VODCA
09.03.10,06:42
Zdravim,

kamarat by chcel zalozit s.r.o. a poziadal ma,ci by to neslo cez mna,kedze mam ZEP. Chcem sa opytat na cely proces (hlavne,co sa tyka overovani plnomocenstva a dokumentov). Viem,ze tato tema uz bola preberana,ale nikde nebola tato tema urobena komplet a naozaj som nenasiel kompletnu odpoved.

dakujem za rady..
VODCA
10.03.10,07:56
niekto na radu ? bol by som velmi vdacny..
mi_ke
10.03.10,11:32
Ak budes posielat navrh na zapis elektronicky, posielas vsetky listiny ako keby si podaval navrh listinne. Iba ich musis vsetky okrem formulara naskenovat do tiffu a podpisat svojm ZEPom. Formular ulozis ako rtf a podpises ZEPom. Listiny scanuj podla druhu do jednotlivych tiffov. Napr. vsetky zivn. listy do jedneho tiffu, nie kazdu listinu samostatne. Scanuj v co najmensom rozliseni, lebo brana ma len 16 mega a nezabudni vsetky listiny poslat elektronicky, inak nemas narok na polovicny poplatok. Listiny staci naskenovat v jednom vyhotoveni, ziadne dvojmo ako pri klasickom navrhu...Tod zaklad
VODCA
10.03.10,11:42
dakujem..dobry zaklad..

ale zaujima ma hlavne toto...splnomocni ma na zalozenie sro (plnomocenstvo staci len nascanovat a podpisat cez ZEP,alebo to treba aj overovat u notara ?) je mi jasne,ze tlacivo podpisem cez ZEP, tie dalsie dokumenty podpisem uz ja (podpisim, nascanujem, podpisem cez ZEP a poslem),alebo on a ja to len podpisem cez ZEP ?

nerad by som to poplietol..nie su to moje peniaze...

dakujem za radu..
KEJKA
10.03.10,12:55
s týmto nemám praktickú skúsenosť, pridám aspoň názor.
Kedže ty budeš splnomocnený založením sro, tak logicky splnomocnenie nebude môcť byť podpísané tvojim ZEPom.
Podľa mňa by bolo treba Splnomocnenie na založenie firmy podpísať na matrike, či u notára - toto plnomocenstvo oscanovať a poslať spolu s dalsimi dokumentami ako bolo popísané vyššie.
riccado
10.03.10,13:09
dakujem..dobry zaklad..

ale zaujima ma hlavne toto...splnomocni ma na zalozenie sro (plnomocenstvo staci len nascanovat a podpisat cez ZEP,alebo to treba aj overovat u notara ?) je mi jasne,ze tlacivo podpisem cez ZEP, tie dalsie dokumenty podpisem uz ja (podpisim, nascanujem, podpisem cez ZEP a poslem),alebo on a ja to len podpisem cez ZEP ?

nerad by som to poplietol..nie su to moje peniaze...

dakujem za radu..

vsetky listiny podpise zakladatel, a udeli ti plnomocentvo na zapis do or.

§ 5a (osobitne ustanovenia pre elektronicke podanie) ods. 4 zákona č. 530/2003 o obchodnom registri v platnom zneni: Osvedčenie pravosti podpisu navrhovateľa a pravosti podpisu splnomocniteľa, ak ide o zastúpenie na základe plnomocenstva, sa nevyžaduje.

toto plnomocentvo nemusi byt overene. nasledne vsetko nascanujes, podpises zepom a posles cez portal...
P07
22.05.10,16:53
Formular ulozis ako rtf a podpises ZEPom. Listiny scanuj podla druhu do jednotlivych tiffov. Napr. vsetky zivn. listy do jedneho tiffu, nie kazdu listinu samostatne.

Prosím Vás a koho mám dať ako navrhovateľa na formulár? Seba alebo kamaráta pre ktorého zakladám s.r.o. cez môj ZEP?
Economic
23.05.10,10:19
Prosím Vás a koho mám dať ako navrhovateľa na formulár? Seba alebo kamaráta pre ktorého zakladám s.r.o. cez môj ZEP?

Ja do 1. riadku napíšem obchodné meno spoločnosti a do druhého riadku moje údaje, keďže som splnomocnená na podanie.
P07
24.05.10,06:24
Ja do 1. riadku napíšem obchodné meno spoločnosti a do druhého riadku moje údaje, keďže som splnomocnená na podanie.
Ďakujem za odpoveď
vmsux
31.05.10,11:46
O par dni aj ja vyskusam zalozti sro s ZEP.
Takze diky za rady
KEJKA
08.06.10,16:39
Ak podpíšem dokument ZEPom, vytvorí sa mi dokument s príponou .ZEP.
odošlem ho mailom, prijímateľ túto prílohu otvorí len ak bude mať nainštalovanú aplikáciu QSign?
Ak ju nemá, tak ako na to? QSign sa dá stiahnuť bezplatne, pokiaľ aplikáciu využíva "pasívne" - mám klienta na to upozorniť?
Economic
08.06.10,16:47
Ak podpíšem dokument ZEPom, vytvorí sa mi dokument s príponou .ZEP.
odošlem ho mailom, prijímateľ túto prílohu otvorí len ak bude mať nainštalovanú aplikáciu QSign?
Ak ju nemá, tak ako na to? QSign sa dá stiahnuť bezplatne, pokiaľ aplikáciu využíva "pasívne" - mám klienta na to upozorniť?

Áno, dokument otvorí a prečíta, len keď má QSign. Neviem, do akého rozsahu je funkčná stiahnutá verzia, viem len, že kto si ju chce aktivovať, žiada od spoločnosti ARDACO potom licenciu. Tú mu pošlú po uhradení faktúry.
Verejná správa a aj OR má zabezpečené čítanie dokumentov podpísaným ZEP-om. Pre elektronickú komunikáciu - zašifrovaním údajov medzi klientami je potom vhodný osobný certifikát. Otvoria ho iba dvaja, ktorí si vymenia verejný kľúč navzájom a nik iný.
KEJKA
08.06.10,17:07
Áno, dokument otvorí a prečíta, len keď má QSign. Neviem, do akého rozsahu je funkčná stiahnutá verzia, viem len, že kto si ju chce aktivovať, žiada od spoločnosti ARDACO potom licenciu. Tú mu pošlú po uhradení faktúry.
Verejná správa a aj OR má zabezpečené čítanie dokumentov podpísaným ZEP-om. Pre elektronickú komunikáciu - zašifrovaním údajov medzi klientami je potom vhodný osobný certifikát. Otvoria ho iba dvaja, ktorí si vymenia verejný kľúč navzájom a nik iný.
toto už nerozumiem
zadala som otazku aj firme, od ktorej mám ZEP.
myslím, že mi práve toto hovorili, že QSign sa dá stiahnuť na čítanie podpísaných dokumentov. Zverejním ich odpoved.
Economic
08.06.10,17:11
toto už nerozumiem
zadala som otazku aj firme, od ktorej mám ZEP.
myslím, že mi práve toto hovorili, že QSign sa dá stiahnuť na čítanie podpísaných dokumentov. Zverejním ich odpoved.

Tak v takomto prípade odporúčam teda vyskúšať to. Keď sa dá voľne stiahnuť, treba nejaký dokument podpísať ZEP-om a skúsiť ho otvoriť a prečítať. Tam bude skrytá odpoveď.
domenico.office
08.06.10,17:26
Ak podpíšem dokument ZEPom, vytvorí sa mi dokument s príponou .ZEP.
odošlem ho mailom, prijímateľ túto prílohu otvorí len ak bude mať nainštalovanú aplikáciu QSign?
Ak ju nemá, tak ako na to? QSign sa dá stiahnuť bezplatne, pokiaľ aplikáciu využíva "pasívne" - mám klienta na to upozorniť?

Spomínaš klienta, to znamená, že by si chcela podpisovať faktúry elektronickým podpisom, odosielať mailom. ZEP je podpis, ktorý slúži len na elektronickú komunikáciu so štátnou správou. Na podpisovanie faktúr slúži elektronický podpis, tvorí sa prostedníctvom komerčného certifikátu a nie Kvalifikovaného.
KEJKA
08.06.10,19:39
Spomínaš klienta, to znamená, že by si chcela podpisovať faktúry elektronickým podpisom, odosielať mailom. ZEP je podpis, ktorý slúži len na elektronickú komunikáciu so štátnou správou. Na podpisovanie faktúr slúži elektronický podpis, tvorí sa prostedníctvom komerčného certifikátu a nie Kvalifikovaného.
áno, presne o to mi ide - napr. tie faktúry to je typický príklad.
Mne to bolo vysvetlené inak. Ked mám ZEP, môžem podpisovať ním všetko.
Na otázku ohľadne tohto problému mi poskytovateľ poslal túro odpoved
ano, musi (príjemca správy) ho (QSign) mat nainstalovany, zaroven si z neho moze ulozit kopiu v povodnom formate, ktory ste podpisovali vy alebo ho nechat vo formate .zep.
domenico.office
08.06.10,19:44
Bohužial ti to vysvetlili zle. Kvalifikovaný certifikát je určený na podpisovanie dokumentov v prospech štátnej správy. Potrebuješ Osobný certifikát, nie je potrebný ZEP, ja podpisujem faktúry prostredníctvom voľnešíriteľného, i pre komerčné použitie, programu PDF Creator. Elektronický podpis, jeho platnosť a neporušenosť dokumentu sa overuje cez Adobe reader.
KEJKA
08.06.10,19:49
ZEP mám pre štátnu správu, OK.
Mám PDF Creator...Ako si vytvorím EP?
domenico.office
08.06.10,19:54
Dať si vystaviť Osobný certifikát, nainštalovať do PC, pridať ho do programu PDF creator, je v systéme ako virtuálna tlačiareň.
KEJKA
08.06.10,20:11
Dať si vystaviť Osobný certifikát, nainštalovať do PC, pridať ho do programu PDF creator, je v systéme ako virtuálna tlačiareň.
pdf mám ako tlačiareň, využívam to na konverziu excel suboru do pdf formátu.
komu si mám nechať vystaviť osobný certifikát?
domenico.office
08.06.10,20:19
Registračnej autorite, ako aj ZEP. t.j. asi Disig. Program máš, v nastaveniach sa pridá vyexportovaný certifikát, v účtovníctve dáš tlačiťm vyberieš si virtuálnu tlačiareň, EP bude pridaný a dokument podpísaný.
KEJKA
08.06.10,20:25
Ďakujem, tomu som sa však chcela vyhnúť - mať ZEP aj EP.
Počkám, čo mi na to povie r.a. a hlavne klient. Pokiaľ je tendencia, že QSign bude štandard v PC. tak vystačím so ZEP.
domenico.office
08.06.10,20:28
Bohužial, zákon neakceptuje, čo by si chcela.
KEJKA
08.06.10,20:52
Bohužial, zákon neakceptuje, čo by si chcela.
tomu tiež nerozumiem. ZEP je môj, prečo by som ho nemohla využiť, na čo ho využiť chcem?
domenico.office
08.06.10,21:08
Samozrejme, je tvoj, rob si s ním, čo chceš, ale ZEP neimplementuješ do dokumentu prostredníctvom PDF Creatoru. Má to jeden zádrheľ. Ak píšem, že si vyexportuješ certifikát, aby si ho mohla použiť v PDF Creatori, exportuješ aj súkromný, aj verejný kľúč. Bohužial, zo zariadenia, na ktorom máš uložený Kvalifikovaný certifikát, nie je možné vyexportovať súkromný kľúč. Takže akokoľvek tomu nerozumieš, nie je to možné.
domenico.office
08.06.10,21:15
A ešte jedna vec. Predstav si, že tvoji klienti sú aj obyčajné súkromné osoby. Ak by si podpisovala dokumenty prostredníctvom QSign, po podpise sú dokumenty šifrované. Ako by si zabezpečila, aby si obyčajný človek prečítal takúto faktúru? Bohužial, voľne stiahnuteľnou verziou to nie je možné, takže by si aj obyčajný človek musel vybavovať Kvalifikovaný certifikát, kupoval QSign. Pritom Adobe Reader je voľne stiahnuteľný program, dokáže overiť certifikát, potvrdí, či dokument nebol po podpise zmenený.
KEJKA
09.06.10,04:56
Bohužial, zákon neakceptuje, čo by si chcela.
ja som iba reagovala na to, že zákon neakceptuje, zakazuje použiť ZEP na podpisovanie faktúr....
Chcem z jedného PC posielať elektronicky faktúry, aj dokumenty na DU, a i.
domenico.office
09.06.10,05:05
Však to môžeš robiť z jedného PC všetko. Ja to tak mám, funguje to bez problémov.... Zákon to nezakazuje, ale určuje vlasnosti certifikátov a tým pádom i použiteľnosť.
vmsux
17.06.10,12:29
Ja sa uz asi dva tyzdne trapim s podanim ziadosti na OR cez ZEP. Najprv som si musel plno programov a podpisov nainstalovat, funguje to len v Exploreri, v mojom to ani neslo, pisal som na gov.sk a teraz aj tak stale pise, ze to je podozriva stranka. s TIFF formatom som sa tiez dlho trapil: nasa tlaciaren neskenuje do jedneho TIFF suboru viac stran. To som uz vyriesil. Ale teraz nemozem podpisat subor TIFF, QSign pise, ze nepodarilo sa konvertovat obrazok. Co s tym?
domenico.office
17.06.10,13:03
Ak pridáš v Exploreri stránku portálu gov do dôveryhodných lokalít, nemalo by ti písať, že stránka je podozrivá. Skús dokumenty scenovať (uložiť) ako čiernobiely tiff s maximálnym rozlíšením do 150 DPI, názov súboru si ulož bez diakritiky a odskúšaj podpísať dokument ZEP-om. Preboha, čo si robil dva týždne okolo inštalácii, ja to mojim klientom robím v priebehu dvoch hodín, do troch dní podávajú prvé dokumenty, ako pracovníci portálu skončia registráciu certifikátu. Už to tu kdesi bolo písané, svojim klientom doporučujem Irfanview, program dokáže ukladať skenované viecstránkové dokumenty do jedného tif-u.