytok a zariadenie nechala v byte, ale nezabudla všade odmontovať objímky na žiarovky (aj v kúpeľni, WC)...len v jednej izbe nechala starý škaredý luster ...takže v zmluve radšej presne uviesť v akom stave sa byt preberie...

Tie objímky sa dajú dokúpiť, horšie to je, ak Ti predávajúci odmontuje kľučky z okien, ktoré sa už nevyrábajú a Ty nemáš ani ako vyvetrať - stalo sa susede.
Takže stotožňujem sa s názorom ošetriť v zmluve všetko zariadenie v byte - čo napr. taká kuchynská linka a spotrebiče v nej - ak je stará, kúpiš si novú, ale ak je byt zrekonštruovaný a páči sa Ti aj kuchyňa - si si istý, že tam zostane? :confused: - tiež zo života.