majtnerova
09.03.10,07:25
Dobrý deň, práve mi zamestnankyňa doniesla potvrdenie od lekára, gastroenterológa, že menovaná je sledovaná v jeho ambulancii a vyžaduje diétne stravovanie. Na základe tohto tlačiva sa zamestnankyňa domáha gastro lístkov.Naša firma poskytuje zamestnancom výber z troch hlavných jedál + majú k dispozícii mikrovlnku na ohrev vlastného jedla.Myslím si, že v potvrdení by malo byť napísané, že sa jedná napr.o celiakiu apod. V tomto prípade sa mi to zdá trocha účelové, lebo ona sa domáha lístkov " do agra ".
Ďakujem
hanelie
09.03.10,06:45
zamestnávateľ rozhoduje o náhradnom riešení podľa tohto predpisu

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Adula
10.03.10,09:00
Chcem sa spýtať, ako je to pri pracovnej pohotovosti na pracovisku, je nárok na stravný lístok?
peter202
16.03.10,19:40
chcem sa opytat lebo som tomu co ste napisali moc nepochopil tak nasledovne ked mi firma zabezpeci stravu a ja na nu nechodim alebo nechcem chodit tak nemam narok vobec na ziadne listky?? ani v tom pripade ze mi ta strava nechoti alebo ak oto je teraz nechodi na obedi skoro nikto?? alebo v tom pripade firma musi dat listky alebo musi zabezpecit ineho dodavatela?? dakujem za skoru odpoved
Chobot
16.03.10,21:53
chcem sa opytat lebo som tomu co ste napisali moc nepochopil tak nasledovne ked mi firma zabezpeci stravu a ja na nu nechodim alebo nechcem chodit tak nemam narok vobec na ziadne listky?? ani v tom pripade ze mi ta strava nechoti alebo ak oto je teraz nechodi na obedi skoro nikto?? alebo v tom pripade firma musi dat listky alebo musi zabezpecit ineho dodavatela?? dakujem za skoru odpoved

Ak ti firma zabezpečila stravu, tak nemáš nárok na gastro lístky. Ak skutočne je strava, čo zabezpečil zamestnávateľ, hrozná (ak má tento názor väčšina zamestnancov, nie pár "fajnšmekrov"), treba sa domáhať u zamestnávateľa na zmene dodávateľa stravy, prípadne na poskytovaní gastro lístkov pre všetkých.
peter202
17.03.10,18:56
o toto sa prave snazime je to asi 80% ludi z linky ale zatial sme neuspesny tak neviem co mame ako robit?? uz sa pise 2ha peticia tak som zvedavy ci nieco vyriesime...
Chobot
17.03.10,20:25
o toto sa prave snazime je to asi 80% ludi z linky ale zatial sme neuspesny tak neviem co mame ako robit?? uz sa pise 2ha peticia tak som zvedavy ci nieco vyriesime...

Ak o tie gastrolískty má záujem tak veľa zamestnancov, tak sa čudujem zamestnávateľovi, že je tak tvrdohlavý. Jemu je to jedno, ako zabezpečí stravu.