mlipowski
09.03.10,13:19
Dobrý deň,

dúfam, že svoju otázku dávam na správnom mieste. Skôr ako som sa pýtal, hľadal som sám nejaké info, ale vždy to bolo o inom... Pekne by som Vás poprosil o nasledovnú radu k otázke:

Mám živnosť na Slovensku, platím zdravotné, sociálne a samozrejme daním. Prevažne sa zdržiavam v ČR.
Včera som si založil živnosť aj v ČR (trvala na tom firma, ktorá mi je zdrojom hlavného príjmu). Otázka teda je, aké tlačivá a postupy treba urobiť, aby som neplatil 2x sociálne a 2x zdravotné?

Vopred ďakujem za odpovede, prípadne za zdroje informácií.
CSCOM
13.05.10,10:20
to by ma tiež zaujímalo, je to presne to čo riešim a zvažujem, tak isto prosím o radu. ďakujem
maťabublinka
13.05.10,16:18
My sme mali podobny problem manžel podnikal v Rakusku a aj na Slovensku
a v VŠZP nam povedali že sa musi platit aj tu aj tam a pozor na to že europsky preukaz plati len pri dovolenkach atd a nie pri pracovnej činnosti takže sa treba zaregistrovat aj tam aj tu a platit tiež. Ale treba si to radšej ešte overiť:mad: Manžel platil všetky odvody aj v Rakusku aj na Slovensku
mlipowski
17.05.10,06:27
MAM ODPOVED:
Vyriesil som si to sam :) Siel som na socialnu poistovnu v CR a prihlasil som sa. Socialna poistovna mi dala po dvoch mesiacoch formular E101. S formularom E101 som sa prihlasil k zdravotnemu poisteniu v CR a zdravotna poistovna mi dala k E101 dali - E104. Som teda poisteny (socialne a zdravotne) v CR. S formularom E101 sa odhlasim zo socialneho v SR, s formularom E104 sa odhlasim zo zdravotneho v SR. A je to :)

Samozrejme: socialne a zdravotne sa bude platit len v jednej krajine - ja som si vybral CR, kedze tu zijem, rovnako mi tu uz prislucha aj platenie dani za obe zivnosti.
samod
17.05.10,10:36
Ja len dodám, že uplatniteľná legislatíva ja táto

Do 30.4.2010 sa aplikovalo priamo Nariadenie rady (EHS) č. 1408/71 zo 14. júna 1971 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodiny, ktorí sa pohybujú v rámci spoločenstva a vykonávacie nariadenie - Nariadenie Rady (EHS) č. 574/72 z 21. marca 1972, ktorým sa stanovuje postup na vykonávanie nariadenia (EHS) č. 1408/71 o uplatňovaní systémov sociálneho zabezpečenia na zamestnancov a ich rodiny, ktorí sa pohybujú rámci spoločenstva

Od 1.5. 2010 ( vrátane ) vstúpili do účinnosti
- Nariadennie Európskeho parlamentu a Rady ( ES ) č. 883/2004 koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia
- Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady ( ES ) č. č. 987/2009 zo 16. septembra 2009,ktorým sa stanovuje postup vykonávania nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia

Príslušná legislatíva je dostupná v systéme Eur - Lex

http://eur-lex.europa.eu/sk/tools/about.htm
CSCOM
31.05.10,08:01
to je super, ďakujem za príspevok, tiež to tak urobím...ak už to máte za sebov, môžte ešte popísať, čo na to slovenské úrady...či mali nejaký problém, alebo nie, a čo na to účtovníčka, ktorá Vám robí účto slovenského ŽL