monikas4
08.03.10,22:59
Chcela by som sa poradiť ohľadom daňového bonusu- manžel je živnostník a jeho zdanitelný príjem bol síce vyšší ako 6- násobok minimálnej mzdy, ale po odpočítaní paušálnych nákladov táto suma-základ dane- klesla pod 1773 eur. Neviem či máme nárok na daňový bonus. Podľa mojho názoru vzniká nárok na bonus pri minimálne 6- násobku príjmu, nie pri 6- násobku základu dane.
Marína
08.03.10,23:14
Je to tak ako píšeš, viď ods. 1, § 33 http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#33
monikas4
09.03.10,08:09
Takže si možem uplatniť daňový bonus- výška základu dane pri tom nie je podstaná a teda može byť nižšia ako potrebných 1773 eur. Doležitá položka je príjem pred odpočítaním nákladov? Tak som to pochopila podla zákona.
Timka1
09.03.10,08:11
Takže si možem uplatniť daňový bonus- výška základu dane pri tom nie je podstaná a teda može byť nižšia ako potrebných 1773 eur. Doležitá položka je príjem pred odpočítaním nákladov? Tak som to pochopila podla zákona.

ak splnila podmienku príjmu podľa § 5 alebo § 6 - 1773,0 € môže si douplatniť daňový bonus v DP
majkito
09.03.10,14:03
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebovala by som poradiť v tomto. Zamestnanec pracoval skoro celý rok 2009 na dohodu, v novembri si otvoril živnosť, bola mu poskytnutá dotácia z UP. Mal príjmi 1800 eur /je v nich zahrnuté aj čerpanie dotácie za tento rok/. Má tento živnostník nárok na doňový bonus v plnej výške? Zatiaľ vďaka.
margaretka71
10.03.10,05:57
Pekný deň všetkým. Chcem sa opýtať, či má nárok na daňový bonus druh žijúci s družkou na jej dieťa. Žijú v spoločnej domácnosti a starajú sa o dieťa. Ona si uplatniť nemôže, lebo je na materskej dovolenke. Ďakujem.
Lanaj
10.03.10,06:21
Pekný deň všetkým. Chcem sa opýtať, či má nárok na daňový bonus druh žijúci s družkou na jej dieťa. Žijú v spoločnej domácnosti a starajú sa o dieťa. Ona si uplatniť nemôže, lebo je na materskej dovolenke. Ďakujem.

Daňový bonus môže uplatniť len na vlastné dieťa, príp. osvojené, nie dieťa družky.
vrbovnica
10.03.10,07:00
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
aký je nárok na daň. bonus pri podaní daň. priznania, má 2 deti, jedno dieťa sa mu narodilo 8.7.2009 od kedy si môže uplatniť daň.bonus?

Úhrn príjmov 2 000,02€
poistné 287,16€
čiastkový ZD 1 712,86€

daňový bonus mu zamestnávateľ vyplatil len za jeden mesiac na jedno dieťa v januári. Takže daňový úrad by mu pri podaní daň.priznania mal vrátiť daň.bonus vo výške 336,60€? - To prvé dieťa má nárok na vyplatenie daň.bonusu vo výške 11 mesiacov a to druhé dieťa vo výške 6 mesiacov? počítam to správne?

a ešte má nárok na zamestnaneckú prémiu? Bol na ÚPSVaR evidovaný v čase od 16.1.-15.3.2009 a od 17.11.-31.12.2009
a potvrdenie o príjme má za 1/2009 a potom za 3-11/2009.

ĎAKUJEM veľmi pekne za odpovede.
Timka1
10.03.10,07:12
na daňový bonus má nárok aj za mesiac v ktorom sa dieťa narodilo, čítaj
§ 33
Daňový bonus

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

výšku príjmu min. 1773 na rok splnil
počítaš správen za prvé dieťa od 2-12/2009 to je 216,60 €
a za druhé dieťa 6 mesiacov 7-12/2009 - 120 €
spolu 336,60 € daňové bonusu
Timka1
10.03.10,07:16
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
aký je nárok na daň. bonus pri podaní daň. priznania, má 2 deti, jedno dieťa sa mu narodilo 8.7.2009 od kedy si môže uplatniť daň.bonus?

Úhrn príjmov 2 000,02€
poistné 287,16€
čiastkový ZD 1 712,86€

daňový bonus mu zamestnávateľ vyplatil len za jeden mesiac na jedno dieťa v januári. Takže daňový úrad by mu pri podaní daň.priznania mal vrátiť daň.bonus vo výške 336,60€? - To prvé dieťa má nárok na vyplatenie daň.bonusu vo výške 11 mesiacov a to druhé dieťa vo výške 6 mesiacov? počítam to správne?

a ešte má nárok na zamestnaneckú prémiu? Bol na ÚPSVaR evidovaný v čase od 16.1.-15.3.2009 a od 17.11.-31.12.2009
a potvrdenie o príjme má za 1/2009 a potom za 3-11/2009.

ĎAKUJEM veľmi pekne za odpovede.



na ZP prémiu tiež bude mať nárok, keďže zdaniteľné príjmy mal za 10 mesiacov a nízky ZD, vyrátaš 181,03/12 x 10 = 150,86 €
margaretka71
10.03.10,07:44
Daňový bonus môže uplatniť len na vlastné dieťa, príp. osvojené, nie dieťa družky.

Ďakujem pekne za odpoveď. Myslela som si to tiež, len som si nebola istá. Pekný deň prajem.
jeso
10.03.10,07:47
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebovala by som poradiť v tomto. Zamestnanec pracoval skoro celý rok 2009 na dohodu, v novembri si otvoril živnosť, bola mu poskytnutá dotácia z UP. Mal príjmi 1800 eur /je v nich zahrnuté aj čerpanie dotácie za tento rok/. Má tento živnostník nárok na doňový bonus v plnej výške? Zatiaľ vďaka.

riešim tento istý problém , skúsi sa niekto vyjadriť
vrbovnica
10.03.10,08:39
Ešte raz veľká vďaka :)
...možno to pomôže aj niekomu inému
vrbovnica
11.03.10,08:00
Re: Nárok na daňový bonus
Citát:
Pôvodca textu príspevku: vrbovnica
Dobrý deň, potrebujem poradiť:
aký je nárok na daň. bonus pri podaní daň. priznania, má 2 deti, jedno dieťa sa mu narodilo 8.7.2009 od kedy si môže uplatniť daň.bonus?

Úhrn príjmov 2 000,02€
poistné 287,16€
čiastkový ZD 1 712,86€

daňový bonus mu zamestnávateľ vyplatil len za jeden mesiac na jedno dieťa v januári. Takže daňový úrad by mu pri podaní daň.priznania mal vrátiť daň.bonus vo výške 336,60€? - To prvé dieťa má nárok na vyplatenie daň.bonusu vo výške 11 mesiacov a to druhé dieťa vo výške 6 mesiacov? počítam to správne?

a ešte má nárok na zamestnaneckú prémiu? Bol na ÚPSVaR evidovaný v čase od 16.1.-15.3.2009 a od 17.11.-31.12.2009
a potvrdenie o príjme má za 1/2009 a potom za 3-11/2009.

ĎAKUJEM veľmi pekne za odpovede.


na ZP prémiu tiež bude mať nárok, keďže zdaniteľné príjmy mal za 10 mesiacov a nízky ZD, vyrátaš 181,03/12 x 10 = 150,86 €


Poprosím o kontrolu pri vyplnení daň.priznania pre istotu, vďaka.
r. 32 - 2000,02
r. 33a - 287,16
r. 34 - 1712,86
r. 36 - 1712,86
r. 37 - 4025,70
r. 43 - 4025,70
r. 44 - 0
r. 45 - 0
r. 45a - aká má tu byť suma? (čosi mi tu nevychádzal výpočet)
r. 45b - 10
r. 45c - 150,86
r. 54 - 0
r. 55 - 355,92
r. 56 - 0
r. 57 - 19,32
r. 58 - 336,60
r. 59 - 336,60
r. 60 - 0

VĎAKA :)
mariana11
11.03.10,08:11
Zdravím všetkých poraďákov. Potrebovala by som poradiť v tomto. Zamestnanec pracoval skoro celý rok 2009 na dohodu, v novembri si otvoril živnosť, bola mu poskytnutá dotácia z UP. Mal príjmi 1800 eur /je v nich zahrnuté aj čerpanie dotácie za tento rok/. Má tento živnostník nárok na doňový bonus v plnej výške? Zatiaľ vďaka.

Mal aj nejaké výdavky? Ak výjde nejaký základ dane tak má nárok .
Ak spní podmienku príjem aspoň 6 - násobku min mzdy, čo splnil a vykáže základ dane.
Ingrid Ondruskova
11.03.10,12:46
Pre istotu sa spýtaM.
SZČO mal v r.2009 príjmy 400.000,-Sk
výdaje...........................380.000,-Sk
ZD..................................20.000,-Sk
Má nárok na daň.bonus? Ja myslím, že áno, lebo ZD je viac ako nula
ivustek
11.03.10,12:50
Pre istotu sa spýtaM.
SZČO mal v r.2009 príjmy 400.000,-Sk
výdaje...........................380.000,-Sk
ZD..................................20.000,-Sk
Má nárok na daň.bonus? Ja myslím, že áno, lebo ZD je viac ako nula
A to ste prepočitávali na SK?
Splnil podmienku celkového prijmu 1773 € a vykázal základ dane/hoci len 1€/ tak má nárok.
Ingrid Ondruskova
11.03.10,12:55
Staré dobré slovenské koruny, ja si fakt nezvyknem na tie EURá!!
Ale ďakujem za odpoveď.