memo
05.10.05,06:16
Dobry den, prosim o radu
Som SZCO a pracujem pre jednu Cesku firmu (platitel DPH v CZ) v Rakusku. Zatial nie som platca DPH a vediem JU. Doteraz som im fakturoval nasledovne napr.
cestovne (auto) 400eur
praca (programovanie) 500eur
diety 225eur
Ako vydavky (Prevadzkova rezia)som si ku koncu mesiaca
zapocital diety+vreckove(prepocet kurzom NBS daneho dna),
nejake PHM(na zaklade knihy jazd a spotreby z TP), telefon.
Coskoro by som sa mal stat platcom DPH.
1. Ked vystavim fakturu ako platca DPH do Ciech zmeni sa mi nieco pri fakturacii, pripadne budem to musiet zaradit do evidencie DPH?
2. Ako si nasledne budem vyplacat diety?
Budem musiet odvadzat nejaku DPH z tychto dvoch poloziek? Alebo to vsetko
zahrniem do vydavkov a prijmov bez zapisu DPH.
3. Ako vratenie si uplatnim zaplatenu DPH za PHM a telefon.
Dakujem...
Ide mi hlavne o to aby som na prechode na platcu vela nestratil....
Zatial mam chaos ale po porade sa mi vyjasni:-)
MMM
05.10.05,05:05
Diety podla zakona 283/2002 z.z. o cestovnych nahradach nie su zdanitelnym plnenim.

Faktury sa vystavuju bez DPH a ten pre ktoreho si urobil sluzbu si to zdani t.z. podla sadzby prislusneho statu odvedie DPH a sucasne si aj uplatni na vstupe (odberatel) mal by mat vysledok z danovej povinnosti 0 .
Vedenie evidencie pre DPH je potrebne, ale v danovom priznani to neuvadzas nikde. LEN TOVARY.
memo
05.10.05,05:09
Cize vyzera to tak ze z mojho pohladu sa nic nemeni a budem si narokovat na vratenie DPH zo zaplatenych PHM a vydavov na Slovensku. Nebudu do toho danovaci rypat ked kupujem PHM na Slovensku a robim mimo ?
Jana Acsová
05.10.05,06:50
Diety podla zakona 283/2002 z.z. o cestovnych nahradach nie su zdanitelnym plnenim.

Faktury sa vystavuju bez DPH a ten pre ktoreho si urobil sluzbu si to zdani t.z. podla sadzby prislusneho statu odvedie DPH a sucasne si aj uplatni na vstupe (odberatel) mal by mat vysledok z danovej povinnosti 0 .
Vedenie evidencie pre DPH je potrebne, ale v danovom priznani to neuvadzas nikde. LEN TOVARY.Síce prvá veta znie rozumne ale podľa § 22 ods. 1 ZDPH do ceny služby vchádzajú všetky súvisiace náklady, t.j. základ dane poskytovateľa služby je potrebné chápať širšie a to vrátane všetkého, čo tvorí protihodnotu, ktorú prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia.
Následne sa služba musí posúdiť, či sa jedná o druh služby s prenosom daňovej povinnosti a na to nadväzujú povinnosti platiteľa.
Upozorním ešte na skutočnost, že poskytovateľ služby má zrejme povinnosti aj ako neplatiteľ a týka sa ho zákon o DPH platný v členskom štáte, do ktorého službu dodáva.
kira
13.07.12,05:08
Prosím o radu. Dostali sme faktúru za programovanie, my ten program predávame do čiech, platca DPH. Bude to oslobodené od DPH?

Program sa bude používať v ČR
KEJKA
13.07.12,05:36
obaja ste platitelia, povinne musíte byť - predávaš bez DPH.
kira
13.07.12,05:45
obaja ste platitelia, povinne musíte byť - predávaš bez DPH.

Ďakujem- krásny deň :-)
Ľaľa
10.09.12,16:07
V riešení
ingrid.stelarova
11.09.12,08:55
Nie som síce fundovaný odborník na danú problematiku, ale onoho času som v jednom metodickom pokyne DR SR čítala, že ak pri prijatí služieb vám je známe, že ich budete využívať z časti aj na účel svojej ekonomickej činnosti a aj na účel, ktorý nie je ekonomickou činnosťou môžete odpočítať daň iba v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na ekonomickú činnost. § 50
Ľaľa
11.09.12,19:01
[QUOTE=Ľaľa;2139676]
ingrid.stelarova
12.09.12,07:10
V uvedenom linku (na konci) nájdete príklad podobný vášmu problému.

http://img.dashofer.sk/cif/dashofer/ukazky/DPH.pdf
ingrid.stelarova
14.09.12,12:27
Milá Ľaľa, nejde mi odoslať správa tak Vám píšem sem.
Ja rada, len neviem či aj ja uvedenú problematiku chápem správne. Vediem účtovníctvo malým živnostníkom a s.r.o.. Nič zložité. Avšak ak mám len trochu času snažím sa študovať aj veci, ktoré sa ma momentálne netýkajú, ale v budúcnosti môžu.
Podľa môjho názoru na zdaňovanie dotácii a režimu DPH dotáciu premietate do výnosov postupne podľa použitia a čo sa týka DPH tak nárok na odpočet pri prijatých službách máte v plnom rozsahu. Pripájam ešte jeden link. Možno ho už dávno máte naštudovaný.
http://www.danovecentrum.sk/odborny-clanok/Uplatnovanie-DPH-subjektmi-verejnej-spravy-a-neziskovymi-organizaciami-1-cast.htm
Trošku mi je ľúto, že Vám neodpovie niekto kto s tým robí a naozaj sa tomu rozumie, ale je to dobrovoľné.