branka
04.10.05,20:28
Zdravím poraďákov,


chcela by som Vás poprosiť o radu v prípade neplateného voľna zamestnanca.
Zamestnanec od 1.9.2005 čerpal neplatené voľno, dňa 20.9.2005 ukončil pracovný pomer - teda za 9/2005 vymeriavací základ 0,- . Zamestnávateľ je povinný platiť za dobu neplateného voľna 14% do zdravotnej poisťovne. Neviem ale či sa za minimálny vymeriavací základ považuje v tomto prípade suma 6500,- Sk alebo sa táto suma alikvotne kráti, keďže pracovný pomer bol ukončený 20.9.2005- teda nie je to celý mesiac.???

ďakujem

Branka
MIS
05.10.05,04:07
Nie som si celkom istá, ale myslím, že je to 6500 Sk bez ohľadu na to, že to bolo len 20 dní. Vychádzam z toho, že pri SZČO tiež neposudzujú počet dní. Ale možno by bolo lepšie zavolať do ZP. A ak robíš mzdy v nejakom softvéri, tak to skús nahrať, zadaj neplatené voľno, vygeneruj výplatu a uvidíš, čo ti to vypočíta. Ja to idem skúsiť, ale neviem, či to stihnem. Skúsim, ak hej, tak hneď odpíšem.
MIS
05.10.05,04:18
Tak som to skúsila, ale nejde mi to. Mám tam iba zložku mzdy "neplatené voľno - ospravedlnené, bez odvodov". Takže mi odvody vôbec nevypočítalo. Bolo tam 0. Do výkazu mi zamestnanca zaradilo, počet dní 20, ale vymeriavací základ 0, poistné 0. Takže tam bude niečo zle. Asi by tam fakt bolo treba zavolat. Veľa zdaru. Napíš, ako to dopadlo.
kvet
05.10.05,04:36
V zmysle ustanovenia § 13 ods. 15 zákona o zdravotnom poistení v platnom znení, pod pojmom minimálny základ zamestnanca sa rozumie minimálna mzda podľa osobitného predpisu platná k 1. 1. kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Uvedené ustanovenie v poznámke pod čiarou odkazuje na celý zákon č. 90/1996 Z.z. o minimálnej mzde. Podľa § 2 ods. 3 zákona č. 90/1996 Z.z., zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý napr. neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času. No však, podľa § 13 ods. 16 zákona o zdravotnom poistení sa minimálny základ zistený podľa § 13 ods. 15 nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému neplatenému voľnu.
Z uvedeného vyplýva, že minimálny vymeriavací základ vyššie uvedeného zamestnanca, ak je odmeňovaný mesačnou mzdou a pracovný čas mal rozvrhnutý na päť dní v týždni bude 4137,- Sk (6500,- Sk / 22 prac. dní v sept. x 14 prac. dní neplateného voľna). To je môj názor.
almerka
05.10.05,05:54
Zdravím poraďákov,


chcela by som Vás poprosiť o radu v prípade neplateného voľna zamestnanca.
Zamestnanec od 1.9.2005 čerpal neplatené voľno, dňa 20.9.2005 ukončil pracovný pomer - teda za 9/2005 vymeriavací základ 0,- . Zamestnávateľ je povinný platiť za dobu neplateného voľna 14% do zdravotnej poisťovne. Neviem ale či sa za minimálny vymeriavací základ považuje v tomto prípade suma 6500,- Sk alebo sa táto suma alikvotne kráti, keďže pracovný pomer bol ukončený 20.9.2005- teda nie je to celý mesiac.???

ďakujem

Branka
Ahoj Branka,
tak som volala do ZP a tam mi povedali, že zamestnávateľ platí len za čas kedy bol u neho zamestnanec zamestnaný/20.09.2005/, čiže alikvotnu časť. Ostatné dni si bude zamestnanec hradiť ako samoplátca ak nikde nepracuje.
Luna
05.10.05,06:18
Minimálny základ sa nekráti v prípade,že zamestnancovi bolo poskytnuté NP.
učtovníčka
05.10.05,06:43
A čo so zamestnancom ktorý je na neplatenom voľne niekoľko mesiacov a ani sa neohlási. Musíme za neho platiť odvody do ZP, ako s ním rozviazať PP keď sa nám neozve. Môžeme to riešiť poštou? Od kedy bude výpoveď v platnosti dátumom na
výpovedi /Z akého dôvodu aby to prešlo?/ alebo dátumom doručenia??? Ďakujem
VERONIKA6
05.10.05,07:06
S takým zamestnancom, ktorý by sa nám niekoľko mesiacov neohlásil a na neplatenom voľne by bol svojvoľne, by sme už dávno rozviazali pracovný pomer za porušenie pracovnej disciplíny. Môžete to riešiť aj poštou. Výpoveď bude v platnosti dňom doručenia výpovedi pracovníkovi. Viera
liba2
05.10.05,07:12
A čo so zamestnancom ktorý je na neplatenom voľne niekoľko mesiacov a ani sa neohlási. Musíme za neho platiť odvody do ZP, ako s ním rozviazať PP keď sa nám neozve. Môžeme to riešiť poštou? Od kedy bude výpoveď v platnosti dátumom na
výpovedi /Z akého dôvodu aby to prešlo?/ alebo dátumom doručenia??? ĎakujemAk ste sa s ním dohodli a písomne súhlasili s neplateným voľnom na dlhšiu dobu niekoľkých mesiacov, potom nemáte dôvod dať mu výpoveď. Treba sa s ním skontaktovať vo veci platenia ZP.
VERONIKA6
05.10.05,09:58
Mám program HERKULES a keď som si nahrala neplatené voľno /12 dní, t.j.96 hod./do 20.9.2005, kedy pracovník ukončil aj pracovný pomer, vo výkaze pre zdravotnú poisťovňu bolo nasledovné:
vymeriavací základ: 3 545,- Sk
z toho zamestnávateľ odvod: 355,- Sk
" zamestnanec : 142,- Sk
Započítalo 20 kalendárnych dní.
Vo výplatnej páske mi dalo poistné zamestnanec 142,- Sk a pohľadávku voči zamestnávateľovi 142,- Sk.
Viera
almerka
05.10.05,10:09
V zmysle ustanovenia § 13 ods. 15 zákona o zdravotnom poistení v platnom znení, pod pojmom minimálny základ zamestnanca sa rozumie minimálna mzda podľa osobitného predpisu platná k 1. 1. kalendárneho roka, za ktorý sa platí poistné. Uvedené ustanovenie v poznámke pod čiarou odkazuje na celý zákon č. 90/1996 Z.z. o minimálnej mzde. Podľa § 2 ods. 3 zákona č. 90/1996 Z.z., zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý napr. neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času. No však, podľa § 13 ods. 16 zákona o zdravotnom poistení sa minimálny základ zistený podľa § 13 ods. 15 nekráti o časť zodpovedajúcu poskytnutému neplatenému voľnu.
Z uvedeného vyplýva, že minimálny vymeriavací základ vyššie uvedeného zamestnanca, ak je odmeňovaný mesačnou mzdou a pracovný čas mal rozvrhnutý na päť dní v týždni bude 4137,- Sk (6500,- Sk / 22 prac. dní v sept. x 14 prac. dní neplateného voľna). To je môj názor.
Z uvedeného vyplýva, že 6500,-/30 kalendárnych dníx14 prac. Nie pracovné dni.
Jana Motyčková
05.10.05,10:12
Mám program HERKULES a keď som si nahrala neplatené voľno /12 dní, t.j.96 hod./do 20.9.2005, kedy pracovník ukončil aj pracovný pomer, vo výkaze pre zdravotnú poisťovňu bolo nasledovné:
vymeriavací základ: 3 545,- Sk
z toho zamestnávateľ odvod: 355,- Sk
" zamestnanec : 142,- Sk
Započítalo 20 kalendárnych dní.
Vo výplatnej páske mi dalo poistné zamestnanec 142,- Sk a pohľadávku voči zamestnávateľovi 142,- Sk.
VieraMne vychádza do 20.9. 14 dní neplateneho voľna.
almerka
05.10.05,10:16
A čo so zamestnancom ktorý je na neplatenom voľne niekoľko mesiacov a ani sa neohlási. Musíme za neho platiť odvody do ZP, ako s ním rozviazať PP keď sa nám neozve. Môžeme to riešiť poštou? Od kedy bude výpoveď v platnosti dátumom na
výpovedi /Z akého dôvodu aby to prešlo?/ alebo dátumom doručenia??? Ďakujem
Musíš platiť odvody zo sumy 6500,- 14%. Môžeš si interným predpisom od neho vypítať späť 4%. Rozviazať PP nemôžeš, nemáš dôvod, keď ste súhlasili. Jedine v tedy, že mu skončí dôvod NV a on nenastúpi do práce./napr. ostal doma, že opatruje ťažko chorého rod. príslušníka a ten bohužial zomrel./
Jana Motyčková
05.10.05,10:16
Z uvedeného vyplýva, že 6500,-/30 kalendárnych dníx14 prac. Nie pracovné dni.Nesúhlasím.
Zákon o minimálnej mzde hovorí o minimálnej mzde za odpracovaný čas. Keď pracovník časť mesiaca neodpracuje, minimálna mzda sa kráti podľa pracovných dní (hodín), nie kalendárnych. Keďže zákon o ZP sa odvoláva na celý zákon o minimálnej mzde, platí tento prepočet aj pre zákon o zdravotnom poistení.
VERONIKA6
05.10.05,10:21
Súhlasím, zabudla som na 2 dni sviatok, čiže sa počíta 14 pracovných dní.
Takže hodín: 112
Výkaz pre zdravotnú poisťovňu:
Vymeriavací základ: 4136,-
odvod zamestnávateľ: 414,-
" zamestnanec : 166
Započítaných dní: 20

Výplatná páska: pohľadávka 166,-

Viera
VERONIKA6
05.10.05,10:52
Ďakujem za gratuláciu.

Ten môj program mi to tak vypočítal. Čiže nie je spoľahlivý.:confused:
Jana Motyčková
05.10.05,11:01
Pokiaľ nemá inú chybu, veľkú hlavu by som si z toho nerobila.
almerka
05.10.05,13:16
Nesúhlasím.
Zákon o minimálnej mzde hovorí o minimálnej mzde za odpracovaný čas. Keď pracovník časť mesiaca neodpracuje, minimálna mzda sa kráti podľa pracovných dní (hodín), nie kalendárnych. Keďže zákon o ZP sa odvoláva na celý zákon o minimálnej mzde, platí tento prepočet aj pre zákon o zdravotnom poistení.
Nechcem ťa presviečať, ale z posledného školenia o zmenách od 1.9.2005 nám konkrétne povedali, že sa to počíta z kalendárnych dní. Tak neviem. Ešte na to mrknem.
almerka
05.10.05,13:28
Ešte doplnok: všade na výkazoch udávaš kalendárne dni a nie pracovné. Aj zákon o ZP je uvádzaný v kalendárnych dňoch a odvolávka na min. mzdu je podľa mńa len o sume 6500,-sk.
almerka
06.10.05,06:13
Dovolím si nesúhlasiť s počítaním minimálneho základu zamestnanca podľa kalendárnych dní. Odporúčam pozorne preštudovať §13 ods 15 a 16 a aj odkazy pod čiarou k týmto odsekom.

Áno, na výkazoch sú kalendárne dni. V tom je práve príčina mnohých omylov pri výpočte minimálneho základu zamestnancov.

Odkaz na minimálnu mzdu nie je v prípade zamestnancov len o sume 6500,-.
Fakt mi to nedalo a tak som volala do ZP na výber poistného a tam mi jednoznačne povedali, že sú to kalendárne dni a nie pracovné, pretože zdrav. poistenie sa týka aj soboty a nedele. Ja ďalej pokračujem na kalendárnych dňoch a je na tebe ako sa rozhodneš. Ale inak dík myslím, že to prospelo. Teraz ma už čakajú výplaty. Pekný deň.
almerka
06.10.05,10:22
Almerka, počítaš mzdy ručne a preto je len a len na Tebe či sa rozhodneš pre kalendárne alebo pracovné dni?
Pozeral som do viacerých mzdových programov. Vo všetkých som natrafil na prepočet minimálneho VZ podľa odpracovaných dní. Máš program, ktorý prepočítava minimálny VZ podľa kalendárnych dní?

Chcem sa Ťa spýtať tiež na názov poisťovne, s ktorou si telefonovala.
Mám zlé skúsenosti s tým, že o niekoľko dní ten istý človek v zdravotnej poisťovni poprie svoju pôvodnú telefonickú informáciu.

Na výplatách pracujem u všetkých našich zákazníkov (zamestnávajú spolu viac ako 10 000 zamestnancov) používajúcich náš mzdový program.
Preto ma tak intenzívne zaujíma každá skúsenosť s aplikáciou novelizovaného zákona o zdravotnom poistení.

Ďakujem Ti za Tvoje informácie a postrehy. Tiež mi pomohli pri hľadaní odpovedí na niektoré otázky. :)
Ahoj, tak konkrétne išlo VšZP a napísala som aj im do ich poradne, len tam tá odpoveď chvíľu potrvá. Ja som to konkrétne počula na školení, ktoré viedol JUDr. Kopecký priamo zo VšZP. Tento prepočet sa týka v tomto mesiaci aj mňa. Zrovna mám zamestnankyňu ktoré je na NV a končí prac. pomer. Pozri stále je to o preddavkoch a keď sa úplne dohodnú na ročnom zúčtovaní tak ja budem mať nedoplatok a ty preplatok. Zatiaľ nejde "o nič".
Tie mzdy ti nezávim, mne stačia tí moji a je ich trošku pod 100.
A k programu....na ten môj nestihli upgrade a tak to tam prepočítam ručne aj čo sa týka DDP.
almerka
06.10.05,10:57
Viacerí by sa asi dokázali dosť nelichotivo vyjadriť o odbornej úrovni menovaného pána. :(
Mám aj osobné skúsenosti z účasti na školení u tohoto pána. :o

Jeho odborné stanoviská k zákonu 580/2004 považujem vo väčšine prípadov za diskutabilné.
No, to netuším bola som u neho na prvom školení. V mojom okolí mzdárky tak isto počítajú kalendárne dni. Ak máš záujem určite ti dám vedieť čo odpíše VšZP. Prajem ti pekný deň a ešte raz dík.
brm
06.10.05,16:18
Ahoj, tak konkrétne išlo VšZP a napísala som aj im do ich poradne, len tam tá odpoveď chvíľu potrvá. Ja som to konkrétne počula na školení, ktoré viedol JUDr. Kopecký priamo zo VšZP. Tento prepočet sa týka v tomto mesiaci aj mňa. Zrovna mám zamestnankyňu ktoré je na NV a končí prac. pomer. Pozri stále je to o preddavkoch a keď sa úplne dohodnú na ročnom zúčtovaní tak ja budem mať nedoplatok a ty preplatok. Zatiaľ nejde "o nič".
Tie mzdy ti nezávim, mne stačia tí moji a je ich trošku pod 100.
A k programu....na ten môj nestihli upgrade a tak to tam prepočítam ručne aj čo sa týka DDP.zažiť judr.kopeckého a umrieť...toho pána nemusím, pár krát som ho zažila
m.hladka
06.10.05,16:51
Tak som to skúsila, ale nejde mi to. Mám tam iba zložku mzdy "neplatené voľno - ospravedlnené, bez odvodov". Takže mi odvody vôbec nevypočítalo. Bolo tam 0. Do výkazu mi zamestnanca zaradilo, počet dní 20, ale vymeriavací základ 0, poistné 0. Takže tam bude niečo zle. Asi by tam fakt bolo treba zavolat. Veľa zdaru. Napíš, ako to dopadlo.

Je to správne vypočítane, aj mne to tak počíta.

Ja som bola osobne v ZP Sidéria v Košiciach, pretože som mala od 15.8.2005 do 2.9.2005 zamestnanca na neplatenom voľne. Tam ma informovala pracovníčka, že do 31.8.2005 platí za zamestnanca na neplatenom voľne štát, ale od 1.9.2005 mi nevedela povedať. Nová novela to nespomína. a teda logicky, ak to nie je v novom zákone spomenuté, tak platí starý zákon, ale nech zavolam o týždeň, že sa poradí s ich právnikom. O týždeň ma informovala, že to platí tak, ako povedala, všetko platí štát.
Dúfam, že som nikoho nepomýlila.
MIS
07.10.05,04:15
Je to správne vypočítane, aj mne to tak počíta.

Ja som bola osobne v ZP Sidéria v Košiciach, pretože som mala od 15.8.2005 do 2.9.2005 zamestnanca na neplatenom voľne. Tam ma informovala pracovníčka, že do 31.8.2005 platí za zamestnanca na neplatenom voľne štát, ale od 1.9.2005 mi nevedela povedať. Nová novela to nespomína. a teda logicky, ak to nie je v novom zákone spomenuté, tak platí starý zákon, ale nech zavolam o týždeň, že sa poradí s ich právnikom. O týždeň ma informovala, že to platí tak, ako povedala, všetko platí štát.
Dúfam, že som nikoho nepomýlila.Po prečítaní tvojho príspevku ma napadlo, že som urobila veľkú chybu. Mala som práve otvorený mesiac júl a tam som skúšala výpočet - dalo mi VZ 0. Teraz som to skúsila v septembri. Už mi to vypočítalo. Ale neviem prečo mi dalo VZ 5910 Sk a odvody 591+237=828 Sk.
Robím v OLYMPE a tam si naozaj dajú záležať na upgradoch. Nestíham sa teraz v tom hrabať, tak neviem zistiť, čo mi to tam dalo za VZ.
Janiela
07.10.05,04:40
Ja to akurát skúšam v MPR - VZ pri neplatenom voľne. zatiaľ mi to nejde. Výkaz asi urobím ručne. Ale zaujímavá je neschopnosť pracovníčok na zdr. poisťovniach, konkr. na VšZP:
- Niekde vám dajú ešte staré hromadné oznámenia, ktoré "vraj" platia!!!
- Vôbec nemajú šajnu o prihlasovaní a odhlasovaní pri neplatenom voľne, či nemoci a pod.
V pondelok som išla domov riadne napálená po ich vyjadrení sa: "A to kde ste na niečo také prišli"?
Milí poraďáci, ak má niekto skúsenosť s nastavením v MRP, budem rada, ak mi uľahčíte prácu. Ak to zistím skôr, dám vedieť.
učtovníčka
07.10.05,06:53
Ja som bola v januári 2005 vo VšZP s otázkou čo nám ako firme treba platiť za osobu ktorá je na neplatenom voľne.Povedali mi že nič a ona si má prísť ku nim vyplniť tlačivá kde prehlási že nemá žiadny príjem a bude za ňu platiť štát. Tak sme nič neplatili, lebo ani program v ktorom spracovávam mzdy mi dával 0 /TP SOFT/.Bola som spokojná a Vy ma teraz strašíte že to nebolo dobre. Od 1.9.05 by sa to dalo ešte stihnúť v súlade s novelou zákona a §13 odst.16.
Jana Motyčková
07.10.05,07:04
Ja som bola v januári 2005 vo VšZP s otázkou čo nám ako firme treba platiť za osobu ktorá je na neplatenom voľne.Povedali mi že nič a ona si má prísť ku nim vyplniť tlačivá kde prehlási že nemá žiadny príjem a bude za ňu platiť štát. Tak sme nič neplatili, lebo ani program v ktorom spracovávam mzdy mi dával 0 /TP SOFT/.Bola som spokojná a Vy ma teraz strašíte že to nebolo dobre. Od 1.9.05 by sa to dalo ešte stihnúť v súlade s novelou zákona a §13 odst.16.Neplaš sa, do 31.8. to tak bolo, zmena je od 1.9..
almerka
07.10.05,07:13
Ja tiež robím v MRP-MS-DOS a keď som im volala, že mi to nepočíta a ani DDP mi nedáva do VZ pre ZP tak mi povedali, že tam majú problémy a upgrade bude tak za dva mesiace. Takže všetko ručne. Zabudla som citovať, patrí to Janiele.
Janiela
07.10.05,16:01
Ja tiež robím v MRP-MS-DOS a keď som im volala, že mi to nepočíta a ani DDP mi nedáva do VZ pre ZP tak mi povedali, že tam majú problémy a upgrade bude tak za dva mesiace. Takže všetko ručne. Zabudla som citovať, patrí to Janiele.



Pracujem vo vin-verzii. Dnes som na to prišla. V mzdách sa nastaviť na položku č. 803, potvrdiť ENTEROM, ručne zadať príslušný VZ (napr. výpočet za 12 dní) A JE TO! Mzda je 0,- Sk, prípadne mínusová, ale to súvisí so zdravotným poistením. Výkaz pre soc. poist. pri prerátaní poistného vyjde nulový, na zdr. poisť. poistné tak ako má pri ručnom prerátaní vyjsť.