accountant
05.10.05,06:56
Prosím Vás viem mi niketo poradiť kde by som mohol na internete najsť všetky Medzinárodné účtovné štandardy? MOžu byť aj v angličtine
Ďakujem
zlatica76
10.10.05,11:05
Na strankach Európskej únie - europa.eu.int, dá sa celkom dobre vyhľadávať podľa hesla "accounting standards".

http://europa.eu.int/comm/internal_market/accounting/ias_en.htm - to je priama linka

http://www.iasplus.com/dttpubs/pubs.htm#elearn - zaujimavy spôsob učenia IAS (funguje len vvo WinXP - Exploreri!!)
Gabi03
28.09.07,10:31
Môžete mi prosím dať link, kde by som mohla nájsť komplet IAS a IRFS? Najlepšie v slovenčine.
Vopred vďaka.
Jana Acsová
28.09.07,10:34
Gabi03
28.09.07,10:38
Skúste aj cez stránku MF SR:
http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=4487

To som si už prezrela, ale je to tak strašne neprehľadné....:o
Niečo zosumarizované, úplnené znenie...?:rolleyes:
zlatica76
28.09.07,10:38
Tam sice existuje slovensky preklad, ale este som nan nepocula dobre slovo od odbornikov. A navyse tusim nie su prelozene prilohy a dovodova sprava (to koniec koncov neexistuje ani na strankach EU).

Uplne kompletne su na stránkach www.iasb.org, ale je to plateny pristup (a navyse je to len vo svetovych jazykoch).
Gabi03
28.09.07,10:41
Uf, tak žeby som sa poobzerala po knihkupectvách? :confused: :(
zlatica76
28.09.07,10:43
myslím, že ani to ti moc nepomoze. IASB vydáva IAS/IFRS každý rok v angličtine, lokálne jazyky podľa svojho uváženia.

Pokiaľ viem, slovenský preklad (v spolupráci s odborníkmi) bol spravený v r. 2001. Novšie existujú už len české preklady, aj to posledný je asi z r. 2005. Ta knižka stojí okolo 1000 českých, a asi ju majú len tam (aspoň na slovensku som ju nevidela).
Gabi03
28.09.07,10:49
myslím, že ani to ti moc nepomoze. IASB vydáva IAS/IFRS každý rok v angličtine, lokálne jazyky podľa svojho uváženia.

Pokiaľ viem, slovenský preklad (v spolupráci s odborníkmi) bol spravený v r. 2001. Novšie existujú už len české preklady, aj to posledný je asi z r. 2005. Ta knižka stojí okolo 1000 českých, a asi ju majú len tam (aspoň na slovensku som ju nevidela).

:eek:
Čím ďalej, tým viac som sklamaná. :(
Jana Acsová
28.09.07,10:53
Skúste ešte na stránke českého svazu účetních ...
zlatica76
28.09.07,10:55
Gabi03, z toho si nič nerob. U nas už tretí rok zostavujeme konsolidovanú závierku podľa IFRS, a ešte len teraz chodíme na školenie :) Už som upozorňovala, že vôbec nevieme, či je to správne, ale kým nám pod uzávierku dajú "štempeľ" auditori, tak spávam spokojne :)

Začni chodiť na školenia, v súčasnosti sú najlepší českí učitelia, tí už majú aj čosi za sebou : Krupová, Černý, Mládek (ale ten je na americké štandardy).

A ďalšia možnosť - na prvé dve-tri uzávierky si objednajte auditora a dobre sa mu pozeraj na prsty. A toto je podľa mňa aj zatiaľ najschodnejšie, lebo na začiatok sa naučíš len čo potrebuješ, a potom postupne budeš pridávať všetko.

A existujú ešte rozne firmy, ktoré organizujú 1-3 dňové školenia, ak to chceš/potrebuješ k svojej práci, nájdi si dlhodobejšie školenie (napr. BPP - ale tí sú drahí jak fras.)
Gabi03
28.09.07,10:58
Gabi03, z toho si nič nerob. U nas už tretí rok zostavujeme konsolidovanú závierku podľa IFRS, a ešte len teraz chodíme na školenie :) Už som upozorňovala, že vôbec nevieme, či je to správne, ale kým nám pod uzávierku dajú "štempeľ" auditori, tak spávam spokojne :)

Začni chodiť na školenia, v súčasnosti sú najlepší českí učitelia, tí už majú aj čosi za sebou : Krupová, Černý, Mládek (ale ten je na americké štandardy).

A ďalšia možnosť - na prvé dve-tri uzávierky si objednajte auditora a dobre sa mu pozeraj na prsty. A toto je podľa mňa aj zatiaľ najschodnejšie, lebo na začiatok sa naučíš len čo potrebuješ, a potom postupne budeš pridávať všetko.

A existujú ešte rozne firmy, ktoré organizujú 1-3 dňové školenia, ak to chceš/potrebuješ k svojej práci, nájdi si dlhodobejšie školenie (napr. BPP - ale tí sú drahí jak fras.)

Zlatica ďakujem za info. Zatiaľ som to chcela na svoju vlastnú iniciatívu preštudovať, pretože skôr či neskôr to budem potrebovať (skôr skôr :) ). Audit tento rok ešte nebudem musieť dávať robiť podľa zákona, ale na rok nám materská firma aj tak prikáže a to ona má svojich audítorov, takže tam si nepomôžem. No čo už, snáď po kúštikoch niečo nájdem.
zlatica76
28.09.07,11:19
No pozri, si v tej lepsej pozicii. Poziadaj matersku spolocnost, aby prisli urobit audit za r. 2007 uz podla medzinarodnych standardov - alebo nejake ine usmernenie. Nemusi to byt hned, ale budu to potrebovat tak-ci tak na uzavierku za r. 2008. (kvôli porovnateľnému obdobiu)

Ak vsak vykazujes pre matersku spolocnost - nemusi to byt uz podla IAS/IFRS? Ved matka by mala mat dost dobre udaje od dcerskych spolocnosti. Toto vykazovanie pre matku vsak nemusi byt auditovane. A konsolidacia v EU uz musi ist podla IAS/IFRS (to plati pre vsetky staty).

No a vlastna iniciativa - tak si pozri nejake skolenia, ono sa to oplati investovat, hlavne ked na zaciatku nevies odkial zacat.
Gabi03
28.09.07,12:11
Robila som už podklady ku konsolidovanej uzávierke za prvé 4 mesiace. V podstate to spočívalo v tom, že sme si povedali, kam patria naše účty podľa ich predpisov. Toď vsjo. A preto sa chcem pozrieť aj na tie IAS, aby som ako-tak pochopila, či to robíme správne. :o