moniquee
08.03.10,13:30
Dobrý deň!
Som účtovníčka malej stavebnej firmy a zároveň partnerka jej majiteľa.
Potrebovala by som Vašu pomoc, aké kroky urobiť v nasledovnej situácií:
Firma má iba jedného majiteľa a už len jedného zamestnanca /majiteľa/ ja pracujem na dohodu o vykonaní práce.
Dostali sme sa do veľmi zlej finančnej situácie, nakoľko od decembra nemáme žiadne zákazky...čiže sme úplne bez akéhokoľvek príjmu,a ja by som sa chcela opýtať, čo môžem urobiť, nakoľko môj partner a majiteľ sa dostal do do stavu úplnej agónie, ľahostajnosti, čo bude s firmou a aj s nami...mám potrebu aspoň nejaké veci vyriešiť, aby naďalej nenarastali dlhy.
Firma okrem PC a firemného auta nemá žiaden majetok.
Naopak má dlh v banke 30 000 EUR + 2000 kontokorekt + leasing
Odvody za 12/09,01/2010 a 02/2010
DPH za posledný qvartál 2009
Daň z príjmu 1400 EUR
Ubytovňa 400 EUR
Banka nám už nechce poskytnúť ďalší úver i keď chcel zaručiť dom,čo v konečnom dôsledku chápem,nakoľko aj banky sa musia chrániť, ja som vyčerpaná postojom môjho partnera a preto sa obraciam na Vás s prosbou o radu.....
Laco-monter
08.03.10,12:32
Ak Ťa neviaže nejaký osobnejší vzťah z majiteĺom, hľadaj si nové miesto .
Danila
08.03.10,12:40
Pri agónii majiteľa, ktorý sa nesnaží o oživenie firmy to vidím jednoznačne na riešenie konkurzom.
moniquee
08.03.10,12:42
to áno... ale týka sa ma to naozaj veľmi osobne...máme spolu dcérku a bola by som nerada, ak by sa jej tento neúspech v budúcnosti nejako dotkol...
Laco-monter
08.03.10,12:43
to áno... ale týka sa ma to naozaj veľmi osobne...máme spolu dcérku a bola by som nerada, ak by sa jej tento neúspech v budúcnosti nejako dotkol...


A už sme doma .:(
El Cid
08.03.10,12:45
Dobrý deň!
Som účtovníčka malej stavebnej firmy a zároveň partnerka jej majiteľa.
Potrebovala by som Vašu pomoc, aké kroky urobiť v nasledovnej situácií:
Firma má iba jedného majiteľa a už len jedného zamestnanca /majiteľa/ ja pracujem na dohodu o vykonaní práce.
Dostali sme sa do veľmi zlej finančnej situácie, nakoľko od decembra nemáme žiadne zákazky...čiže sme úplne bez akéhokoľvek príjmu,a ja by som sa chcela opýtať, čo môžem urobiť, nakoľko môj partner a majiteľ sa dostal do do stavu úplnej agónie, ľahostajnosti, čo bude s firmou a aj s nami...mám potrebu aspoň nejaké veci vyriešiť, aby naďalej nenarastali dlhy.
Firma okrem PC a firemného auta nemá žiaden majetok.
Naopak má dlh v banke 30 000 EUR + 2000 kontokorekt + leasing
Odvody za 12/09,01/2010 a 02/2010
DPH za posledný qvartál 2009
Daň z príjmu 1400 EUR
Ubytovňa 400 EUR
Banka nám už nechce poskytnúť ďalší úver i keď chcel zaručiť dom,čo v konečnom dôsledku chápem,nakoľko aj banky sa musia chrániť, ja som vyčerpaná postojom môjho partnera a preto sa obraciam na Vás s prosbou o radu.....
Likvidácia spoločnosti sa vykoná podľa §§ 70 až 75 Obchodného zákonníka. Likvidáciu vykonáva v zásade štatutárny orgán (konateľ) ako likvidátor. Likvidátor je povinný oznámiť vstup spoločnosti do likvidácie všetkým známym veriteľom. Je povinný zverejniť, že spoločnosť vstúpila do likvidácie s výzvou, aby si veritelia prihlásili pohľadávky v lehote, ktorá nesmie byť kratšia ako tri mesiace. /Obchodný vestník/

Do 90 dní po skončení likvidácie likvidátor podá návrh na výmaz spoločnosti z obchodného registra. Za výmaz spoločnosti z ručením obmedzeným z obchodného registra sa platí súdny poplatok (v rovnakej výške ako za zápis).
moniquee
08.03.10,12:48
1. konkurz, asi to to bude jediné možné riešenie, ale dalo by sa prosím opísať konkrétnejšie, ako začať...?Nikdy predtým som sa s takýmto problémom nestretla, treba niekde začať...:))
Možno nejaký link...ap.
moniquee
08.03.10,12:53
ďakujem...aké všetky dokumenty sú potrebné pri likvidácií...?
Stanislav 1975
08.03.10,12:57
Monika, nechcem aby si to brala ako tvoje podceňovanie , ale rušenie s.r.o.(predpokladám,že je to sro-čka) je dosť náročné,najma ak sú tam závazky a preto by som firmu dal "odborne zlikvidovať" niekomu kto sa tomu venuje, a vie v tom chodiť- totiž ide o to,aby ste to zlikvidovali čo najlacnejšie a bez obštrukcií...Inak,ak ste boli plátcami dph,tak samozrejme po ukončení likvidácie firmy čakajte takmer na 100% daňovú kontrolu-preto by som nešiel na vlastnú pasť,ale zveril to odborníkovi...
moniquee
08.03.10,13:01
vlastne ako taká likvidácia prebieha v praxi...asi sa pýtam na samozrejmé veci...ale hádam som na správnom mieste, nemá okolo :-)
moniquee
08.03.10,13:11
[QUOTE=Stanislav 1975;1327553]Monika, nechcem aby si to brala ako tvoje podceňovanie , ale rušenie s.r.o.(predpokladám,že je to sro-čka) je dosť náročné,najma ak sú tam závazky a preto by som firmu dal "odborne zlikvidovať" niekomu kto sa tomu venuje, a vie v tom chodiť- totiž ide o to,aby ste to zlikvidovali čo najlacnejšie a bez obštrukcií...Inak,ak ste boli plátcami dph,tak samozrejme po ukončení likvidácie firmy čakajte takmer na 100% daňovú kontrolu-preto by som nešiel na vlastnú pasť,ale zveril to odborníkovi...[/QU

Myslela som si :-)
Napadlo ma, že či sa sa nejako nedá prerušiť činnosť firmy, ako to býva u živnostníkov...do tej doby, kým sa majiteľ nepostaví na nohy... prosto hľadám akési východisko, ako by firme nenarastali ďalšie dlhy...dá sa napríklad, že ho odhlásim so Sociálnej poisťovne, aby nenarastali dlhy tam...? Môže byť firma bez akéhokoľvek zamestanca...?
Stanislav 1975
08.03.10,13:14
[QUOTE=Stanislav 1975;1327553]Monika, nechcem aby si to brala ako tvoje podceňovanie , ale rušenie s.r.o.(predpokladám,že je to sro-čka) je dosť náročné,najma ak sú tam závazky a preto by som firmu dal "odborne zlikvidovať" niekomu kto sa tomu venuje, a vie v tom chodiť- totiž ide o to,aby ste to zlikvidovali čo najlacnejšie a bez obštrukcií...Inak,ak ste boli plátcami dph,tak samozrejme po ukončení likvidácie firmy čakajte takmer na 100% daňovú kontrolu-preto by som nešiel na vlastnú pasť,ale zveril to odborníkovi...[/QU

Myslela som si :-)
Napadlo ma, že či sa sa nejako nedá prerušiť činnosť firmy, ako to býva u živnostníkov...do tej doby, kým sa majiteľ nepostaví na nohy... prosto hľadám akési východisko, ako by firme nenarastali ďalšie dlhy...dá sa napríklad, že ho odhlásim so Sociálnej poisťovne, aby nenarastali dlhy tam...? Môže byť firma bez akéhokoľvek zamestanca...?

Firma može byť síce bez zamestnanca, ale nejaký konateľ tam musí byť vždy-nemože byť firma (ani dočasne) bez nejakého konateľa- niekto za firmu musí byť zodpovedný...
A bezdovodne niekoho odhlásiť zo soc.pois. sa tiež nedá...
moniquee
08.03.10,13:25
A bezdovodne niekoho odhlásiť zo soc.pois. sa tiež nedá...


Ja by som ho prepustila na minútu za Absencie... :-)
Nuž tadeto cesta nevedie, je proste v zlom psychickom stave, mierne povedané...takže jedine PN...len či ho vôbec naženiem k lekárovi...
Každopádne ďakujem za rady...Pekný deň
Stanislav 1975
08.03.10,13:28
A bezdovodne niekoho odhlásiť zo soc.pois. sa tiež nedá...


Ja by som ho prepustila na minútu za Absencie... :-)
Nuž tadeto cesta nevedie, je proste v zlom psychickom stave, mierne povedané...takže jedine PN...len či ho vôbec naženiem k lekárovi...
Každopádne ďakujem za rady...Pekný deň

Inak nie si sama- v stavebníctve má teraz skoro každý problémy-:mad::mad::mad:kríza, zima a pod.-ale hádam keď sa oteplí,tak bude lepšie,hmhm:confused: a bude viac kšeftíkov...
moniquee
08.03.10,13:32
Každý si zodpovedá za skutky,
náš systém je prudký, keď vybavuješ, radšej volaj z telefónnej búdky
a pozor na reči, lebo aj steny majú uši...


Veľmi pekný citát...
Stanislav 1975
08.03.10,13:33
Každý si zodpovedá za skutky,
náš systém je prudký, keď vybavuješ, radšej volaj z telefónnej búdky
a pozor na reči, lebo aj steny majú uši...


Veľmi pekný citát...

neviem,či pekný,ale pravdivý...

Držte sa...;)
moniquee
08.03.10,13:43
Tak ja to vidím asi zjednodušene, ale práca je, aj by bola, dokonca ľudia by počkali na výplaty - mal serióznu partiu chlapcov - ale posledné 3 mesiace sa naháňal za väčšou pôžičkou, požičal si kade - tade, aby mal v poriadku dlhy v banke v čase splatnosti, v decembri mu sľúbili v banke pôžičku, spoliehal sa na ňu a ona nevyšla, vraj sa od tej doby zmenili kritéria...tiež si myslím, že to bolo trošku nefér, lebo keby sa na ňu nespoliehal, tak by tie požičané peniaze mohol využiť tak, že začne pracovať, aj keby sám. Teraz nemá ani peniaze, ani pôžičku a horšie, že ani chuť...a to bol VIP klient, čo im 6 rokov platil načas...ja som zase toho názoru, že pôžičky lepiť pôžičkami nejde donekonečna...snáď to nejako poriešime díky
Danila
08.03.10,15:00
Tak ja to vidím asi zjednodušene, ale práca je, aj by bola, dokonca ľudia by počkali na výplaty - mal serióznu partiu chlapcov - ale posledné 3 mesiace sa naháňal za väčšou pôžičkou, požičal si kade - tade, aby mal v poriadku dlhy v banke v čase splatnosti, v decembri mu sľúbili v banke pôžičku, spoliehal sa na ňu a ona nevyšla, vraj sa od tej doby zmenili kritéria...tiež si myslím, že to bolo trošku nefér, lebo keby sa na ňu nespoliehal, tak by tie požičané peniaze mohol využiť tak, že začne pracovať, aj keby sám. Teraz nemá ani peniaze, ani pôžičku a horšie, že ani chuť...a to bol VIP klient, čo im 6 rokov platil načas...ja som zase toho názoru, že pôžičky lepiť pôžičkami nejde donekonečna...snáď to nejako poriešime díkyMonika, ani Ty, ani Tvoj partner situáciu v tomto štádiu nezvládnete. Je ešte jedna možnosť, ochrana pred konkurzom, a volá sa reštrukturalizácia. Oživenie firmy za podmienky, že bude odber, že sa nerozkradne majetok, náradie, že bude chuť pracovať, presvedčenie veriteľov, že sa oplatí počkať, a dlhy sa splatia, presvedčiť ľudí, že raz sa zablýska na lepšie časy.

kúsok citátu z HN:"Má to význam pre každú firmu, ktorá ešte reálne funguje, teda má prevádzku, odbyt, zamestnancov, ale je z určitých dôvodov vo finančných problémoch,“ približuje problém Daniel Lukáč, reštrukturalizačný poradca
(javascript:void(0)) a školiteľ s právnou praxou. Inak povedané, reštrukturalizácia je forma ochrany, keď sa krachujúca firma potrebuje ochrániť pred veriteľmi, aby nenaliehali na pohľadávky a nechali ju, nech sa pokúsi o záchranné manévre vo výrobnom programe i na trhu. Dlžník a veritelia tak dospejú k právne zakotvenej dohode, ktorá smeruje k dvom hlavným cieľom. Predísť, aby sa firma dostala do konkurzu, čo znamená zachovať prevádzku a neposlať ľudí na ulicu, a taktiež dohodnúť sa s veriteľmi na uhradení ich pohľadávok.

P.S. Ak budeš chcieť, pomôžem s nejakou tou radou pre začiatok.
moniquee
08.03.10,18:01
"Má to význam pre každú firmu, ktorá ešte reálne funguje, teda má prevádzku, odbyt, zamestnancov, ale je z určitých dôvodov vo finančných problémoch,“

Ako to cítim, tak tu reštrukturalizácia nepomôže...
Ešte jedna otázka.... v prípade konkurzu, po likvidácií a daňovej kontrole...dlhy ostanú... čo sa s nimi ďalej robí, samozrejme chápem vymáhanie exekútorom...ale je exekútor oprávnený siahnuť na osobný majetok konateľa?V prípade živnostníka áno, v prípade s.r.o.-čky???
moniquee
08.03.10,18:09
P.S. Ak budeš chcieť, pomôžem s nejakou tou radou pre začiatok.

Toto musím prebrať s partnerom.
Ďakujem Vám, dozvedela som sa čo som potrebovala, pretlmočím to, ale rozhodnutie musí urobiť on.:confused:
jar88
08.03.10,19:07
"Má to význam pre každú firmu, ktorá ešte reálne funguje, teda má prevádzku, odbyt, zamestnancov, ale je z určitých dôvodov vo finančných problémoch,“

Ako to cítim, tak tu reštrukturalizácia nepomôže...
Ešte jedna otázka.... v prípade konkurzu, po likvidácií a daňovej kontrole...dlhy ostanú... čo sa s nimi ďalej robí, samozrejme chápem vymáhanie exekútorom...ale je exekútor oprávnený siahnuť na osobný majetok konateľa?V prípade živnostníka áno, v prípade s.r.o.-čky???

Ako tu čítam moniquee, tak tu sa už o záchranu firmy nejedná a aj likvidácia niečo stojí. Vyzerá to tak, že si treba zachrániť vlastnú kožu.
Najjednoduchšia a najlacnejšia cesta je návrh konateľa valnému zhromaždeniu, že skladá funkciu konateľa. Ak sa zhromaždenie nevyjadrí do troch mesiacov, jeho mandát konateľa zaniká zo zákona. Spoločnosť sro zostáva, ale nemá konateľa. To znamená, že za spoločnosť nemá kto konať a tým nastáva situácia, že nemá kto byť zodpovedný za nekonanie.
Takto je váš partner, ako občan z kola von. Má v ruke spoločnosťou potvrdený návrh, starší ako tri mesiace a viac sa nemusí baviť s nikým ako konateľ, lebo je len majiteľ.
Ďalšia možnosť je podpísať si odvolanie z funkcie konateľa ku dňu xx,xx.2009
Dáša_
08.03.10,19:25
P.S. Ak budeš chcieť, pomôžem s nejakou tou radou pre začiatok.

Toto musím prebrať s partnerom.
Ďakujem Vám, dozvedela som sa čo som potrebovala, pretlmočím to, ale rozhodnutie musí urobiť on.:confused:

základná otázka, čím je v banke ručený úver?

Ak firma skonči v konkurze, po konkurze už nikto od vas dlhy vymáhať nebude.

Ale ak je bankový úver ručený napríklad rodinným domom, potom je situácia horšia
Danila
09.03.10,05:01
Ako tu čítam moniquee, tak tu sa už o záchranu firmy nejedná a aj likvidácia niečo stojí. Vyzerá to tak, že si treba zachrániť vlastnú kožu.
Najjednoduchšia a najlacnejšia cesta je návrh konateľa valnému zhromaždeniu, že skladá funkciu konateľa. Ak sa zhromaždenie nevyjadrí do troch mesiacov, jeho mandát konateľa zaniká zo zákona. Spoločnosť sro zostáva, ale nemá konateľa. To znamená, že za spoločnosť nemá kto konať a tým nastáva situácia, že nemá kto byť zodpovedný za nekonanie.
Takto je váš partner, ako občan z kola von. Má v ruke spoločnosťou potvrdený návrh, starší ako tri mesiace a viac sa nemusí baviť s nikým ako konateľ, lebo je len majiteľ.
Ďalšia možnosť je podpísať si odvolanie z funkcie konateľa ku dňu xx,xx.2009...Zákon o konkurze a reštrukturalizácii po novelizácii už poriadne pritvrdil.....platobná neschopnosť nie je o odvolaní konateľa, či vzdaní sa funkcie, platobná neschopnosť vyvodzuje istú povinnosť v zmysle spomínaného...
jar88
09.03.10,06:21
...Zákon o konkurze a reštrukturalizácii po novelizácii už poriadne pritvrdil.....platobná neschopnosť nie je o odvolaní konateľa, či vzdaní sa funkcie, platobná neschopnosť vyvodzuje istú povinnosť v zmysle spomínaného...
No a čo že má bývalý konateľ s tým spoločné? Že je majiteľ firmy bez konateľa a že to konateľ nedal zapísať do OR...?
Veď na takú spoločnosť nevieš ani podať návrh na konkurz.
Danila
09.03.10,06:49
No a čo že má bývalý konateľ s tým spoločné? Že je majiteľ firmy bez konateľa a že to konateľ nedal zapísať do OR...?
Veď na takú spoločnosť nevieš ani podať návrh na konkurz.:confused:.
jar88
09.03.10,08:02
:confused:.

Pozerám že čučíš.
Predstav si, že aj neprevzatá pošta z daňového úradu sa považuje za doručenú.
Skús si domyslieť, ako bude pracovník DU ďalej konať.
Kto dá návrh na vymazanie z OR....? Kto bude ručiť za ručenie obmedzené.

Zadavatelka sa pýta, ako z kola von, ak má dlhy. Tiež píše, že nemajú peniaze a ty začneš točiť o reštrukturalizácii.

Možno si ani neuvedomuješ, že ak zdravá firma požiada daňový úrad o odklad dane, lebo momentálne nemá, je s ňou koniec.
Hneď má zablokované účty a majetok. Jedna výplata a finiííto. Kaput.!!!
Petra Nová
09.03.10,09:25
Pozerám že čučíš.
Predstav si, že aj neprevzatá pošta z daňového úradu sa považuje za doručenú.
Skús si domyslieť, ako bude pracovník DU ďalej konať.
Kto dá návrh na vymazanie z OR....? Kto bude ručiť za ručenie obmedzené.

Zadavatelka sa pýta, ako z kola von, ak má dlhy. Tiež píše, že nemajú peniaze a ty začneš točiť o reštrukturalizácii.

Možno si ani neuvedomuješ, že ak zdravá firma požiada daňový úrad o odklad dane, lebo momentálne nemá, je s ňou koniec.
Hneď má zablokované účty a majetok. Jedna výplata a finiííto. Kaput.!!!
Ak raz prestaneš písať o podnikaní a začneš podnikať sám, tak Ti želám, aby všetci Tvoji dlžníci odvolali svoje štatutárne orgány. A budú mať "vystaráno" .:eek:
Stanislav 1975
09.03.10,09:40
Ak raz prestaneš písať o podnikaní a začneš podnikať sám, tak Ti želám, aby všetci Tvoji dlžníci odvolali svoje štatutárne orgány. A budú mať "vystaráno" .:eek:

tomu sa aj vraví,že je vymaľované...:mad:
jar88
09.03.10,09:48
Ak raz prestaneš písať o podnikaní a začneš podnikať sám, tak Ti želám, aby všetci Tvoji dlžníci odvolali svoje štatutárne orgány. A budú mať "vystaráno" .:eek:

To sa má ako že obesiť, ako bojovník proti kríze?
Utopiť sa a pritom utopiť s firmou celú rodinu?

Veď sa už konečne aj zamyslite čo píšete.
estefano
11.03.10,16:39
Čo by si povedala na takéto riešenie - dane a odvody nazapalatíš, a z úveru uhradíš 50% počas 5 rokov v rovnomerných splátkach. A na prvých 5 mesiacov máš pokoj od každého - nemusíš nič platiť zo starých dlhov a ani žiaden exekútor ti nič nespraví. Chceš?
profesional
14.03.10,22:07
Existuje aj legalny sposob ako zlikvidovat firmu aj bez konkurzu, aj bez likvidacie a to legalne. Staci si nastudovat par predpisov "vybranych" krajin EU, zalozit novu firmu tam, potom firmy sfuzovat na zaklade zmluvy o predaji podniku a nasledne to zrusit cele v zahranici kde su s tym mensie problemy. Detaily ale radsej viac sem nenapisem, lebo tu naozaj maju aj steny usi.