grammatika
09.03.10,12:39
Ahojte, trošku som sa pohrala s jedným tlačivom, nakoľko som ho vo Worde nenašla (bol len v PDF na drsr a môj soft ho nemá a chcela som to mať v PC forme) a tak vám ho pripájam.

Uvádzam 1 z viacerých príkladov kedy ho treba použiť (s týmto som sa stretla ja a ide len o príklad):


Slovenský podnikateľ si objednal licenciu- právo na používanie z USA v sume 225$
Slovenský podnikateľ musí zraziť daň a odviesť ju na svoj príslušný DU podľa § 16 odst.1 e) bod 1
Slov. podnikateľ zaeviduje faktúru z USA a zaúčtuje 518/321 (ak spĺňa kritéria na účtovanie na 518) (faktúry z USA sú dosť hrozné-žiadne náležitosti)
Uhradí dodávateľovi časť sumy po odpočítaní dane, ktorú musí odviesť na DU v SR (výšku dane si vypočíta podľa -prehľadu sadzieb podľa zmlúv o zamedzení dvojitého zdanenia na licenčné poplatky –príloha -zdroj: drsr) Napr. sadzba v mojom príklade je 10%
Zaúčtuje úhradu dodávateľovi 321/221 a úhradu zrazenej dane 342x/221
cez ID zaúčtuje daň 321/342x
podá oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vybranej zrážkou (viď príloha)

(stretla som sa s tým prvýkrát, tak dúfam, že je to správne a niekomu pomôže ;) )
Centík
22.03.10,14:17
Ďakujem za príklad, veľmi mi pomohol, pretože už dlhší čas riešim práve tento problém - licenčné poplatky. Mám však ešte jednu otázočku. Podliehajú licenčné poplatky aj DPH (samozdaneniu)?
Prosím, je to súrne.