asteorit
10.03.10,07:11
zdravim, chcem sa opytat som strojny Ing. a chcem zacat podnikat v stavebnej oblasti a pre danu pracu potrebujem STAVBYVEDÚCEHO ALEBO STAVEBNÝ DOZOR.
Tuto cinnost by som chcel vykonavat ja, a to tak, ze si urobim skúšku odbornej spôsobilosti pre stavbyvedúceho (SV) alebo stavebný dozor (SD).
Avsak v smernici "SMERNICA k skúškam odbornej spôsobilosti pre činnosť STAVBYVEDÚCI A STAVEBNÝ DOZOR" sa pise, ze okrem inych dokladov, ktore treba preukazat je potrebne mat aspon 3 roc. prax v danej oblasti ako (SV) alebo (SD).
Ako mam preukazat 3 roc. prax ked nie som odborne sposobili tieto cinnosti vykonavat, /preto sa chcem na taku skusku prihlasit.
Alebo mozem dane cinnosti vykonavat aj bez dokladu o skuske k odbornej sposobilosti? ked napr. v tej mojej firme budem aj ako SV ci SD a po troch rokoch si urobim danu skusku?
DAISAN
10.03.10,16:19
nie je to celkom pravda treba si tú smernicu pozrieť ešte raz.

Tieto skúšky sú na to aby ste mohli vy sám vykonávať SV alebo SD ako živnostník.

Tou praxou sa rozumie to, že ste bol tri roky zamestnaný ako stavbyvedúci, samozrejme v tej oblasti v ktorej, chcete robiť skúšky.

Keďže ste strojný inžinier, po troch rokoch praxe môžete požiadať o skúšky v oblastiach, kde je podmienkou aby ste bol strojny inžinier. keď by ste chceli skúšky v oblasti kde sa vyžaduje iné ako strojné inžinierstvo, musíte požiadať o výnimku a doložiť sedem ročnú prax v tejto oblasti. Bližšie info nájdete v tej smernici.

Ak chcete podnikať v stavebníctve a robiť SD alebo SV,musíte mať tieto skúšky, pre danú oblasť. Obísť sa to dá len tak , že zamestnáte stavbyvedúceho, ako odborného zástupcu.
A-jeto76
13.03.10,20:05
podnikat v stavebnictve mozete aj bez toho aby ste boli stavbyveduci alebo stavebny dozor... staci, ak napr. stavebne povolenie bude vydane na meno a bude uvedena forma vystavby svojpomocne a Vy budete stavat dom po castiach... alebo zaplatite niekoho kto uz ma peciatku...
mirkoooo
11.01.11,05:05
Potrebovala by som poradiť. Ak má niekto pečiatku na stavbyvedúceho - je živnostník a má firmu. V nej zamestnáva xy zamestnancov a niekoľko stavbyvedúcich - ale musia aj tí stavbyvedúci mať tú pečiatku? Alebo oni už konaju v mene svojho šéfa, ktorú tú pečiatku má? Lebo niektorí z tých stavbyvedúcich sú ing. a potrebujú prax na vlastnú pečiatku. To je OK - môžu mať pracovnú zmluvu na stavbyvedúci? Asi áno. Či? a čo s tými stavbyvedúcimi ktorí nemajú potrebné vzdelanie, ani nechcú tú pečiatku - čo majú mať uvedené v pracovnej zmluve? Alebo teoreticky by mohli po 10 rokoch praxe získať takú pečiatku? Alebo bola by im na niečo ak nechcú sami podnikať? Čo majú mať uvedené v pracovnej zmluve? Stavbyvedúci ? Majster? ...
Budem veľmi rada, ak niekto pomôže
mirkoooo
11.01.11,09:08
nevie niekto?
mirkoooo
11.01.11,13:07
ako to je? Chcem byt autorizovaným stavbyvedúcim. Po skončení školy musím mať aspoň 3 roky praxe ako stavbyvedúci - sa zamestnám - možem mať v pracovnej zmluve uvedené pozícia: stavbyvedúci? Kto v tej dobe 3 rokov nesie zodpovednosť ak sa niečo stane? Ja ako neautorizovaný stavbyvedúci alebo môj zamestnávateľ ktorý má osvedčenie na stavbyvedúceho?

Prosím poraďte
expeert
11.01.11,13:18
Môžeš mať funkciu "asistent stavbyvedúceho" alebo majster alebo "asistent SD" a byť pod niekým, kto má tú pečiatku, to je po tú dobu 3 resp. 7 rokov praxe. Potom môžeš ísť na skúšky.
mirkoooo
11.01.11,13:59
a zodpovednosť počas doby kedy nie som autorizovaným stavbyvedúcim nesie môj zamestnávateľ ktorý má pečiatku na stavbyvedúceho?