Tinaho
08.03.10,11:02
Dobrý deň,

prosím Vás o odsúhlasenie správnosti postupu:
Pri úhrade faktúr od odberateľa sa stane, že uhradená suma prevyšuje čiastku na faktúre, niekedy je to dosť významná suma. Dávala som tieto preplatky do toho stlpca peňažného denníka akého sa týkala aj faktúra, napr. ak to bola FA za tovar, tak aj preplatok som dala do stĺpca predaj tovaru.
Tieto preplatky zvykneme vracať odberateľom - vrátenie preplatku som zas zapísala mínusovou čiastkou do príslušného stĺpca, čiže napr. predaj tovaru.

Prosím je tento postup správny, aj keď preplatok zaradím do peňažného denníka v roku 2009 a vrátenie preplatku zrealizujem až v roku 2010? (kolegyňa predo mnou tieto sumy dávala na priebežné položky).

Nie som si vôbec istá, tak ma prosím usmernite a uistite :)

Ďakujem za ochotu pomôcť.
ego.mc
08.03.10,11:38
Myslím si, že uvedený postup je možný, aj keď osobne by som dal preplatky do "iné zdaniteľné príjmy".
V žiadnom prípade však nepatria na priebežné položky.
Lucka SS
27.10.11,12:03
A čo v prípade, ak som uhradila 1 cent navyše, ktorý mi už nevrátia? Mám ho dať ako "iný zdaniteľný výdavok"?
Tweety
27.10.11,12:05
A čo v prípade, ak som uhradila 1 cent navyše, ktorý mi už nevrátia? Mám ho dať ako "iný zdaniteľný výdavok"?Áno.
ego.mc
27.10.11,12:06
Nie, nie je to zdaniteľný výdavok. Je to výdavok neovplyvňujúci základ dane. :)
Lucka SS
27.10.11,12:08
dakujem za rychle odpovede, ale teraz som z toho jeleň :(
Katarina
27.10.11,19:20
Riešila by som to ako ego.mc. Zaplatila som naviac za niečo čo som nemala, je to VNZD.
Lucka SS
28.10.11,07:01
Ďakujem za odpovede, asi sa prikloním k VNZD. Ešte raz ďakujem :)