Vladka81
10.03.10,09:16
Ahojte,

prosim Vas o radu. Nasa firma vyplaca honorar za umelecku cinnost (ide o slovenskych umelcov) znizenu o 2% prispevok do lit.fondu. Mam k tomu aj vystavenu fa od umelca bez DPH. Neviem ci sa tento vyplacany honorar firmou zdanuje alebo ci si to vysporiada umelec. Som v tom novacik, vasa odpoved mi velmi pomoze.

Dakujem:confused:
a_je_to
16.08.10,19:50
Ahojte,

prosim Vas o radu. Nasa firma vyplaca honorar za umelecku cinnost (ide o slovenskych umelcov) znizenu o 2% prispevok do lit.fondu. Mam k tomu aj vystavenu fa od umelca bez DPH. Neviem ci sa tento vyplacany honorar firmou zdanuje alebo ci si to vysporiada umelec. Som v tom novacik, vasa odpoved mi velmi pomoze.

Dakujem:confused:

No, ak to nie je už príliš neskoro, tak .... Ak umelec vystaví faktúru, na ktorej nie je DPH a jeho IČ DPH, tak zrejme nie je registrovaným platiteľom pre túto daň. Umelec je daňovníkom podľa § 6, ods. 2, písm. a. ... a svoje príjmy si vysporiada sám tak, ako ostatní živnostníci v § 6. Má na to určený riadok 5 v oddieli VI. dpfo. Výnimky sú upravené v § 43, ods. 3, písm. h. Okrem spomenutého prípevku podľa zákona 13/93, ktorý zráža a odvádza za umelca poriadateľ sa nezráža a nezdaňuje nič, je to jeho honorár a zdaniteľný príjem.
Odpoveď je zostavená na tuzemského umelca, ale zdá sa, podľa predchádzajúcej otázky Vladky, že ide o Nemku, tam je odpoveď iná.