petrafjlv
09.03.10,10:42
Prosím Vás ako je to s tým uplatnením zamestnaneckej prémie a NZČD? Môžem uplatniť obidvoje???
Dakujem za odpoved
Timka1
09.03.10,09:46
Prosím Vás ako je to s tým uplatnením zamestnaneckej prémie a NZČD? Môžem uplatniť obidvoje???
Dakujem za odpoved

pokiaľ má nárok na ZP, tak do riadkov NČ vyplní nulu
Evanka
09.03.10,09:49
Prosím Vás ako je to s tým uplatnením zamestnaneckej prémie a NZČD? Môžem uplatniť obidvoje???
Dakujem za odpoved

Kuk sem
http://www.porada.sk/1315176-post67.html
Ľubica2
09.03.10,12:15
áno, uplatnenie NČ nevylučuje nárok na uplatnenie ZP

Dovolím si nesúhlasiť.
Zamestnanec, ktorému vznikol nárok na zamestnaneckú prémiu podľa usmernenia DRSR : „Pri vykonaní ročného zúčtovania preddavkov na daň, resp. pri podaní daňového priznania je súbežné uplatnenie nároku na zamestnaneckú prémiu a zároveň aj zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vylúčené.“ t.j. riadok 4 tlačiva ročného zúčtovania má byť prázdny (zamestnanec nemá nárok na uplatenie § 11 zákona tzn. aj nezdaniteľnej časti).
Zároveň v zmysle usmernenia DRSR : „Ak zamestnancovi vznikne nárok na zamestnaneckú prémiu, nie je povinný vypočítať daňovú povinnosť, lebo jeho vypočítaná daň sa rovná nule a postup s uplatnením nezdaniteľných častí základu dane sa nepoužije. Zamestnancovi sa vrátia zamestnávateľom vybrané preddavky na daň a vyplatí sa mu zamestnanecká prémia.“ T.j. riadok 05 a 06 tlačiva ročného zúčtovania je prázdny a v riadku 18 preplatok dane sa zobrazí súčet vybraných preddavkov na daň a zamestnaneckej prémie.
petrafjlv
09.03.10,12:47
a ako je to teda v Daňovom priznaní?? nie v ročnom zúčtovaní?
Timka1
09.03.10,12:51
Dovolím si nesúhlasiť.
Zamestnanec, ktorému vznikol nárok na zamestnaneckú prémiu podľa usmernenia DRSR : „Pri vykonaní ročného zúčtovania preddavkov na daň, resp. pri podaní daňového priznania je súbežné uplatnenie nároku na zamestnaneckú prémiu a zároveň aj zníženie základu dane o nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka vylúčené.“ t.j. riadok 4 tlačiva ročného zúčtovania má byť prázdny (zamestnanec nemá nárok na uplatenie § 11 zákona tzn. aj nezdaniteľnej časti).
Zároveň v zmysle usmernenia DRSR : „Ak zamestnancovi vznikne nárok na zamestnaneckú prémiu, nie je povinný vypočítať daňovú povinnosť, lebo jeho vypočítaná daň sa rovná nule a postup s uplatnením nezdaniteľných častí základu dane sa nepoužije. Zamestnancovi sa vrátia zamestnávateľom vybrané preddavky na daň a vyplatí sa mu zamestnanecká prémia.“ T.j. riadok 05 a 06 tlačiva ročného zúčtovania je prázdny a v riadku 18 preplatok dane sa zobrazí súčet vybraných preddavkov na daň a zamestnaneckej prémie.

no áno, tak som to myslela, pokiaľ má nárok na ZP, v riadku 43 DP typ A uvádza nulu a tým pádom vyplňuje riadky na zam. prémiu

takže aj uhradené preddavky na daň mu budú vrátené aj dostane ZP
petrafjlv
09.03.10,12:57
ďakujem pekne Timka1, lebo už som z toho úplne zmätená a ešte k tomu robím DP poprvý raz. ešte raz dakujem
petrafjlv
09.03.10,13:09
ešte raz radšej pre kontrolu, do r.37 dám normálne odpočitateľnú položku na daňovníka v tom prípade víde platiť daň 0, do r.43 nepíšem nič, resp. 0 a uplatním zamestnaneckú prémie. danový úrad vráti aj zamestnaneckú prémiu a aj zaplatené preddavky. a možno uplatniť aj ZP keď sú preddavky 0?
Timka1
09.03.10,13:17
ešte raz radšej pre kontrolu, do r.37 dám normálne odpočitateľnú položku na daňovníka v tom prípade víde platiť daň 0, do r.43 nepíšem nič, resp. 0 a uplatním zamestnaneckú prémie. danový úrad vráti aj zamestnaneckú prémiu a aj zaplatené preddavky. a možno uplatniť aj ZP keď sú preddavky 0?

áno do r. 37 4025,70, do r. 43 uvediete 0, daňový úrad vyplatí aj ZP aj preplatky dane, ak preddavky na daň boli 0, tak nemôžete mať preplatky
petrafjlv
09.03.10,13:20
tak keď su preddavky 0, tak nemôžem žiadať od daňového úradu zamestnaneckú prémiu?
Timka1
09.03.10,13:21
tak keď su preddavky 0, tak nemôžem žiadať od daňového úradu zamestnaneckú prémiu?

nárok na ZP máte, bez ohľadu na to či sú tam nejaké preddavky alebo nie

ak preddavky dane sú 0, tak nemôžete mať preplatky dane
petrafjlv
09.03.10,13:28
ďakujem
Eva99
09.03.10,13:56
Prosím Vás, ak som pracovala celý rok len na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa a celkový príjem za rok 2009 som mala 120€, mám nárok na zamestnaneckú prémiu?
rodina1
09.03.10,14:06
Prosím Vás, ak som pracovala celý rok len na základe Zmluvy o výkone funkcie konateľa a celkový príjem za rok 2009 som mala 120€, mám nárok na zamestnaneckú prémiu?
Nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká:


Podľa štvrtého bodu § 32a ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmov nevzniká nárok na
uplatnenie zamestnaneckej prémie tomu zamestnancovi, ktorý súčasne poberá aj príjmy


- podľa § 5 ods. 1 písm. b) až e), g) a h) zákona o dani z príjmov (napr. príjem za prácu

likvidátora, prokuristu, núteného správcu, člena družstva, spoločníka a konateľa

spoločností s ručením obmedzeným, ústavného činiteľa SR, člena štatutárneho orgánu,
odmeny obvinených vo väzbe, príjmy plynúce v súvislosti s minulým, súčasným alebo
budúcim výkonom závislej činnosti alebo funkcie bez ohľadu na to, či daňovník pre
platiteľa príjmu skutočne vykonával, vykonáva alebo bude vykonávať túto závislú činnosť
alebo funkciu, obslužné),

Toľko
Informácia k nároku na zamestnaneckú prémiu

(§ 32a zákona o dani z príjmov)
Novela zákona o dani z príjmov č. 563/2008 Z.z. s účinnosťou od 1. januára, ktorú vydalo Daňové riaditeľstvo SR.
Eva99
09.03.10,14:11
No... Co uz... Dakujem. :)