ichromekova
09.03.10,11:18
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnancovi sa preplatili bloky 29.01.2010 za december 2009. Je na nich aj DPH. Poraďte mi čo mám robiť. Čo sa týka nákladov, tie by som časovo rozlíšila, ale čo s DPH? Môžem zaúčtovať a uplatniť DPH za 2/2010? Alebo mám urobiť dodatočné DP za 12/2009? Ďakujem.
azla
09.03.10,13:33
Ahojte poraďáci, chcem Vás poprosiť o radu. Zamestnancovi sa preplatili bloky 29.01.2010 za december 2009. Je na nich aj DPH. Poraďte mi čo mám robiť. Čo sa týka nákladov, tie by som časovo rozlíšila, ale čo s DPH? Môžem zaúčtovať a uplatniť DPH za 2/2010? Alebo mám urobiť dodatočné DP za 12/2009? Ďakujem.

Pri blokoch z ERP si môžete uplatniť Dph za r.2009 iba podaním DDP za 12/2009.
ichromekova
09.03.10,14:30
Ďakujem krásne
Lubkka
10.03.10,10:16
Preco by si nemohla uplatnit narok na odpocet v DP za 1/2010 ved splna podmienky v § 51, ods. 2. Chapem to tak ze do uplynutia lehoty na podanie DP za 12/2009 nemala doklad a v § 51 ods. 2 sa v druhej casti pise ze ak nema doklad vykona odpocitanie dane v tom zdanovacom obdobi v ktorom dostane doklad.... prosim Vas opravte ma ak tomu zle rozumiem. Dakujem
azla
10.03.10,10:23
Doklad z ERP sa odovzdáva kúpujúcemu v deň kúpy (dodania).
Daňové priznanie podáva firma (a firma ten doklad mala), že ho nemala účtovníčka už je nepodstatné.
Lubkka
10.03.10,10:31
No ale pani pise, ze su to blocky ktore vyuctovaval zamestnanec... takze realne ich firma prijala od zamestnanca 29.1.2010.
Okrem toho na skoleni pani Jablonkovej (tvorkyne zakona DPH) vysvetlovala ze ku blockom sa mame spravat rovnako ako ku fakturam. Tak teraz neviem, mozno by sa mohol vyjadrit niekto dalsi....
alušik
10.03.10,11:27
Ja osobne sa k bločkom staviam rovnako ako azla. Áno, je to faktúra ako faktúra, akurát, že pri nej (pri doklade z ERP) sa nemôžem tváriť, že ju nemám. Je na firme, aby si zabezpečila kolobeh dokladov tak, že zamestnanci tieto bločky budú riadne a včas predkladať. Nie je to totiž faktúra, ktorú mi dodavateľ zasiela poštou, na ktorú by som mohla dať dátumovku, že mi jednoducho došla neskôr z toho titulu, že dodavateľ má na vyhotovenie faktúry lehotu...
Počas roka veľmi neuvažujem nad tým, kedy som právo na odpočítanie uplatnila, pretože v r.2009 sa už mohlo uplatniť toto právo kedykoľvek počas roka, ale posledným možným obdobím je 12/2009. Ak mám doklad (čo mám, lebo ho v prípade bloku z ERP zamestnanec má, aj keď účtovníčka nie), tak nemôžem uplatniť neskôr ako posledným obdobím roka. Preto by som išla aj ja do dodatočného daňového priznania za 12/2009.
nela07
10.03.10,14:43
Dnes som zistila, že klientka mi dala až teraz faktúry, ktoré majú dátum dodania 31.12.2009. Na jednej je dátum vyhotovenia 6.1.2010 a na druhej 31.12.2009. Ide o kvartálneho platcu DPH, takže by som to dala do 1.kvartálu 2010, ale asi mi daňová kontrola neuverí, že do firmy išla faktúra 20-26 dní, však? Je asi lepšie podať dodatočné, nie?
azla
10.03.10,18:11
Faktúry do Dph sa nemusela dostať z dvoch dôvodov:

a) klientka ju mala a neodovzdala účtovníčke
b) klientka ju nemala, lebo dodávateľ faktúru doručil až po podaní DP, napr.
- dodávateľ pošle neskoro
- skutočnosť , že chýba faktúra sa zistí pri odsúhlasovaní pohľadávok
- dodávateľ urguje platbu a odberateľ faktúru neobdržal
- atď ......

To, že faktúra nie je v odpočte Dph viacej poškodzuje platiteľa ako štátny rozpočet.
Ak z knihy došlých faktúru bude zrejme, že faktúra bola prijatá až po podaní DP za 12/2009 (napr. prezenčná pečiatka ) pokojne môže byť uplatnený odpočet v januári, resp. v I.Q.2010.