pyton
04.10.05,13:41
Prosím vás, potrebovala by som poradiť:) , SZČO je už druhý týždeň na "OČR" s chorým dieťaťom, čo treba urobiť vo vzťahu k ZP a SP? Platí si dosť vysoké odvody. Ďakujem.
zk25
04.10.05,15:44
Ak si platí nemovenské poistenie má nárok na ošetrovné. Od 11 dňa OČR si musí povinne nemocensky a dôchodkovo poistená SZČO prerušiť povinné poistenie a teda nemusí platiť poistne do SP.
pyton
04.10.05,15:55
Aha, ďakujem. Takže sa oplatí s tým papierikom niekam zájsť, do ZP alebo len do SP?
/bude to asi presne 10 dní, škoda, že sa odvody neprerušujú hneď.../
Pepa
04.10.05,16:06
Aha, ďakujem. Takže sa oplatí s tým papierikom niekam zájsť, do ZP alebo len do SP?
/bude to asi presne 10 dní, škoda, že sa odvody neprerušujú hneď.../
Ja by som si to overila v SP - myslím, že za obdobie OČR sa odvody neplatia.
jess
04.10.05,17:18
po dobu OČR SZČO odvody neplatí ...doba OČR je max. 10 dní (kalendárnych), v prípade dlhšej OČR sa musí SZČO odhlásiť a po skončení OČR znovu prihlásiť. Čiže SZČO odvody po dobu OČR neplatí . SZČO donesie do soc.poisťovne papier "začiatok" OČR a po skončení "koniec" OČR.

+ dostane zaplatené od soc.poisťovne na svoj účet ošetrovné alebo neviem ako sa to volá, takže určite sa oplatí ísť s tým papierikom do soc.poisťovne !:)
Jana Motyčková
04.10.05,18:01
Ak má preddavky na zdravotné poistenie aspoň 910 Sk, tak na zdravotné poistenie platí stále rovnaké preddavky - aj počas OČR. Ale na ZP by mal nahlásiť začiatok aj koniec poberania ošetrovného ako zmenu platiteľa - napriek tomu, že naďalej si platí sám, za túto dobu za neho bude platiť preddavky na ZP aj štát.
pyton
04.10.05,18:32
Ďakujem :):).
pyton
05.10.05,12:35
Tak som bola zaniesť ten dôležitý papier do SP a predstavte si, TAM NEMAJÚ XEROX.:eek: :confused: /Tak ak niekto chcete rozšíriť svoje podnikateľské aktivity, tak hurá s xeroxom do socpoist.:cool:/
Takže mne nič neostalo a ZP bude teda tiež bez toho...

/Inak, na tom papieriku bol hneď vyznačený začiatok aj koniec ošetrovania, ktorý ešte len bude, takže aspoň tak./

Teraz som si klikla aj na stránku SP a tam ma zas zarazilo, že sa tam spomína pri ošetrovnom vek dieťaťa 10 rokov:confused::confused::

poistenec má nárok na ošetrovné, ak...
...sa stará o dieťa do desiatich rokov veku,...

Tak ak je to tak, tak škoda námahy. Dieťa má 11. :(
Pepa
05.10.05,13:31
Ošetrovanie člena rodiny - veď ja môžem ošetrovať aj matku a tá nemá 10.
Pepa
05.10.05,13:41
OŠETROVNÉ

§ 39

Podmienky nároku na ošetrovné

(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
pyton
05.10.05,16:22
Pepa, ale na tom tlačive vypľňaš, že koho ošetruješ, takže tam je vidno, že to je 11 ročné dieťa. Inak hej, môžeš ošetrovať ostatných bez takéhoto obmedzenia.
Jana Motyčková
05.10.05,16:31
Ako píše Pepa - podľa §39 ods.1a) nárok na ošetrovné má poistenec, ktorý ošetruje choré dieťa (bez obmedzenia veku), chorého manžela atď.
Ešte je tam aj písm.b), podľa toho má nárok na ošetrovné aj poistenec, ktorý sa stará o dieťa do 10 rokov veku, ak mu bola nariadená karanténa, alebo škole bolo nariadené karanténne opatrenie (žeby aj počas chrípkových prazdnin ?) alebo ochorela osoba, ktorá sa inak o dieťa stará.
pyton
05.10.05,17:04
Jéj, tak to by bolo fajn. Vďaka za upresnenie.:) :)
pyton
09.01.06,07:43
Tak sa vtedy oplatilo tú OČR zaniesť, SZČO prišlo na účet veľmi promptne vyše 2000,- Sk. :)
pyton
09.01.06,07:43
Ahojte, chcela by som sa opýtať:
1. Ak SZČO nemá platby poistného zaplatené presne a má tam nedoplatky, ktoré sú vyššie ako 100,- Sk, preplatia mu OČR?

2. A ešte jeden prípad, SZČO je zároveň na svojej PN a aj na OČR. Môže to tak byť? /Viem, že by sa dalo dať trebárs to OČR na druhého z manželov ale predsa./

Ďakujem.