Lucia štefaňakova
09.03.10,16:36
Dobrý deň
Chcela by som sa poradiť mám živnostníka, ktorý bol v priebehu roka aj SZČO, ZAMESTNANEC aj dobrovoľne nezamestnaný.
V roku 2009 mal len príjmy zo zamestnania ale zo živnosti nemal žiadne príjmy len výdavky na odvodové povinnosti.
Chcem sa opýtať či mám uviesť tieto výdavky na odvodové povinnosti do daňového priznania, keď príjmy zo živnosti nemá.
ďakujem veľmi pekne.
Timka1
09.03.10,15:39
Dobrý deň
Chcela by som sa poradiť mám živnostníka, ktorý bol v priebehu roka aj SZČO, ZAMESTNANEC aj dobrovoľne nezamestnaný.
V roku 2009 mal len príjmy zo zamestnania ale zo živnosti nemal žiadne príjmy len výdavky na odvodové povinnosti.
Chcem sa opýtať či mám uviesť tieto výdavky na odvodové povinnosti do daňového priznania, keď príjmy zo živnosti nemá.
ďakujem veľmi pekne.

v tvojom prípade pôjde o stratu zo živnosti, keď si ju nechceš uplatniť na budúci rok, tak ich nemusíš uvádzať v DP a tým pádom ti stačí podať DP typ A, kde uvádzaš príjmy z potvrdenia od zamestnávateľa
mysimis
09.03.10,15:40
Áno, je to potrebné uviesť. Vykážeš stratu z podnikateľskej činnosti.
mysimis
09.03.10,15:41
v tvojom prípade pôjde o stratu zo živnosti, keď si ju nechceš uplatniť na budúci rok, tak ich nemusíš uvádzať v DP a tým pádom ti stačí podať DP typ A, kde uvádzaš príjmy z potvrdenia od zamestnávateľa

Nesúhlasím s Tebou Timka, práveže je potrebné uviesť aj platby odvodov aj keď vykáže stratu.
Timka1
09.03.10,15:45
Nesúhlasím s Tebou Timka, práveže je potrebné uviesť aj platby odvodov aj keď vykáže stratu.


práve dnes som to tu čítala na porade kdesi, že či musí v DP uvádzať výdaje, ak neboli žiadne príjmy a odpoveď bola po prekonzultovaní s pracovníčkou daňového úradu, že pokiaľ si o tú stratu nechce ponížiť ZD v budúcom roku, tak ich nemusí ani uvádzať v DP
nenapísala som, že ich neuvádza, ale že nemusí, to znamená, že môže
Bodula
09.03.10,16:26
Ja mam podobny pripad, tiez mam zivnostnika, ktory nema ziadne prijmy zo zivnosti, ale ma prijem zo zavislej cinnosti za 7 mesiacov cca 2 000 EUR. Ma takato osoba narok na zamestnanecku premiu aj ked ma zivnost, ale prijem ani vydaj zo zivnosti ziaden. Mozem mu podat DP A???? Prosim o radu. D A K U J E M