majosek
10.03.10,10:42
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s takýmto problémom. Mám dve deti, rok po roku, starší narodený 20.11.2006, už chodí do škôlky, mladší syn sa narodil 14.12.2007, teraz čerpám rodičovskú dovolenku, ale chcela by som ísť do práce skôr už od apríla resp. mája 2010. Mladší syn od apríla nastupuje do škôlky, ja som sa chcela vrátiť do firmy, z kade som odchádzala na materskú, vo firme som pracovala takmer 5rokov, funkcia asistentka riaditeľa. Keď som sa teraz informovala ohľadne nástupu do práce, bolo mi povedané, že môžem nastúpiť od apríla prípadne mája, ALE predtým som pracovala ako asistentka riaditeľa v mieste svojho bydliska /centrála firmy/, medzičasom bola funkcia asi zrušená a teraz mi ponúkajú pozíciu predajcu v obchodnom centre v Bratislave, čo je zhruba 80-90km od môjho bydliska, mladší syn nemá ešte 3roky, práca je na smeny /nerobia sa nočné/. Poradíte mi prosím ako danú situáciu riešiť? Mám nárok na odstupné? Začala som si zháňať nejakú inú prácu, zatiaľ bez uspechu. Chcela by som dať výpoved dohodou k určitému dátumu, alebo tam musí plynúť 2mesačná výpovedná lehota. Ak sa mi nepodarí nájsť prácu mám nárok na podporu v nezamestnanosti prípadne môžem sa vrátiť na RD?
Ďakujem vám za radu.
terezamaria
10.03.10,10:03
Dobrý deň,
obraciam sa na Vás s takýmto problémom. Mám dve deti, rok po roku, starší narodený 20.11.2006, už chodí do škôlky, mladší syn sa narodil 14.12.2007, teraz čerpám rodičovskú dovolenku, ale chcela by som ísť do práce skôr už od apríla resp. mája 2010. Mladší syn od apríla nastupuje do škôlky, ja som sa chcela vrátiť do firmy, z kade som odchádzala na materskú, vo firme som pracovala takmer 5rokov, funkcia asistentka riaditeľa. Keď som sa teraz informovala ohľadne nástupu do práce, bolo mi povedané, že môžem nastúpiť od apríla prípadne mája, ALE predtým som pracovala ako asistentka riaditeľa v mieste svojho bydliska /centrála firmy/, medzičasom bola funkcia asi zrušená a teraz mi ponúkajú pozíciu predajcu v obchodnom centre v Bratislave, čo je zhruba 80-90km od môjho bydliska, mladší syn nemá ešte 3roky, práca je na smeny /nerobia sa nočné/. Poradíte mi prosím ako danú situáciu riešiť? Mám nárok na odstupné? Začala som si zháňať nejakú inú prácu, zatiaľ bez uspechu. Chcela by som dať výpoved dohodou k určitému dátumu, alebo tam musí plynúť 2mesačná výpovedná lehota. Ak sa mi nepodarí nájsť prácu mám nárok na podporu v nezamestnanosti prípadne môžem sa vrátiť na RD?
Ďakujem vám za radu.
Pokiaľ je Tvoje miesto vo firme zrušené a Ty nastúpiš do práce na nasledujúci deň, ako dieťa dovŕši vek 3 rokov, rozhodne Ti dajú buď nadbytočnosť podľa § 63, ods.1, písm.b/ ZP alebo Ti ponúknu inú prácu, ktorá bude zodpovedať Tvojmu vzdelaniu.

Prácu 80 km od sídla firmy, resp. od miesta výkonu práce, ktoré máš uvedené na pracovnej zmluve Ti ponúknuť nemôžu. Jedine, že by si sa sama rozhodla a podpísala si dodatok k pracovnej zmluve, že budeš pracovať v................v pracovnej pozícii.................

Vrátim sa ešte k tej nadbytočnosti, pokiaľ Ti ju dajú, máš nárok na výpovednú dobu a odstupné .
majosek
10.03.10,10:30
Ja som chcela nastúpiť skôr do práce hlavne z finančných dôvodov, malý má 2roky 3mes. ide do škôlky od apríla, vo firme môžem nastúpiť, ale ponúkli mi miesto v BA ako som písala, s tým však nesúhlasím kvôli cestovaniu, práce na smeny. Myslím, že nadbytočnosť mi práve nechcú dať, aby nemuseli platiť odstupné, firma má finančné problémy. Preto si hľadám inú prácu v mieste svojho bydliska hlavne kvôli deťom.
Čítala som si tu nejaké príspevky a dočítala som sa, že teoreticky môžem mať 2prac.pomery, je to pravda? Vo firme, kde som robila, dočerpám RD samozrejme bez RP, lebo malý bude v škôlke a ak nájdem inú prácu, tam budem robiť, pochopila som to správne? Aký by to malo význam?
brčko
10.03.10,13:24
u teba snad tolko, že ak by si si aj našla novú prácu, ale by napr. s tebou ukončili PP v skúšobnej dobe ešte pred dovršením troch rokov dieťaťa, tak by si bola stále zamestnaná v pôvodnom zamestnaní a v čase ukončenia RD v pôvodnej firme by si mala aspon nárok na odstupné.

Ak by si si našla novú prácu a ukončila dohodou počas čerpania RD pôvodný PP, tak by si o odstupné prišla. Ale nemala by si istotu, že tento PP potrvá aj po ukončení skúšobnej doby.

To však treba načasovať tak, že ti skončí skúšobná doba v novom zamstnaní ešte pred dovršením troch rokov. Potom by si mohla vklude podpísať dohodu o ukončení PP, či už s odstupným alebo aj bez neho. Ale mala by si istotu v novej práci.

No ale nájsť si dobrú prácu, tak to sa asi naplánovať teraz velmi nedá.
majosek
10.03.10,14:44
Brčko, veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Tak ako si to popísal je to v súlade so zákonom? nemôžem mať z toho nejaké problémy? A ešte sa chcem spýtať ako je to z RP. Nástupom do škôlky strácam nárok na RP, to je mi jasné, avšak je rozdiel či nastúpi malý do škôlky k 1. v mesiaci alebo napr. k 15. mesiaci /15dni sa starám o neho riadne, takže by som mala mať nárok na RP alebo nie, ak áno v akej výške - v plnej výške cca 164 euro alebo alikvotne/. Považuje sa za nástup do škôlky už zaúčanie sa v škôlke po hodine dvoch alebo až tam strávi celý deň?
brčko
10.03.10,15:04
Brčko, veľmi pekne ďakujem za vysvetlenie. Tak ako si to popísal je to v súlade so zákonom? nemôžem mať z toho nejaké problémy? A ešte sa chcem spýtať ako je to z RP. Nástupom do škôlky strácam nárok na RP, to je mi jasné, avšak je rozdiel či nastúpi malý do škôlky k 1. v mesiaci alebo napr. k 15. mesiaci /15dni sa starám o neho riadne, takže by som mala mať nárok na RP alebo nie, ak áno v akej výške - v plnej výške cca 164 euro alebo alikvotne/. Považuje sa za nástup do škôlky už zaúčanie sa v škôlke po hodine dvoch alebo až tam strávi celý deň?

záleží, čo budeš mať na potvrdení/rozhodnutí zo škôlky (to odnesieš na UPSVaR). Aj adaptačný pobyt je už pobyt v škôlke, t.j už v čase adaptač.pobytu nie su splnené podmienky.

Ak do rozhodnutia napíšu, že je prijatá /nastupuje od 2.hého v mesiaci, tak máš automaticky nárok na RP za daný mesiac v plnej celomesačnej výške, lebo prvého splnaš ešte podmienky.

ešte k tým pracov.pomerom pre úplnosť pozri § 83 Zákonníka práce.
majosek
10.03.10,17:12
Nástupom malého do škôlky treba ísť odhlásiť RP na UPSVaR s rozhodnutím o prijatí do škôlky. Vieš mi poradiť či treba ešte doložiť ešte nejaké doklady, prípadne treba navštíviť ešte aj nejaké iné inštitúcie ako napr. sociálka?

ešte k tomu odstupnému, prešla som si prac. zmluvu kde, je uvedené: "miestom výkonu práce sú prevádzky a pracoviská zamestnávateľa. Miesto nástupu na výkon práce pri začatí prac. pomeru je: xxx /tam bola centrála/ neskôr sme sa prestahovali do yyy - to je moje bydlisko.

takže podľa toho vychádza, že relatívne ma môže preradiť kdekolvek?myslím, že bude týmto argumentovať a odstupné nedostanem

Prevádzky sú predajne - pozícia obchodný referent, moja funkcia uvádzaná v zmluve je "asistentka riaditeľa" .... , moja funkcia síce už nie je, ale pokiaľ tomu dobre rozumiem môže ma preradiť na ktorúkoľvek prevádzku napr. aj do tej Blavy /to mi ponúkli/ Rozumiem tomu správne?
brčko
10.03.10,17:56
Nástupom malého do škôlky treba ísť odhlásiť RP na UPSVaR s rozhodnutím o prijatí do škôlky. Vieš mi poradiť či treba ešte doložiť ešte nejaké doklady, prípadne treba navštíviť ešte aj nejaké iné inštitúcie ako napr. sociálka?

ešte k tomu odstupnému, prešla som si prac. zmluvu kde, je uvedené: "miestom výkonu práce sú prevádzky a pracoviská zamestnávateľa. Miesto nástupu na výkon práce pri začatí prac. pomeru je: xxx /tam bola centrála/ neskôr sme sa prestahovali do yyy - to je moje bydlisko.

takže podľa toho vychádza, že relatívne ma môže preradiť kdekolvek?myslím, že bude týmto argumentovať a odstupné nedostanem

Prevádzky sú predajne - pozícia obchodný referent, moja funkcia uvádzaná v zmluve je "asistentka riaditeľa" .... , moja funkcia síce už nie je, ale pokiaľ tomu dobre rozumiem môže ma preradiť na ktorúkoľvek prevádzku napr. aj do tej Blavy /to mi ponúkli/ Rozumiem tomu správne?

Do SP odhlášku ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov odo dna nástupu do škôlky, resp. odo dna po ukončení čerpania RD (čo nastane skôr). Odhlášku do 8dní.

Vyzerá, že ozaj ťa môžu dať na ktorékolvek pracovisko ak dodržia aj tvoju prac.pozíciu, ktorú máš na zmluve. Ak ti však ponúkajú obchodnú referenktku a máš v PZ asistentka riaditela, tak už ide o zmenu PZ, s ktorou súhlasiť nemusíš. Oni ti majú dať miesto podla prac.zmluvy vid Zákonník práce § 47 ods.1 písm. a). Ak ti ponúkne inú prácu, tak potrebuje tvoj súhlas so zmenou PZ. Ak nesúhlasíš (môžeš, ak nejde o prácu presne podla tvojej PZ), tak ti môže dať výpoved z nadbytočnosti (samozrejme s odstupným). Donutiť ťa však podpísať zmenu PZ nemôžu.
majosek
10.03.10,18:18
Ked som sa dozvedela o nástupe malého do škôlky, som sa emailom môjho šéfa dotazovala na návrat do práce, jeho odpoveď bola emailom: ano, pozícia obchodný referent, BA.

Chcem sa spýtať na základe toho, čo si písal,že je lepšie nechať trvať RD bez RP až do uplynutia skúšobnej lehoty v novom zamestnaní a potom požiadať o výpoved najlepšie dohodou. Ale čo teraz, potrebujem mu nejako odpoveť
- mám už teraz odpovedať, že s tým zaradením nesúhlasím, v podstate mi nemôže dať počas trvania RD výpoved alebo zatiaľ len oznámiť, že som sa rozhodla zostať na RD, prípadne nevyjadriť sa vôbec sa mi zdá hlúpe.

Ešte otázočka, RD sa vypláca myslím pozadu, teda za apríl dostanem vyplanený RD v máji, je tak?