miriam.hruska
08.03.10,17:20
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či má niekto skusenosti so zrušenim stavebneho sporenia. Založila som si ho pred troma rokmi kedy som sa do toho vobec nevyznala na cielovu sumu 2000000. Výška splatok premňa bola však neunosna a tak som jednoducho prestala platit. Momentalne sa tohoto zavazku chcem zbavit a tak sa obraciam na Vas ci mi neviete niekto s mojim problemom poradit.
Vopred dakujem za pripadne rady.
Chobot
08.03.10,20:25
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či má niekto skusenosti so zrušenim stavebneho sporenia. Založila som si ho pred troma rokmi kedy som sa do toho vobec nevyznala na cielovu sumu 2000000. Výška splatok premňa bola však neunosna a tak som jednoducho prestala platit. Momentalne sa tohoto zavazku chcem zbavit a tak sa obraciam na Vas ci mi neviete niekto s mojim problemom poradit.
Vopred dakujem za pripadne rady.

Ty kokso... cieľová suma 2 melóny...:eek:. To si koľko šetrila mesačne (či ročne)? Veď za to si musela zaplatiť 20.000 SK poplatok za uzatvorenie zmluvy.

Samozrejme, že sa to dá zrušiť. Otázne je, za akú cenu. Ak vypovieš zmluvu napr. v PSS medzi 3. a 4. rokom, tak zaplatíš poplatok vo výške 1% z CS - teda v tvojom prípade takmer 700 EUR. Okrem toho prídeš o všetky štátne prémie, ktoré si doteraz dostala. Štátnu prémiu by si si mohla zachrániť tak, že by si peniaze použila na stavebné účely. Ale ten poplatok ťa neminie.

Neviem, akú sumu máš na SS nasporenú, či sa oplatí zaplatiť poplatok, aby si dostala peniaze, ale pre teba by bolo výhodnejšie ponechať zmluvu až do konca a potom vybrať peniaze bez sankcií (aj štátnu prémiu). Na zmluvu nemusíš odteraz nič vkladať, nie je povinnosť sporiť. Jediné, čo ti budú strhávať je poplatok za vedenie účtu, čo je 14 - 16 EUR ročne. Ak ti zmluva trvá už 3 roky, tak ti stačí počkať necelé 3 roky a peniaze môžeš vybrať.

Okrem toho môžeš na účet aj výhodne sporiť. Ak by si mala nejaké voľné peniaze, tak si ich tam môžeš odložiť a dostaneš za to štátnu prémiu 12,5% z ročného vkladu. Nemusíš vkladať vysokú sumu, pre max. prémiu stačí 531 EUR.

Ty sa musíš rozhodnúť, či zrušiť s vysokou sankciou, alebo počkať a medzitým prípadne aj sporiť.
Laco-monter
08.03.10,20:33
Medzi pospolitým ľudom sa v istom čase šírila informácia,že stavebné sporenie je najvýhodnejšia forma uloženia a zhodnotenia fin.prostriedkov.

A v spomínanom prípade rozhodne by som stanovil diagnozu VEĽKÉ OČI.
Chobot
08.03.10,21:14
Medzi pospolitým ľudom sa v istom čase šírila informácia,že stavebné sporenie je najvýhodnejšia forma uloženia a zhodnotenia fin.prostriedkov.

A v spomínanom prípade rozhodne by som stanovil diagnozu VEĽKÉ OČI.

Laco, mýliš sa. Skutočne stav. sporenie najvyššie zhodnocuje peň. prostriedky. Ak si pozrieš priloženú tabuľku, uvidíš, že aj napriek poplatku za uzatvorenie stav. sporenia a ročného poplatku za vedenie účtu, je výnos na SS vyšší, ako na bežnom termínovanom účte. Na SS je možné dosiahnuť pri optimálnom nastavení také výnosy, ako na TÚ pri 4,7 % p.a. A to som ešte do toho nezapočítal rôzne akcie, napr. zvýšené úročenie vkladov v 1. roku, úrokový bonus v prípade nečerpania stav. úveru či možnosť sporiť na jednu zmluvu viacerým osobám (rodina).

Samozrejme SS má aj svoje nevýhody:
- nutnosť dodržať 6 ročný cyklus
- vkladať optimálny ročný vklad (531 EUR na osobu) - pri vyššom vklade sa rozdiel tak nezhodnotí, lebo štátna prémia je ohraničená
- nemožnosť predčasného výberu peňazí, jedine za nemalú fin. sankciu

Nedá sa jednoznačne povedať, že SS je zlá a zbytočná vec. Prostriedky sa zhodnocujú dobre a navyše je možnosť získať lacný stav. úver po 6 rokoch. Každý si musí zvážiť, čo mu vyhovuje, resp. aké má potreby a plány a podľa toho si zvoliť vhodný fin. nástroj.
lijana1
09.03.10,15:43
Pokračuj v sporení podla svojich možností.Výška vkladov nie je záväzná, nie je to poistka ale sporenie .Zrušením účtu prídeš o riadne peniaze zato vklady sa ti zhodnotia lepšie ako na obyčajnom termínovanom účte.Po šiestich rokoch Ti padne viazanosť bez ohladu na výšku nasporenej sumy.Peniaze môžeš využiť na čokolvek.Obchodný zastupca stavebnej sporitelne bol špičkový pracovník ked Ta dokázal presvedčiť, že potrebuješ takú vysokú cielovku.Cielová suma sa dá aj znížiť,stojí to však dalšie peniaze a to 1% zo sumy o ktorú bola CS znížená.
Taci
09.03.10,16:12
Ahojte, moja známa má cieľovú sumu 1 mil. sk, ale ročný poplatok za vedenie účtu je 10.000 sk! Ak by to chcela teraz zrušiť príde skoro o všetko, tiež sporí 3 roky. Ak by vkladala mesačne 1.000 sk, ročne teda 12.000 sk - 10.000 sk za vedenie, tak jej tam zostanú 2 tisícky!
Tak prestala vkladať a po 6 rokoch akože sporenia to zruší a dostane plnú sumu.
lijana1
09.03.10,16:31
nemusí platiť za vedenie účtu bez ohladu či tam pribúdajú vklady alebo nie?
Taci
09.03.10,16:44
ak tam vloží stanovenú sumu, tak platí a získa prémiu, ak nie poplatok je asi nižší a prémiu samozrejme nezíska.
220870
09.03.10,17:21
Stavebná sporiteľna je štátom dotované úžerníctvo.
riccado
09.03.10,17:33
Ahojte, moja známa má cieľovú sumu 1 mil. sk, ale ročný poplatok za vedenie účtu je 10.000 sk! Ak by to chcela teraz zrušiť príde skoro o všetko, tiež sporí 3 roky. Ak by vkladala mesačne 1.000 sk, ročne teda 12.000 sk - 10.000 sk za vedenie, tak jej tam zostanú 2 tisícky!
Tak prestala vkladať a po 6 rokoch akože sporenia to zruší a dostane plnú sumu.

poplatok vo vyske 1% z cielovej sumy je jednorazovy a plati sa len v 1. rok, kedy je zmluva uzatvorena.
dalsie roky sa plati len poplatok za vedenie uctu tak, ako bolo vyssie uvedene ( 14 - 16 EUR rocne)....
Taci
09.03.10,17:39
poplatok vo vyske 1% z cielovej sumy je jednorazovy a plati sa len v 1. rok, kedy je zmluva uzatvorena.
dalsie roky sa plati len poplatok za vedenie uctu tak, ako bolo vyssie uvedene ( 14 - 16 EUR rocne)....

ak je to tak, pozriem sa na zmluvu a ešte raz tam pôjdeme, ale aj tak je to akési čudné, asi je lepšie sporiť inak...
jane1
09.03.10,17:40
Ahojte, moja známa má cieľovú sumu 1 mil. sk, ale ročný poplatok za vedenie účtu je 10.000 sk! Ak by to chcela teraz zrušiť príde skoro o všetko, tiež sporí 3 roky. Ak by vkladala mesačne 1.000 sk, ročne teda 12.000 sk - 10.000 sk za vedenie, tak jej tam zostanú 2 tisícky!
Tak prestala vkladať a po 6 rokoch akože sporenia to zruší a dostane plnú sumu.
Nemylis si to s poplatokom za uzatvorenie zmluvy, co je 1% z cielovej sumy (z 1.000.000 je 10.000 )?
Taci
09.03.10,17:48
Pozriem sa ešte raz na zmluvu a dám vedieť.
jane1
09.03.10,17:58
nemusí platiť za vedenie účtu bez ohladu či tam pribúdajú vklady alebo nie?
rocny poplatok za vedenie uctu ( 14 - 16 eur ) sa plati kazdy rok k 31.12. , nezalezi ci tam nieco vkladas alebo nie.
jane1
09.03.10,18:22
Dobrý deň,
chcela by som sa opýtať či má niekto skusenosti so zrušenim stavebneho sporenia. Založila som si ho pred troma rokmi kedy som sa do toho vobec nevyznala na cielovu sumu 2000000. Výška splatok premňa bola však neunosna a tak som jednoducho prestala platit. Momentalne sa tohoto zavazku chcem zbavit a tak sa obraciam na Vas ci mi neviete niekto s mojim problemom poradit.
Vopred dakujem za pripadne rady.
Ta cielova suma je fakt vysoka, to si planovala brat uver? Ked ti nevychadzajú splátky, nemusis tam tolko vkladat, mozes davat aj menej. SS je vyhodne v tom, ze peniaze sa zhodnotia 14,5%, ale optimalna vyska rocneho vkladu je 531,12 EUR, k tomu ti da stat premiu 66,39 eur. Rocny poplatok je od 14 do 16 eur, ten sa plati, ci nieco vkladas alebo nie. Po uplynuti doby 6 rokov su peniaze volne a mozes si ich dat vyplatit.
lijana1
11.03.10,16:15
Ved ja viem,bola to rečnícka otázka.Chcela som aby sa Taci porozprávala s kamarátkou o jej tvrdení
dalid
12.03.10,05:42
Pozrite si:
http://www.pss.sk/sk/infoservis/dolezite-dokumenty/

dole časť Sadzobník poplatkov.

Uzatvorenie zmluvy o stav. sporení - 1% z cieľovej sumy
Zvýšenie cieľovej sumy - 1% zo sumy, o ktorú bola cieľová suma zvýšená

Zníženie cieľovej sumy (ďalej CS):
a) do 3 rokov od dátumu vzniku zmuvy - 1,5% zo sumy o kt, bola CS znížená
b) od 3 do 4 rokov od dátumu vzniku zmluvy - 1% zo sumy o kt...
c) od 4 do 6 rokov od dátumu vzniku zmluby - 0,5% zo sumy ....

Uvedené sadzby platia aj v prípade výpovede zo zmluvy o stavebnom sporení!

Vedenie účtu stavebného sporenia, úveru, medziúveru - 16,00EUR ročne.
0908maja
26.03.10,15:03
dobrý deň,

len sa chcem informovať ako sa zdaňuje stavebné sporenie. Je to mesačne z vloženej sumy, úrokov alebo až na konci zmluvnej doby?
čiže ak budem splácať napr. 6 rokov, k tomu pribudne štátna prémia a úroky, na konci mi bude vyplatená suma - 19 %tná daň? pretože to mi nepríde až také rentabilné, hlavne preto že si toto sporenie nemôžem odpočitať z daňového priznania.
ďakujem za odpoveď
hena22
26.03.10,15:27
dobrý deň,

len sa chcem informovať ako sa zdaňuje stavebné sporenie. Je to mesačne z vloženej sumy, úrokov alebo až na konci zmluvnej doby?
čiže ak budem splácať napr. 6 rokov, k tomu pribudne štátna prémia a úroky, na konci mi bude vyplatená suma - 19 %tná daň? pretože to mi nepríde až také rentabilné, hlavne preto že si toto sporenie nemôžem odpočitať z daňového priznania.
ďakujem za odpoveď

Pri stavebnom sporení sa zdaňujú iba pripísané úroky, inak nič :).
Je to sporenie ako každé iné a štátna prémia je oslobodená od dane.
0908maja
26.03.10,15:32
Pri stavebnom sporení sa zdaňujú iba pripísané úroky, inak nič :).
Je to sporenie ako každé iné a štátna prémia je oslobodená od dane.

takže ani na konca obdobia, keď splatím koncovú sumu a SS mi vyplatí peniaze nebude táto suma znížená o 19 % tak ako to bolo v prípade životnej poistky mojej mamy?

inak ďakujem pekne za Info
hena22
26.03.10,15:52
Určite vyplatená suma SS nepodlieha dani.
Inak, pri stavebnom sporení nie je nutné nasporiť cieľovú sumu. Po 6 rokoch sa z neho dá čerpať bez dokladovania.
CS sa dá rozdeliť, takže aj poplatky sa dajú optimalizovať. Jedna sa vyčerpá (bez poplatku za zrušenie po 6 rokoch) a na druhej ďalej sporíš. A čo je dôležité, ak je to zmluva staršieho dáta, je tam ešte 3% garantovaný úrok.
Treba čítať všeobecné podmienky a nedať sa manipulovať sprostredkovateľmi.
0908maja
26.03.10,15:58
super ďakujem veľmi pekne za info, uvažujem o CSOB, keďže momentálne maju fixný poplatok za uzatvorenie zmluvy a taktiež úroky navyše, dúfam že sa nepopálim :-D
hena22
26.03.10,16:52
ak ešte nemáš zmluvu, nedaj sa nahovoriť na privysokú CS. Pokiaľ nechceš brať úver, stačí pri dnešných podmienkach 5000€. A keby trebalo, dá sa hocikedy zvýšiť...
dasoft
12.09.10,18:52
Ahojte, mam podobnu otazku:
Po 5rokoch nutne potrebujeme peniaze zo stav. sporenia (staviame dom) mame CS na 6640€, terajsi zostatok je 3400€. Blocky mame na cca 2500€ (co sa dalo sme kupovali bez blockov vyhodnejsie). Prijmove pokladnicne doklady ale mame spolu kludne aj na 7000€. Ak chceme vybrat peniaze, fin. poradkyna nam to poradila spravit v 3 krokoch: 1.zvysit CS na 10.000 (to ale nechceme!!!), 2. rozdelit zmluvu na 3400€ a 6600€, 3. ucelovu vypoved 3400€.
Je mozne vybrat prostriedky zo stav. sporenia aj bez zvysovania CS? Kedze uz nemame peniaze, nemame co na stav. sporenie vkladat, preto sa mi zda zbytocne zvysovat CS na 10000€... Poradte kto viete prosim...
Katy a R
12.09.10,19:12
Ahojte, mam podobnu otazku:
Po 5rokoch nutne potrebujeme peniaze zo stav. sporenia (staviame dom) mame CS na 6640€, terajsi zostatok je 3400€. Blocky mame na cca 2500€ (co sa dalo sme kupovali bez blockov vyhodnejsie). Prijmove pokladnicne doklady ale mame spolu kludne aj na 7000€. Ak chceme vybrat peniaze, fin. poradkyna nam to poradila spravit v 3 krokoch: 1.zvysit CS na 10.000 (to ale nechceme!!!), 2. rozdelit zmluvu na 3400€ a 6600€, 3. ucelovu vypoved 3400€.
Je mozne vybrat prostriedky zo stav. sporenia aj bez zvysovania CS? Kedze uz nemame peniaze, nemame co na stav. sporenie vkladat, preto sa mi zda zbytocne zvysovat CS na 10000€... Poradte kto viete prosim...
.. načo by si zvyšoval CS, keď nechceš :confused: Ak vieš účelovo doložiť iba 2500, tak rozdeľ na 4200 a 2500 ... a druhú zrušíš. na prvej musí zostať iba min zostatok 100€. V tvojom prípade by to ale bolo tých 900.
Alebo .. oželej pripísanú prémiu a zruš zmluvu bez dokladovania.
Chobot
12.09.10,20:52
Ahojte, mam podobnu otazku:
Po 5rokoch nutne potrebujeme peniaze zo stav. sporenia (staviame dom) mame CS na 6640€, terajsi zostatok je 3400€. Blocky mame na cca 2500€ (co sa dalo sme kupovali bez blockov vyhodnejsie). Prijmove pokladnicne doklady ale mame spolu kludne aj na 7000€. Ak chceme vybrat peniaze, fin. poradkyna nam to poradila spravit v 3 krokoch: 1.zvysit CS na 10.000 (to ale nechceme!!!), 2. rozdelit zmluvu na 3400€ a 6600€, 3. ucelovu vypoved 3400€.
Je mozne vybrat prostriedky zo stav. sporenia aj bez zvysovania CS? Kedze uz nemame peniaze, nemame co na stav. sporenie vkladat, preto sa mi zda zbytocne zvysovat CS na 10000€... Poradte kto viete prosim...

Nemôžem napísať svoj názor na tú poradkyňu, pretože sme slušný portál. Ale aby si vedel, len ťa zavádzala a chcela z teba vytrieskať nejakú províziu tým, že chcela, aby si si navýšil CS. Na najbližšom stretnutí sa jej môžeš spýtať, prečo ti doporučovala navýšenie CS a aké konkrétne výhody by si z toho mal ty. Ak ti bude hovoriť všeliaké oblbovacie frázy, tak je rovno medzi oči povedz, že nie si taký blbec, aby si nevedel (vtedy si to možno nevedel, teraz to už vieš), že len chcela na tebe zarobiť na províziách. Ty by si kvôli tomu musel zaplatiť poplatok za zvýšenie CS v sume 32,60 EUR - zbytočne!!! A k tomu ešte poplatok za predčasné zrušenie zmluvy (záleží od toho, v ktorej SS máš zmluvu, niekde možno ani nie).

Kľudne môžeš zmluvu hneď teraz rozdeliť tak (v takom pomere), aby na jednej bola nasporená suma v takej výške, koľko máte bločkov. Tú hneď po rozdelení zrušíš a necháš si vyplatiť na základe dokladov celú nasporenú sumu.

Druhú zmluvu počkáš, kým uplynie 6 rokov od vzniku (po rozdelení to bude necelý rok) a potom môžeš vybrať zvyšnú nasporenú sumu bez sankcií a bez dokladovania účelovosti.
Katy a R
12.09.10,20:59
.. no nechcela som to tu písať, ale súhlasím s Tiborom (o tej poradkyni)

Ale predsa len doplním .. termín začiatku sa na tej pokračujúcej zmluve (pri takomto delení) posunie .. čiže o rok by nekončila (bajočko tak o tri - aj viac, nechce sa mi prepočítavať;))
Chobot
12.09.10,21:13
.. no nechcela som to tu písať, ale súhlasím s Tiborom (o tej poradkyni)

Ale predsa len doplním .. termín začiatku sa na tej pokračujúcej zmluve (pri takomto delení) posunie .. čiže o rok by nekončila (bajočko tak o tri - aj viac, nechce sa mi prepočítavať;))

Keď sa rozdeľuje proporcionálne (teda napr. 30% CS ku 30% nasporenej sume na jednej zmluve a 70% CS a 70% nasporená suma na druhej), tak dátum začiatku oboch zmlúv je rovnaký, ako mala pôvodná zmluva pred rozdelením. takto som aj ja rozdelil moju starú zmluvu.

Len keď sa rozdelľuje zmluva neproporcionnálne (napr. 30% CS ku 5% nasporená suma na jednej zmluve a 70% CS a 95% nasporená suma na druhej), vtedy sa prepočítava začiatok oboch rozdelených zmlúv.
dasoft
13.09.10,07:37
Keď sa rozdeľuje proporcionálne (teda napr. 30% CS ku 30% nasporenej sume na jednej zmluve a 70% CS a 70% nasporená suma na druhej), tak dátum začiatku oboch zmlúv je rovnaký, ako mala pôvodná zmluva pred rozdelením. takto som aj ja rozdelil moju starú zmluvu.

Len keď sa rozdelľuje zmluva neproporcionnálne (napr. 30% CS ku 5% nasporená suma na jednej zmluve a 70% CS a 95% nasporená suma na druhej), vtedy sa prepočítava začiatok oboch rozdelených zmlúv.

Dakujem za odpovede.
Zmluvu (momentalne CS 6639, nasporene 3412,27) chcem rozdelit na Z1 (CS 3300€) a Z2 (CS 3339€). Celu Z1 chcem vybrat (nasiel som blocky a faktury aj za vyse 3500€) a na Z2 mi zostane 112,27€. O kolko sa mi teda posunie datum? (normalne ma uvedena zmluva koncit uz na buduci rok, ale zial, peniaze potrebujem teraz preto to musim takto vyberat). Este doplnim, jedna sa o PSS.
dasoft
13.09.10,07:54
No takze doplnok, pocul som ze sa to da vybavit aj tak, aby boli peniaze do 2 tyzdnov na ucte (tak, ze 100€ sa este vlozi na ucet PSS tej druhej zmluvy, kde zostalo 100€, celkovo tam teda bude 200€). Viete o tom nieco? Manzelka prave prisla smutna od nasej fin. poradkyne, ze vraj nic take sa neda a nech nam to vybavi niekto iny... (hlavne kedze teda nechceme zvysovat CS, pristup k nam zo strany pani v PSS sa trochu dost zhorsil..)
Chobot
13.09.10,08:15
Dakujem za odpovede.
Zmluvu (momentalne CS 6639, nasporene 3412,27) chcem rozdelit na Z1 (CS 3300€) a Z2 (CS 3339€). Celu Z1 chcem vybrat (nasiel som blocky a faktury aj za vyse 3500€) a na Z2 mi zostane 112,27€. O kolko sa mi teda posunie datum? (normalne ma uvedena zmluva koncit uz na buduci rok, ale zial, peniaze potrebujem teraz preto to musim takto vyberat). Este doplnim, jedna sa o PSS.

Ak máš bločky na sumu vyššiu, než je nasporená suma, tak prečo riešiš nejaké rozdeľovanie zmluvy? Rovno daj výpoveď a predlož tie bločky, čo máš v sporiteľni. Vyplatia tú sumu, ktorú preukážeš bločkami, maximálne do výšky nasporenej sumy, z ktorej ti odpočítajú poplatok za predčasné zrušenie zmluvy (v prípade PSS je to 0,5% z CS, teda zaplatíš 33,19 EUR). Nemusíš vôbec ani navyšovať CS, ani rozdeľovať zmluvy - jednoducho len daj výpoveď.

Je tam len jedno riziko - že ti niektorý doklad neuznajú z dôvodu, že nie je to stavebný účel.
Chobot
13.09.10,08:19
No takze doplnok, pocul som ze sa to da vybavit aj tak, aby boli peniaze do 2 tyzdnov na ucte (tak, ze 100€ sa este vlozi na ucet PSS tej druhej zmluvy, kde zostalo 100€, celkovo tam teda bude 200€). Viete o tom nieco? Manzelka prave prisla smutna od nasej fin. poradkyne, ze vraj nic take sa neda a nech nam to vybavi niekto iny... (hlavne kedze teda nechceme zvysovat CS, pristup k nam zo strany pani v PSS sa trochu dost zhorsil..)

V prípade, ak uvádzaš pravdivé údaje o tých bločkoch, tak takéto špekulácie sú bezpredmetné. Ale aj tak - neviem, kto ti hovoril o tom doplatení a vyplatené do 2 týždňov. Agentúra JPP? Nech upresní, ako to mysleli.

A s tou poradkyňou - aspoň vidíš, na čo ste jej dobrí. S radosťou spraví také transakcie, z čoho má provízie. Ale niečo urobiť v rámci komplexných služieb ... a bez provízie... to už je nevonia.:rolleyes::D

To máte v okolí len jednu poradkyňu SS?
Katy a R
13.09.10,09:01
Keď sa rozdeľuje proporcionálne (teda napr. 30% CS ku 30% nasporenej sume na jednej zmluve a 70% CS a 70% nasporená suma na druhej), tak dátum začiatku oboch zmlúv je rovnaký, ako mala pôvodná zmluva pred rozdelením. takto som aj ja rozdelil moju starú zmluvu.

Len keď sa rozdelľuje zmluva neproporcionnálne (napr. 30% CS ku 5% nasporená suma na jednej zmluve a 70% CS a 95% nasporená suma na druhej), vtedy sa prepočítava začiatok oboch rozdelených zmlúv.

.. lenže v tomto prípade by iško o flexibilné delenie .... tak preto ten prepočet začiatku;)
Chobot
13.09.10,09:08
.. lenže v tomto prípade by iško o flexibilné delenie .... tak preto ten prepočet začiatku;)

Ako čítam jeho príspevky, tak k deleniu zmluvy ani nemusí dôjsť.
Katy a R
13.09.10,09:09
Ak máš bločky na celú nasporenú sumu ... tak naozaj nerieš delenie ..
Ak tak veľmi chceš mať zmluvu dˇalej ... tak môžeš teraz uzavrieť novú .. je to bez poplatku (akcia na september)
Pri delení sú samozrejme tiež nejaké poplatky .. a ak by si to delil flexibilne, že by na zostavajúcej ostalo len tých sto €, tak by vlastne zmluva bolo skoro nová (asi niekoľkomesačná)
Takže podľa mňa sa neoplatí .. a za tou poradkyňou už nechoď;)
dasoft
13.09.10,19:04
Ak máš bločky na celú nasporenú sumu ... tak naozaj nerieš delenie ..
Ak tak veľmi chceš mať zmluvu dˇalej ... tak môžeš teraz uzavrieť novú .. je to bez poplatku (akcia na september)
Pri delení sú samozrejme tiež nejaké poplatky .. a ak by si to delil flexibilne, že by na zostavajúcej ostalo len tých sto €, tak by vlastne zmluva bolo skoro nová (asi niekoľkomesačná)
Takže podľa mňa sa neoplatí .. a za tou poradkyňou už nechoď;)
Ano, mal by som faktury a blocky na celu nasporenu sumu (nasli sme este dalsie, kludne aj viac), lenze kedze teraz ozaj setrime kazdy cent, aj tych 33,19€ za zrusenie sa nam zda dost vela. Chceme to spravit co najlacnejsie, nevyjde to lacnejsie ked sa zmluva rozdeli? (a ako by to bolo v tom pripade s datumami?) Ako hovorim, 6 rokov uplynie zial az na buduci rok v juli ale za rezivo na krov budeme musiet zaplatit o 3 tyzdne... Este podotykam ze sa jedna o stavebne v PSS na dceru (stavebne na manzelku bolo v PSS zalozene len pred pol rokom a ja mam na seba stavebne spred 4 rokov z CSOB stavebnej..)
Katy a R
13.09.10,19:21
Ano, mal by som faktury a blocky na celu nasporenu sumu (nasli sme este dalsie, kludne aj viac), lenze kedze teraz ozaj setrime kazdy cent, aj tych 33,19€ za zrusenie sa nam zda dost vela. Chceme to spravit co najlacnejsie, nevyjde to lacnejsie ked sa zmluva rozdeli? (a ako by to bolo v tom pripade s datumami?) Ako hovorim, 6 rokov uplynie zial az na buduci rok v juli ale za rezivo na krov budeme musiet zaplatit o 3 tyzdne... Este podotykam ze sa jedna o stavebne v PSS na dceru (stavebne na manzelku bolo v PSS zalozene len pred pol rokom a ja mam na seba stavebne spred 4 rokov z CSOB stavebnej..)
.. však si pozri poplatky na stránke PSSky ;) výjde to drahšie (poplatok za delenie, za vedenie účtu - lebo budú dve zmluvy, za zrušenie) .. asi 38€
Chobot
13.09.10,19:31
Ano, mal by som faktury a blocky na celu nasporenu sumu (nasli sme este dalsie, kludne aj viac), lenze kedze teraz ozaj setrime kazdy cent, aj tych 33,19€ za zrusenie sa nam zda dost vela. Chceme to spravit co najlacnejsie, nevyjde to lacnejsie ked sa zmluva rozdeli? (a ako by to bolo v tom pripade s datumami?) Ako hovorim, 6 rokov uplynie zial az na buduci rok v juli ale za rezivo na krov budeme musiet zaplatit o 3 tyzdne... Este podotykam ze sa jedna o stavebne v PSS na dceru (stavebne na manzelku bolo v PSS zalozene len pred pol rokom a ja mam na seba stavebne spred 4 rokov z CSOB stavebnej..)

Je nepodstatné, na koho je to stav. sporenie. Pre všetkých platia rovnaké podmienky.

A ako chceš ušetriť rozdelením. Veď len za rozdelenie zaplatíš 6,60 EUR. A potom znovu poplatok za predčasné zrušenie 0,5% z cieľovej sumy.

A ročný poplatok za vedenie účtu vo výške 16,- EUR sa ti nezdá veľa? Ak zrušíš zmluvu v tomto roku, tak v budúcom roku ušetríš na poplatku za vedenie účtu a tak tvoj náklad navyše bude len 17,19 EUR. Ako lacnejšie to už nespravíš. Porušíš podmienky zmluvy a ešte to chceš zadarmo?
Chobot
13.09.10,19:31
.. však si pozri poplatky na stránke PSSky ;) výjde to drahšie (poplatok za delenie, za vedenie účtu - lebo budú dve zmluvy, za zrušenie) .. asi 38€

... no bola si rýchlejšia....:D
dasoft
14.09.10,07:17
Oki, mate pravdu, lacnejsie bude zrusit to. Mozem hned na to zalozit novu zmluvu na dceru? (teraz v septembri je to tusim vyhodnejsie?) Ako to bude so statnou premiou? Za rok 2010 ju uz dostaneme na novu zmluvu?
Chobot
14.09.10,07:59
Oki, mate pravdu, lacnejsie bude zrusit to. Mozem hned na to zalozit novu zmluvu na dceru? (teraz v septembri je to tusim vyhodnejsie?) Ako to bude so statnou premiou? Za rok 2010 ju uz dostaneme na novu zmluvu?

Zmluvu môžeš založiť aj pred zrušením. Jedna osoba môže mať aj viac zmlúv, ale len jednu prémiovo zvýhodnenú. Ak dáš prémiovo zvýhodnenú tú novú a vložíš na zmluvu peniaze (viac, ako je poplatok za uzatvorenie), tak dostaneš na tej zmluve aj štátnu prémiu.

Ale naša vláda sa rozhodla, že zneatraktívni stavebné sporenie tým, že zníži štátnu prémiu z 12,5% na 10% od budúceho roku. Teda absolútna výška - 66,39 EUR zostane naďalej, ale aby človek získal túto prémiu, bude musieť viac vložiť na sporenie.

Takže SS založiť môžeš, len je otázne, nakoľko bude výhodné v nasledujúcich rokoch. Skúsil som to porovnať s klasickým termínovaným účtom s úročením 3% a vyzerá to tak, že SS je stále výnosnejšie. -pozri priloženú tabuľku.
Katy a R
14.09.10,20:58
.. len k tej štátnej prémii ... voľakedy percento a max výšku schvaľoval parlament - teraz už niekoľko rokov je daná zákonom....

Výška štátnej prémie na príslušný kalendárny rok sa vypočíta podľa vzorca uvedeného v Zákone 310/1992 Zb (http://www.pss.sk/files/pdf/dolezite_dokumenty/Zakon3101992.pdf). o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov. V roku 2010 je výška štátnej prémie 12,5 % ročného vkladu, maximálne 66,39 € (2 000, 07 Sk).
.. kuk na stánku PSSky
dasoft
16.09.10,06:03
Zmluvu môžeš založiť aj pred zrušením. Jedna osoba môže mať aj viac zmlúv, ale len jednu prémiovo zvýhodnenú. Ak dáš prémiovo zvýhodnenú tú novú a vložíš na zmluvu peniaze (viac, ako je poplatok za uzatvorenie), tak dostaneš na tej zmluve aj štátnu prémiu.

Ale naša vláda sa rozhodla, že zneatraktívni stavebné sporenie tým, že zníži štátnu prémiu z 12,5% na 10% od budúceho roku. Teda absolútna výška - 66,39 EUR zostane naďalej, ale aby človek získal túto prémiu, bude musieť viac vložiť na sporenie.

Takže SS založiť môžeš, len je otázne, nakoľko bude výhodné v nasledujúcich rokoch. Skúsil som to porovnať s klasickým termínovaným účtom s úročením 3% a vyzerá to tak, že SS je stále výnosnejšie. -pozri priloženú tabuľku.
Pozeram, ze cielova suma v tej tabulke je 4.000 ale suma pri skonceni SS je 4.441. Je mozne skoncit s vyssou sumou ako je cielova suma?
(hovorime o PSS). btw. ten pocitany urok 2% je v pss pri vsetkych produktoch?
Chobot
16.09.10,07:45
Pozeram, ze cielova suma v tej tabulke je 4.000 ale suma pri skonceni SS je 4.441. Je mozne skoncit s vyssou sumou ako je cielova suma?
(hovorime o PSS). btw. ten pocitany urok 2% je v pss pri vsetkych produktoch?

Sorry, je tam malá chyba - tá cieľová suma musí byť vyššia, ako je nasporená suma. Stalo sa to tak, že tabuľku som mal už dávnejšie vytvorenú, len som teraz zmenil - navýšil sumu sporenia (pretože predtým stačilo vložiť menej, aby si získal max. ŠP, od budúceho roka bude treba vložiť až 660 EUR) a tým sa zvýšila nasporená suma po 6 rokoch. Preto som tabuľku vymenil za opravenú, teraz je tam CS 5000 EUR.

K tej druhej otázke - výška úroku stav. sporenia záleží od zvolenej tarify sporenia, ktorú si klient zvolí pri založení SS. Väčšina produktov v PSS má 2% na stavebnom sporení - okrem 2 taríf. Viac pozri tu:

http://www.pss.sk/sk/sporenie/tarify/
habib
01.10.10,12:01
No tak myslím že týmto stavebné sporenie totál zabili

http://www.ta3.com/sk/reportaze/162830_zmena-v-stavebnom-sporeni

....teda aspon u mna ak toto prejde.Taký nezmysel
lulejby
01.10.10,12:39
No tak myslím že týmto stavebné sporenie totál zabili

http://www.ta3.com/sk/reportaze/162830_zmena-v-stavebnom-sporeni

....teda aspon u mna ak toto prejde.Taký nezmysel

Uf, tak to je sila...dufam ale, ze ak to aj prejde, tak sa snad nebude tykat sporitelov, ktori uzavreli zmluvy predtym!
Chobot
01.10.10,12:51
Uf, tak to je sila...dufam ale, ze ak to aj prejde, tak sa snad nebude tykat sporitelov, ktori uzavreli zmluvy predtym!

Sú to ešte len prvotné návrhy, počkajme, či to vôbec prejde. Ale doteraz uzatvorených zmlúv by sa to nemalo týkať:

http://www.epi.sk/2/MF-chce-sprisnit-narok-na-statnu-premiu-pri-stavebnom-sporeni_18783.aspx
Kvaka
01.10.10,13:57
Návrh novely zákona podľa rezortu financií nebude zasahovať do už uzatvorených zmlúv o stavebnom sporení. Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. apríla 2011. Nemalo by sa to týkať ani terajších zmlúv, ani zmlúv uzatvorených do 1. apríla 2011.
Akurát bude treba dať vyšší vklad, lebo výška štátnej prémie na stavebné sporenie na rok 2011 klesne na 10 % z ročného vkladu, dosiahne najviac sumu 66,39 eura. Vyplýva to z opatrenia MF SR, ktoré nadobudne účinnosť 1. januára 2011.
lulejby
01.10.10,14:31
Moze sa to vsak odrazit povedzme na vyske poplatkov - kazdy zasah a zmena znamena viac administrativy...okrem toho sporitelniam ubudnu klienti a budu si zrejme straty kompenzovat inak...skratka moj nazor je, ze tato novela je negativna sprava aj pre starsich klientov.
Kvaka
22.11.10,21:13
Dobrá správa, inštitút priateľských sporiteľov sa neruší.
http://www.banky.sk/26929-sk/institut-priatelskych-sporitelov-sa-zatial-nerusi.php?pg=2
milo2
15.01.15,23:00
Ja mám stavebné sporenie 6 rok. Chcem varovať všetkých, ktorí začínaju s týmito spoločnostami ako správne bolo povedané úžerníkov ktorí profituju na štátnych peniazoch.
Dobre si prečítajte tuto vetu:
Základné podmienky zmluvy o stavebnom sporení
Čl. II. Cieľová suma a tarifa sporenia

c) bez žiadosti stavebného sporiteľa vykonať zvýšenie cieľovej sumy na výšku zodpovedajúcu nasporenej sume na účte stavebného sporenia zaokrúhlenej na*celé stovky nahor...

K tomu chcem povedať, že stavebna sporitelna my 2 krát z toto obdobie zvýšila cielovu sumu bez mojho pričinenia, mojim problemom bolo to že som vkladal sumu každý rok na ich účet.

Osobne sa už teším ked v novembri skončím stavebné sporenie.

neviem či tato veta je aj v iných obchodných podmienkach. Ešte dodam že mám WUSTENROT.

Osobne si myslím že v dnešnej dobe je lepšie peniaze mínať ako šporiť. Alebo ako naše strae mamy vravia do ponožky.

Ešte chcem dodať že vmadarsku u susedov boli celkom zmenene poplatky teda zrušené pre obyvatelstvo. Boli vratene všetky sumy ktore si banky od klientov vybrali za vedenie učtov hypoteky a pod.

Vivat slovensko.