jih
08.03.10,18:28
Dobrý deň,
prosím o radu. Vediem účtovníctvo pre kamarátku (malá SZČO) zadarmo. Je to pre ňu nepeňažný príjem? Používam svoj software. Podpisujem sa pod doklady. Vopred ďakujem za názory.
veronikasad
08.03.10,17:37
Dobrý deň,
prosím o radu. Vediem účtovníctvo pre kamarátku (malá SZČO) zadarmo. Je to pre ňu nepeňažný príjem? Používam svoj software. Podpisujem sa pod doklady. Vopred ďakujem za názory.
prečo nepeňažný príjem ? Platí ti v naturáliach ?
danushka
08.03.10,17:56
...a prečo sa jej podpisuješ pod doklady?...robíš jej niečo zadara a dávaš tam svoj podpis...
Ja tiež robím priateľom zadara, ale podpisujú si všetko sami.

Apropos, je odmena v podobe letnej opekačky a chlapskej opice s bolehlavom považovaná za naturálie?:D:D:D...že to rýchlo šupnem do svojeho DP, bo teraz isto nezaspím...
Andyke
08.03.10,18:04
Ja nevidím problém, že sa podpisuje na doklady aj keď robí zadarmo. Skôr naopak... páči sa mi , že sa cíti zodpovedná za svoju prácu.
jih
08.03.10,18:18
Pravdupovediac, som to brala ako samozrejmé, podpísať sa pod prácu, ale aj keby, software mi tlačí dole poznámku o tom, že licencia programu je na mňa a kamarátka toho vie o účtovníctve ... no nič... tak myslím, že to by ľahko došlo komukoľvek, že sama si to nerobila.
Ide mi skôr o to, aby som ju nepoškodila tým, že si to niekde mala priznať ako príjem. Neviem, či sa to môže za nepeňažný príjem pokladať a čo s tým ďalej?
jih
08.03.10,18:21
prečo nepeňažný príjem ? Platí ti v naturáliach ?

Myslím nepeňažný príjem pre ňu (kamarátku - szčo):)
Zita5
08.03.10,18:37
Myslím nepeňažný príjem pre ňu (kamarátku - szčo):)

A pre Vás by to bolo čo ?

Ale teraz k veci .Zbytočne ste si to skomplikovala , ešte sa aj podpíšete na doklady a nakoniec každý výstup je na Vašu licenciu .Mali ste spraviť faktúru na cenu so zľavou a dohodnúť sa určitým spôsobom s kamarátkou .Dnes ste tento problém nemuseli riešiť.
jih
09.03.10,19:18
A pre Vás by to bolo čo ?

Ale teraz k veci .Zbytočne ste si to skomplikovala , ešte sa aj podpíšete na doklady a nakoniec každý výstup je na Vašu licenciu .Mali ste spraviť faktúru na cenu so zľavou a dohodnúť sa určitým spôsobom s kamarátkou .Dnes ste tento problém nemuseli riešiť.

Otázke - čo by to bolo pre mňa žiaľ nerozumiem. Ja v tomto odbore nepodnikám, takže faktúry vystavovať nemôžem. Urobila som účtovníctvo pre kamarátku iba ako "službičku" - priateľskú výpomoc. Až potom som sa zamyslela nad tým, či to ďaň. kontrola nemôže považovať za nepeňažný príjem pre ňu, keďže nemá doklad o tom, že účtovníctvo dala niekomu spracovať za odplatu. Neviem, možno zbytočne vymýšľam, komplikujem a v skutočnosti by to nikoho nezaujímalo... preto som prosila o názory a rady.
Zita5
09.03.10,19:20
Otázke - čo by to bolo pre mňa žiaľ nerozumiem. Ja v tomto odbore nepodnikám, takže faktúry vystavovať nemôžem. Urobila som účtovníctvo pre kamarátku iba ako "službičku" - priateľskú výpomoc. Až potom som sa zamyslela nad tým, či to ďaň. kontrola nemôže považovať za nepeňažný príjem pre ňu, keďže nemá doklad o tom, že účtovníctvo dala niekomu spracovať za odplatu. Neviem, možno zbytočne vymýšľam, komplikujem a v skutočnosti by to nikoho nezaujímalo... preto som prosila o názory a rady.

Tak v tomto obore nepodnikáte a pritom máte program s licenciou ?Ale to už nie je podstatné, to ma len tak napadlo.
jih
09.03.10,19:43
Nepodnikám, uvažovala som o tom a tak som minulý, predminulý rok nejaké to účtovníctvo jednoduché spracovala. Takže som si splatila nákup programu:) Momentálne na to už nevidím časové rezervy, určite mi dáte za pravdu, že keď sa účtovníctvu človek chce venovať a nebodaj si zarobiť aj na chlieb, zaberie to dosť času. Nevadí.
Prosím skôr o radu, názor, čo s tým. Zatiaľ sa nikto nevyjadril, či by sa to mohlo alebo nie považovať za nepeňažný príjem, tak som na tom rovnko ako na začiatku diskusie...
Zuzanak1
09.03.10,19:53
Nepodnikám, uvažovala som o tom a tak som minulý, predminulý rok nejaké to účtovníctvo jednoduché spracovala. Takže som si splatila nákup programu:) Momentálne na to už nevidím časové rezervy, určite mi dáte za pravdu, že keď sa účtovníctvu človek chce venovať a nebodaj si zarobiť aj na chlieb, zaberie to dosť času. Nevadí.
Prosím skôr o radu, názor, čo s tým. Zatiaľ sa nikto nevyjadril, či by sa to mohlo alebo nie považovať za nepeňažný príjem, tak som na tom rovnko ako na začiatku diskusie...
moja rada-názor. nerieš to.
jih
09.03.10,20:20
Vďaka za názor. :)
danushka
10.03.10,08:06
:)Jih, do budúcna...
Hypoteticky si môžeš zarábať so svojim programom koľko chceš a dokonca to môžeš robiť oficiálne na dohodu o vykonaní práce.
Keď budeš niečo robiť na dohodu, pokojne namaľuj svoj podpis pod každý doklad ktorý spracuješ a pokiaľ to robíš za Pánbohzaplať, tak to nepodpisuj.
A presne ako napísla Zuzank1, už to nerieš.
To už by som chcela vidieť tú tetušu z DÚ, ktorá by si dala tú prácu zisťovať, či bola vystavená fa za účtovníctvo a kto je držiteľom licencie:eek:...

DÚ zaujíma načas odvedená daň, načas predložené výkazy a obsah výkazov.
Nemôžeš tak úzkostlivo pristupovať k takýmto maličkostiam, lebo raz keď budeš robiť účtovníctvo vo veľkom, tak sa z toho zblázniš:)
jih
11.03.10,06:56
Dík. Asi preto, že to nerobím vo veľkom mám čas byť uzkostlívá:).
Janiča
11.03.10,07:27
:)Jih, do budúcna...
Hypoteticky si môžeš zarábať so svojim programom koľko chceš a dokonca to môžeš robiť oficiálne na dohodu o vykonaní práce.
Keď budeš niečo robiť na dohodu, pokojne namaľuj svoj podpis pod každý doklad ktorý spracuješ a pokiaľ to robíš za Pánbohzaplať, tak to nepodpisuj.
A presne ako napísla Zuzank1, už to nerieš.
To už by som chcela vidieť tú tetušu z DÚ, ktorá by si dala tú prácu zisťovať, či bola vystavená fa za účtovníctvo a kto je držiteľom licencie:eek:...

DÚ zaujíma načas odvedená daň, načas predložené výkazy a obsah výkazov.
Nemôžeš tak úzkostlivo pristupovať k takýmto maličkostiam, lebo raz keď budeš robiť účtovníctvo vo veľkom, tak sa z toho zblázniš:)

Nesúhlasím. Keď robili dańovú kontrolu mojej klientke, požadovali faktúru za účtovníctvo a aj moju licenciu na softvér.
ivustek
11.03.10,07:41
A nebolo by možné urobiť písomnú dohodu o tom, že jej spracujete účtovníctvo - zadarmo? A ak máte legálny softvér, tak sa nie je čoho báť.
danushka
11.03.10,08:21
Nesúhlasím. Keď robili dańovú kontrolu mojej klientke, požadovali faktúru za účtovníctvo a aj moju licenciu na softvér.
Hráme sa tu o slovíčka?
Ja som napísala, čo v princípe zaujíma daňový úrad.

Môj záver je taký, keď urobím ako kamarátka niečo pre svoju kamarátku z lásky, z priateľstva...tak to nie je pre ňu nepeňažný príjem.

Samozrejme, že keď chcem niekoho biť, tak si palicu naň nájdem. :)

Nestrašme zadávateľku, to už aby som sa bála dať svojmu susedovi svoje paradajky a uhorky v lete zo záhrady...
jih
15.03.10,18:05
Ďakujem za rady.
Bola som s deťmi chorá, takže som nenašla žiadnu prebytočnú energiu na zapnutie PC, takže odpovedám až teraz...:)
jih
15.03.10,18:07
A nebolo by možné urobiť písomnú dohodu o tom, že jej spracujete účtovníctvo - zadarmo? A ak máte legálny softvér, tak sa nie je čoho báť.
A čo by to v konečnom dôsledku zmenilo? Účtovníctvo bude mať zadarmo tak či tak. A ak to kontrola uzná ako nepeňažný príjem, nevidím rozdiel, alebo áno?
mamiatko
15.03.10,21:40
A čo keby jej to spracovanie darovala ?
Idiotka
16.03.10,07:22
Vidím to takto:

ak by ti kamarátka niečo platila, zvýšila by si tým náklady (výdavky na dosiahnutie....), teda znížila základ dane, následne znížila daň.

Ak to neurobila, nestal sa žiaden "daňový únik".

Pre teba je to príjem príležitostný, do výšky 894,60 € oslobodený od dane.