Franto69
08.03.10,13:20
Platím výživné na svoju 17 ročnú dcérku, ktorá prerušila štúdium na strednej škole, kvoli tehotenstvu a zároveň sa aj vydala a tým si zmenila svoje priezvisko.Chcel by som sa informovať, či som aj naďaľej zo zákona povinný na ňu platiť výživné. Ďakujem za poskytnuté informácie.
Xanti
08.03.10,12:27
Podľa môjho názoru,
pominul dôvod platiť výživné.
Tvoja dcéra nespadá do kategorie "neplnoleté, nezaopatrené dieťa". Lebo sobášom získala plnoletosť a tiež aj zaopatrenosť, nakoľko má manžela.


§ 62

(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.


(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti, možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného zákona.13)

zdroj : http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-rodine/
Franto69
08.03.10,12:33
Dakujem za odpoved, a este by som sa chcel informovat ze ako mam postupovat ked chcem zrusit platenie vyzivneho, sudnou cestou alebo sa to da aj inak? Dakujem.
Xanti
08.03.10,12:58
Dakujem za odpoved, a este by som sa chcel informovat ze ako mam postupovat ked chcem zrusit platenie vyzivneho, sudnou cestou alebo sa to da aj inak? Dakujem.
Podľa mňa,
nie som právnik, tak nezaplatiť.
Ak by toto výživné vyžadovala tak by som ju odkázala, že je plnoletá a zaopatrená a že dôvody platenia pominuli.
willma
08.03.10,13:12
prestať platiť, ale zároveň dať na súd návrh na ukončenie platenia výživného a uviesť dôvody.
Flinstone
09.03.10,05:43
zo zákona má na vašu dcéru vyživovaciu povinnosť manžel... Návrh na súd na zrušenie vyživovacej povinnosti. Ak súd určí vyživovaciu povinnosť, musí byť rozhodnutie súdu, že táto vyživovacia povinnosť pominula.