bawy
08.03.10,21:01
Zdravím kolegovia, potreboval by som poradiť..
6.apríla 2009 som si zriadil živnosť.
Pani na ŽU mi povedala, že mám šťastie, že som vychytal dobu keď štát prispieva nie 1 rok ale 2 roky - úľava od daní a poistiek..

Ale z každej strany počúvam, že iba rok je taká úľava..mohla ma tak dezinformovať....? Otázka znie..musím podať daňové priznanie, alebo až budúci rok..? Fakt v tom mám chaoz, chcel by som mať všetko čisté, ale ak nemusím tak daňové podať určite nechcem.

Ak to tu už bolo rozoberané, kľudne vlákno presuňte, ale potrebujem celkom súrne odpoveď, nech viem na čom som :)

Vďaka
Zoltán Kovács
08.03.10,20:09
Zdravím kolegovia, potreboval by som poradiť..
6.apríla 2009 som si zriadil živnosť.
Pani na ŽU mi povedala, že mám šťastie, že som vychytal dobu keď štát prispieva nie 1 rok ale 2 roky - úľava od daní a poistiek..

Ale z každej strany počúvam, že iba rok je taká úľava..mohla ma tak dezinformovať....? Otázka znie..musím podať daňové priznanie, alebo až budúci rok..? Fakt v tom mám chaoz, chcel by som mať všetko čisté, ale ak nemusím tak daňové podať určite nechcem.

Ak to tu už bolo rozoberané, kľudne vlákno presuňte, ale potrebujem celkom súrne odpoveď, nech viem na čom som :)

Vďaka

DP si povinný podať jednoznačne.
Neviem odkiaľ brala teta z ŽU daňové, resp. odvodové prázdniny. Tie časy už sú nenávratne preč, keď začínajúci podnikateľ-živnostník mal určité úľavy pri výpočte dane (deväťdesiate roky).
Jediné čo máš "úľavu" je to, že si nemal povinnosť platiť poistné do sociálnej poisťovne.
Xanti
08.03.10,20:11
Neviem odkiaľ brala teta z ŽU daňové, resp. odvodové prázdniny. Tie časy už sú nenávratne preč, mimotemy Tetuška sa asi prebrala z 20 ročnej komy. :D
Paula
08.03.10,20:13
mimotemy Tetuška sa asi prebrala z 20 ročnej komy. :D


Beriem handričku :D:D:D
bawy
11.03.10,14:32
Takže situácia sa trochu zmenila..DP podávať nemusím, keďže som zarobil za rok 2009 iba cca 1700€...živnosť mám od apríla 2009, moja otázka znie..kedy mám začať platiť nejaké odvody..? nechcem mať problémy, ale každý mi hovorí niečo iné..vďaka:confused::confused::confused:
Xanti
11.03.10,17:39
Takže situácia sa trochu zmenila..DP podávať nemusím, keďže som zarobil za rok 2009 iba cca 1700€...živnosť mám od apríla 2009, moja otázka znie..kedy mám začať platiť nejaké odvody..? nechcem mať problémy, ale každý mi hovorí niečo iné..vďaka:confused::confused::confused:
No minimálne hádam platíš odvody do ZP?

Kedže si časť roka bol SZCO, tak si povinný podať RZZP vo svojej zdravotnej poisťovni aby sa vyrátala výška tvojich odvodov na zdravotnom poistení, prípadne preplatky resp. nedoplatky.

Dalej môžeš DU informovať listom, že DP nebudeš podávať nakoľko tvoj príjem nedosiahol hranicu 2012,85 eura. Aby ťa DU nevyzval k urobeniu DP.
Zoltán Kovács
11.03.10,17:44
V nadväznosti na túto tému mi napadá jedna záležitosť.
Ak szčo nevznikne povinnosť podávať DP, ako v RZZP typ B vyplní r. 26,27 a 28?
Xanti
11.03.10,17:45
V nadväznosti na túto tému mi napadá jedna záležitosť.
Ak szčo nevznikne povinnosť podávať DP, ako v RZZP typ B vyplní r. 26,27 a 28?
No naozaj zaujímava otázka ... lebo RZZP je povinné podať každý SZCO.

Je to nedomyslené ako mnoho vecí v tomto štáte.;)
Zoltán Kovács
11.03.10,17:47
V nadväznosti na túto tému mi napadá jedna záležitosť.
Ak szčo nevznikne povinnosť podávať DP, ako v RZZP typ B vyplní r. 26,27 a 28?


No naozaj zaujímava otázka ... lebo RZZP je povinné podať každý SZCO.

Je to nedomyslené ako mnoho vecí v tomto štáte.;)

Ale keď nad tým pouvažujem tak nie je to problém. Riadok 26 je výška odvodov, a riadky 27 a 28 budú nula, nakoľko nemá základ dane, a neuplatňoval si odvody zo výdavkov. Len blbé je to, že vlastne tie r. 27 a 28 sa odvolávajú na DP.
Xanti
11.03.10,17:51
Ale keď nad tým pouvažujem tak nie je to problém. Riadok 26 je výška odvodov, a riadky 27 a 28 budú nula, nakoľko nemá základ dane, a neuplatňoval si odvody zo výdavkov. Len blbé je to, že vlastne tie r. 27 a 28 sa odvolávajú na DP.
Teraz som na pochybách ale ak tam dám nulu, tak potom všetko výjde 0.

Zaujímavé, ak sa nemýlim.
bawy
11.03.10,19:59
som netusil ze to bude tak zapeklite :)
Tak ten list snad napisem.
Xanti
11.03.10,20:12
som netusil ze to bude tak zapeklite :)
Tak ten list snad napisem.
Ved podaj DP typ B, môžeš získať späť daň z úrokov z banky. A nemáš starosti, a potom samozrejme nezabudni na RZZP vo svojej ZP. TIež je povinnosť do 31.3. ho vykonať.