reivočka
10.03.10,08:54
Ahojte. Som tu nová a potrebovala by som poradiť, čo sa týka materskej.
S manželom plánujeme bábätko.
Ja som nezamestnaná už rok. Od augusta 2009 si platím DPN v sociálnej poisťovni z minim. vymeriavaceho základu. Zatiaľ mám takú informáciu, že ak si teraz navýšim platenie z max VZ, tak potom by som mala nárok na maximálnu výšku materskej, pretože by som splnila 270 dní a min. 6mesiacov platenia si DPN z max. VZ.
Moja otázka znie, či budem mať nárok na max. výšku materskej, ak by som sa niekde zamestnala. Bude mať nové zamestnanie, prípadne živnosť vplyv na výšku mojej materskej? Chcela by som totiž dostávať vysokú materskú.
Ďakujem za radu.
elaurie
10.03.10,08:48
Skús pozrieť v rubrike "Mzdové účtovníctvo, personalistika a odvody", tam sú zaradené témy týkajúce sa materskej, napr.
http://www.porada.sk/t119778-materska-2010-a.html
brčko
10.03.10,13:06
ak by si sa po zistení tehotenstva odhlásila z DNP a nanovo prihlásila z maxima (t.j. pozor nedala len zmenu, to by si spravila veeeelmi zle!!!) do 8tt. a nastúpila na MD po uplynutí aspon 26týždnov od tohto nového prihlásenia (najneskôr 6týž. pred pravdep. termínom pôrodu, čo napísal lekár do žiadosti o materské) a nemala žiadne iné nem.poistenie, tak by si mala nárok na max. materskú. Ak sa samozrejme nezmenia zákony do tvojho nástupu na MD, čo tiež treba sledovať.

Ak by si mala aj zamestnanie t.j. povinné nem.poistnie, tak by to problém mohol byť, ak by si zo zamestnania nárok na materské neziskala a v rozhodujúcom období pre výpočet materského z DNP si mala aj VZ zo zamestnania. Ten totiž znižuje VZ z DNP.
Ale to je hrozne vela rôznych variantov, podla dátumu nástupu do nového zamestnania, dátumu pôrodu ...
reivočka
11.03.10,11:44
Ďakujem za rady.
Takže ak som to správne pochopila, tak:

1. Ak zostanem nezamestnaná a budem si platiť i naďalej DPN, s tým, že ak zostanem tehotná, navýšim si ho na max VZ (aby som splnili limit min. 6 mesiacov platenia z max.VZ) - tak mi maximálna materská priznaná bude

2. Ak by som sa náhodou zamestnala, postupovala by som, ako ste mi poradili.

Z toho mi teda vyplýva, že je asi jednoduchšie v tejto situácii zostať nezamestnaná.
???