bubibu
05.10.05,06:55
Začínam podnikať a chcem sa opýtať akým spôsobom sa dá z môjho súkromného auta urobiť firemné. Akým spôsobom môžem vložiť auto do firmy. Jedná sa mi o to, aby som mohla vykazovať phm, opravy,cestnú daň a iné.
Fany
05.10.05,05:11
Jednoducho ho vlož do knihy hmotného majetku ako preradenie z osobného úžívania. Ak si ho kúpila napr. pred 2 rokmi, dáš tam cenu nákupu mínus odpisy akoby si ich uplatňovala doteraz, teda - odpisy za 2 roky. V tej cene ho dáš do knihy a môžeš ďalej odpisovať ako v 3.roku. Aspoň tak to bolo kedysi, myslím, že to ešte platí. A potom môžeš riadne účtovať PHM, samozrejme musíš si na DÚ prihlásiť daň z motorových vozidiel (bývalá cestná daň)a aj ju zaplatiť. Až potom môžeš uplatňovať ostatné výdavky. Do peň.denníka takto potom vlastne cenu auta neúčtuješ, iba ostatné výdavky a tie do réžie. Ak máš JÚ. A ak si v tech.preukaze uvedená tiež ty, tak tam nič nemeníš. Keď ho už nebudeš chcieť používať v podnikaní, všetko to opačným postupom znovu zmeníš.
Lienka
12.10.05,16:08
Ja sa chcem opýtať presne opačnú situáciu, ak má živnostník auto kúpené na leasing
v majetku firmy a leasing ukončí - odkupná cena napr.1000,- Sk. Toto auto si chce
z majetku firmy preradiť do osobného vlastníctva ako to môže urobiť?
Milan Benka
12.10.05,16:12
Urobiť záznam o preradení do os.vl., odhlásiť z cest. dane a čakať 5r, kým ho môže predať bez zdaň. príjmu, alebo ho po preradení darovať maželke a tá nech ho predá, jej to do príjmov nepôjde.
andrej_rv
12.10.05,17:51
Urobiť záznam o preradení do os.vl., odhlásiť z cest. dane a čakať 5r, kým ho môže predať bez zdaň. príjmu, alebo ho po preradení darovať maželke a tá nech ho predá, jej to do príjmov nepôjde.S tým darovaním manželke by som taký celkom istý nebol, ak nemajú rozdelené BSM. Radšej deťom, rodičom, či kamarátovi.
Lesingerová
13.10.05,06:09
Jednoducho ho vlož do knihy hmotného majetku ako preradenie z osobného úžívania. Ak si ho kúpila napr. pred 2 rokmi, dáš tam cenu nákupu mínus odpisy akoby si ich uplatňovala doteraz, teda - odpisy za 2 roky. V tej cene ho dáš do knihy a môžeš ďalej odpisovať ako v 3.roku. Aspoň tak to bolo kedysi, myslím, že to ešte platí. A potom môžeš riadne účtovať PHM, samozrejme musíš si na DÚ prihlásiť daň z motorových vozidiel (bývalá cestná daň)a aj ju zaplatiť. Až potom môžeš uplatňovať ostatné výdavky. Do peň.denníka takto potom vlastne cenu auta neúčtuješ, iba ostatné výdavky a tie do réžie. Ak máš JÚ. A ak si v tech.preukaze uvedená tiež ty, tak tam nič nemeníš. Keď ho už nebudeš chcieť používať v podnikaní, všetko to opačným postupom znovu zmeníš.
Čo keď je to auto evidované na manžela, musím ísť urobiť aj prepis. Poistka je tiež na
manžela.
STRELEC
13.10.05,06:14
Čo keď je to auto evidované na manžela, musím ísť urobiť aj prepis. Poistka je tiež na
manžela.Je rozdelený spoločný majetok manželov? (BSM)
Evanka
13.10.05,06:25
Čo keď je to auto evidované na manžela, musím ísť urobiť aj prepis. Poistka je tiež na
manžela. Nemusíš, ak je to spoločný majetok.
EFA
14.10.05,09:45
Je nutné u živnostníka (JU) pri preradení auta do firmy robiť aj zmenu v tech. preukaze (zmena rod. čísla na IČO)? Stretol sa niekto s tým, že ak zostalo rod. číslo, tak boli nejaké problémy?
EFA
18.10.05,10:25
Je nutné u živnostníka (JU) pri preradení auta do firmy robiť aj zmenu v tech. preukaze (zmena rod. čísla na IČO)? Stretol sa niekto s tým, že ak zostalo rod. číslo, tak boli nejaké problémy? Ako to riešite v praxi? Robíte zmenu v TP?
Muška
18.10.05,10:36
Ak sa jedná o FO - tak nemusíš robiť žiadnu zmenu, riadiš sa zákonom o Dani z príjmu § 2 odst. m)
Radana
18.10.05,15:18
Ja sa chcem opýtať presne opačnú situáciu, ak má živnostník auto kúpené na leasing
v majetku firmy a leasing ukončí - odkupná cena napr.1000,- Sk. Toto auto si chce
z majetku firmy preradiť do osobného vlastníctva ako to môže urobiť?

Pýtala som sa na DÚ a dostala som túto odpoveď: v prípade preradenia MV z firmy do osobného vlastníctva stačí urobiť vyradenie na karte hmotného majetku z dôvodu preradenia do osobného vlastníctva. V technickom preukaze netreba zaevidovať zmenu u policajtov.
Radana
18.10.05,15:20
Pýtala som sa na DÚ a dostala som túto odpoveď: v prípade preradenia MV z firmy do osobného vlastníctva stačí urobiť vyradenie na karte hmotného majetku z dôvodu preradenia do osobného vlastníctva. V technickom preukaze netreba zaevidovať zmenu u policajtov