monikago
08.03.10,15:01
Poradíte mi prosím Vás,

neviem na aký účet mám zaúčtovať výber alebo prevod z banky, keď si peniažky vyberie majiteľ firmy pre svoje potreby.
Ďakujem
Zoltán Kovács
08.03.10,14:03
355/211, resp. 221. Bude to pohľadávka voči nemu, ktorú by mal samozrejme v dohľadnej budúcnosti vysporiadať.
monikago
09.03.10,06:42
355/211, resp. 221. Bude to pohľadávka voči nemu, ktorú by mal samozrejme v dohľadnej budúcnosti vysporiadať.


toto som si myslela aj ja, ale potrebujem povedat resp. poradit ako to ma vysporiadat.
lebo mame dve firmy, jednu na živnost a teraz novu srocku a ked je niekto zvyknuty, ze si berie osobnu spotrebu, tak takzko sa mi vysvetluje, ze teraz sa to uz tak nesmie ;).
tak by som potrebovala skusenu radu od vas poradakov, ako to vysporiadat, aby to bolo naporiadku, rozmyslala som ci by sa to nedalo formou cestakou ..., ale priznam sa, ze neviem si s tym rady
andreaS
09.03.10,07:15
a to je taky problem povedat panovi podnikatelovi ze z sro-cky si tie peniaze nemoze len tak brat? Ze tak to v podvojnom uctovnictve nefunguje a nepozname tam pojem "osobna spotreba"?

Ak si chce vziat peniaze tak OK, nech si vezme, ale nech si je vedomy, ze to ostane v uctovnictve ako pohladavka voci nemu...

alebo nech vystavi ako zivnostnik fakturu sro-cke, peniaze budu uhradou tejto faktury, kt. ako szco musi zdanit a zo zivnosti nech si vybera uz ako chce...

alebo ked uz nechce fakturovat, tak nech tie peniaze vrati do pokladne... ak by mal argument, nech ich vratite iba papierovo, tak mu treba povedat, ze bude potom obrovsky zostatok v pokladni...

vsetci chapeme, ze su to ich peniaze, ale ked uz uctuje v PU tak to proste nejde len tak si ich zobrat... my uctovnici s tym fakt nic nespravime...
Timka1
09.03.10,07:17
toto som si myslela aj ja, ale potrebujem povedat resp. poradit ako to ma vysporiadat.
lebo mame dve firmy, jednu na živnost a teraz novu srocku a ked je niekto zvyknuty, ze si berie osobnu spotrebu, tak takzko sa mi vysvetluje, ze teraz sa to uz tak nesmie ;).
tak by som potrebovala skusenu radu od vas poradakov, ako to vysporiadat, aby to bolo naporiadku, rozmyslala som ci by sa to nedalo formou cestakou ..., ale priznam sa, ze neviem si s tym rady

v JÚ to bude výdaj na osobnú spotrebu

v PÚ budeš evidovať ako pohľadávku voči spoločníkovi na účte 355/211,221, ktorú vytovná zase vkladom 211,221/355 do pokladne alebo na účet a tým pádom sa ti účet 355 vyrovná
alušik
09.03.10,07:33
Ak by sa Ti potom kumulovala vysoká pokladňa, keď bude "akože" vracať do pokladne to, čo si "osobne navyberal" z účtu, tak potom by som to využila napríklad pri rozdelení zisku za predchádzajúce obdobie. Vlastne by potom fyzicky nedostal nič (keďže si to priebežne vyberal), ale pri rozdelení - to, čo má byť vyplatené jemu ako spoločníkovi by som zase zúčtovala s pokladňou 364/211.
evina
09.03.10,07:36
a to je taky problem povedat panovi podnikatelovi ze z sro-cky si tie peniaze nemoze len tak brat? Ze tak to v podvojnom uctovnictve nefunguje a nepozname tam pojem "osobna spotreba"?

Ak si chce vziat peniaze tak OK, nech si vezme, ale nech si je vedomy, ze to ostane v uctovnictve ako pohladavka voci nemu...

alebo nech vystavi ako zivnostnik fakturu sro-cke, peniaze budu uhradou tejto faktury, kt. ako szco musi zdanit a zo zivnosti nech si vybera uz ako chce...

alebo ked uz nechce fakturovat, tak nech tie peniaze vrati do pokladne... ak by mal argument, nech ich vratite iba papierovo, tak mu treba povedat, ze bude potom obrovsky zostatok v pokladni...

vsetci chapeme, ze su to ich peniaze, ale ked uz uctuje v PU tak to proste nejde len tak si ich zobrat... my uctovnici s tym fakt nic nespravime...

Veru zo skúsenosti viem, že je to obrovský problém, nie povedať ale z druhej strany pochopiť....
kornelia2
23.03.10,08:44
Ahojte, mam tento isty problem konatel vybral peniaze za hospodarsky zisk 500euro, mam to vedene na ucte 355/211, vidim ze alusik pisala ucet 364/211,ktory ucet mam pouzit a scim sa to vyrovna jakym uctom alebo sa mi to bude stale prenasat do kazdeho roku??
kornelia2
23.03.10,09:19
mozem podla Vas zauctovat na 431/364 alebo 596/364????