sztracena
08.03.10,11:18
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako je to s technickým zhodnotením vozidiel. SZČO autodopravca má v majetku 12 vozidiel - 1 osobné, ost. nákladné a kamion. Za rok 2009 mal náklady na všetky vozidlá v čiastke 36000,00 EUR (pnematiky, opravy, náhradné súčiastky a pod.). Je potrebné tieto náklady rozpočítať na jednotlivé vozidlá a vykonať technické zhodnotenie? V priemere to vychádza na jedno auto cca 5000 EUR. Za odpovede vopred ďakujem.
rodina1
08.03.10,14:12
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako je to s technickým zhodnotením vozidiel. SZČO autodopravca má v majetku 12 vozidiel - 1 osobné, ost. nákladné a kamion. Za rok 2009 mal náklady na všetky vozidlá v čiastke 36000,00 EUR (pnematiky, opravy, náhradné súčiastky a pod.). Je potrebné tieto náklady rozpočítať na jednotlivé vozidlá a vykonať technické zhodnotenie? V priemere to vychádza na jedno auto cca 5000 EUR. Za odpovede vopred ďakujem.
V prvom rade si treba uvedomiť, čo technické zhodnotenie majetku vlastne je:
Technické zhodnotenie z pohľadu charakteristiky výdavku:
Dokončené nadstavby
Zmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby zvyšujú
Dokončené prístavby
Zmeny dokončených stavieb, ktorými sa stavby pôdorysne rozširujú a ktoré sú navzájom prevádzkovo spojené s doterajšou stavbou
Dokončené stavebné úpravy
Zmeny dokončených stavieb, pri ktorých sa zachováva vonkajšie pôdorysné aj výškové ohraničenie stavby
Rekoštrukcie
Také zásany do hmotného majetku, ktoré majú za následek zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov (pritom za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnatelných vlastností)
Modernizácie
Rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetek neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku, ktorou sa rozumem samostatné věci, ktoré sú určené na společné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok

Technicé zhodnotenie z pohľadu hodnoty vynaložených výdavkov:
1. výdavky prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 1700eur v úhrne za zdaňovacie obdobie
2. výdavky neprevyšujúce v úhrne za zdaňovacie obdobie 1700eur, ak sa daňovník rozhodne takéto výdavky považovať za výdavky na technické zhodnotenie
3. výdavky v sume vyššej jako 996eur za zdaňovacie obdobie vykonané na dlhodobom hmotnom majetku, kterého obstarávacia cena bola 1700eur a menej.
Technické zhodnotenie je súčasťou vstupnej ceny v tom zdaňovacom období, v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania, pričom při zrýchlenom odpisovaní technické zhodnotenie zvyšuje aj zostatkovú cenu

Opravy nie sú z môjho pohľadu technickým zhodnotením - účtovala by som ako prevádzková réžia.
Náhradné diely - účtujú sa v zmysle Postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu - viedla by som skladovú evidenciu.
Pneumatiky - by som tiež účtovala ako nákup materiálu.
Ešte by som k pneumatikám uvažovala asi nasledovne: Ak vozidlo malo vo výbave letné pneumatiky a vy ste dokupovali zimné pneumatiky, alebo opačne, tak v tomto prípade bez ohľadu na cenu pneumatík by som ich dala ako technické zhodnotenie vozidla.
Ak však ste pneumatiky kupovali ako náhradné, tak by som ich zaúčtovala ako nákup materiálu, evidovala na sklade (podľa Postupov účtovania pre JÚ ...)
sztracena
08.03.10,16:47
V prvom rade ďakujem za odpoveď. Ešte by som chcela vedieť k tej odpovedi:
"Náhradné diely - účtujú sa v zmysle Postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu - viedla by som skladovú evidenciu."
mala by som to účtovať ako príjem do skladu a následne ako výdaj zo skladu? on vlastne kupuje tie náhradné diely a hneď ich aj použije do toho jednotlivého vozidla. A ešte k tým pneumatikám, tým že tie vozidlá sú nákladné majú vyššiu nosnosť a sú denne používané pneumatiky sa kupujú ročne.Tak sa mi to nezdá správne dať ich na odpisovanie.
sztracena
08.03.10,16:49
V prvom rade ďakujem za odpoveď. Ešte by som chcela vedieť k tej odpovedi:
"Náhradné diely - účtujú sa v zmysle Postupov účtovania pre JÚ ako nákup materiálu - viedla by som skladovú evidenciu."
mala by som to účtovať ako príjem do skladu a následne ako výdaj zo skladu? on vlastne kupuje tie náhradné diely a hneď ich aj použije do toho jednotlivého vozidla. A ešte k tým pneumatikám, tým že tie vozidlá sú nákladné majú vyššiu nosnosť a sú denne používané pneumatiky sa kupujú ročne.Tak sa mi to nezdá správne dať ich na odpisovanie.
Dav
08.03.10,18:19
Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať ako je to s technickým zhodnotením vozidiel. SZČO autodopravca má v majetku 12 vozidiel - 1 osobné, ost. nákladné a kamion. Za rok 2009 mal náklady na všetky vozidlá v čiastke 36000,00 EUR (pnematiky, opravy, náhradné súčiastky a pod.). Je potrebné tieto náklady rozpočítať na jednotlivé vozidlá a vykonať technické zhodnotenie? V priemere to vychádza na jedno auto cca 5000 EUR. Za odpovede vopred ďakujem.

Počítanie priemeru v takýchto prípadoch podľa mňa nie je zrovna najlepšie riešenie z hľadiska účtovného a daňového. Na jedno auto napr. bol nákup za 1000 Eur. Na druhé auto za 9000. Idem auto predať, idem si uplatniť napr. náhradu škody od zamestnanca, od poisťovne, od konkrétnej osoby...Koľko si mám pýtať, koľko mám šéfovi povedať, že naozaj boli opravy na tom konkrétnom aute? Alebo, mám možnosť kúpiť ďalšie auto - oprava ktorého sa mi už nevyplatí? Prečo sa mi stále kazí len to jedno auto?
Takže doporučujem k dokladom písať, ku ktorému autu prislúchajú ND, pneu, opravy. Významné opravy poznačiť aj na kartu IM, alebo len prefotenú fa od opravy, ND, pneu priložiť ku karte.

Je to pracnejšie, ale účtovníctvo neslúži len daňovej kontrole.