adagergely
10.03.10,11:03
Dobry den. Prosim o radu. V roku 2008 v januari som zrusila sporenie do DDS , som zamestnanec. Sporila som asi 6 rokov. Som teraz povinna vratit to, co sa mi pocitalo ako odpocitatelna polozka?Cize si ju nemozem za tie roky narokovat, ale som povinna urobit opravne danove priznanie? Ako mam postupovat, ked za mna robi rocne zuctovanie dane zamestnavatel a nie ja sama? Dakujem za odpoved:confused:
alušik
10.03.10,10:26
Pri porušení podmienok sporenia, ste povinná dodaniť to, čo ste si uplatnila ako nezdaniteľnú položku za predošlé roky do 3 rokov. Ak ste teda zrušila DDS v r.2008 a zatiaľ ste to nevysporiadala, môžete tak urobiť kľudne aj budúci rok, alebo v r.2010. Nepožiadate však o ročné zúčtovanie dane zamestnávateľa, ale sama podáte daňové priznanie, kde túto sumu uvediete.

§ 11 ods. 12 Zákona o dani z príjmov
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
alušik
10.03.10,10:28
Ešte sa trošku doplním. V žiadosti o ročné zúčtovanie je totiž uvedené:


II. Podľa § 38 ods. 4 zákona vyhlasujem, že som v zdaňovacom období, za ktoré žiadosť podávam
a)...
b)...
c) nie som povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane (§ 11 ods. 12 zákona).

Toto Vy vlastne nespĺňate, preto nemôžete žiadať o ročné zúčtovanie, ale musíte si podať daňové priznanie sama.;)
Dodenko
14.03.10,17:52
Chcem sa len spýtať, že či musí dodaniť uplatňované DDS za 6 rokov, alebo len od r.2005, pretože
§ 11 ods.12 Zákona o dani z príjmov platí od r.2005.
Dada
17.03.10,11:36
Chcem sa len spýtať, že či musí dodaniť uplatňované DDS za 6 rokov, alebo len od r.2005, pretože
§ 11 ods.12 Zákona o dani z príjmov platí od r.2005.

Tak toto by zaujímalo aj mňa. Mám zamestnanca, ktorý zrušil DDS a ako odpočítateľnú položku mal DDS v ročnom zúčtovaní dane od roku 2005. V roku 2004 a starších som našla príspevky na DDS v Potvrdeniach o zdaniteľných príjmoch a teraz neviem, či dodaňovať aj to.
Nutricia
17.03.10,12:01
nie dodanuje sa len to čo sa uplatnilo v ročnom zúčtovaní resp. v danovom priznaní. treba pozriet RZ dane a vypísať si aká čiastka sa uplatnila v jednotlivých rokov ako odpočítatelná položka. Pozor ak ste si uplatnovali odpočet z viacerých poistiek(životné,doplnkové,účelové) treba pozrieť či tých 12 tis sa nepokrylo z inej poistky, v tom prípade nemusíte dodanovat DDS

napr. rok 2007 max odpočet 12000
uplatnené poistenia: životné 15500,-
doplnkové 350,-

ten rok 2007 môžete v tomto prípade kludne vynechat zostane pokrytý odpočet zo životnej poistky

roky v ktorom sa neuplatnoval odpočet jednoducho vynecháte.Nemusel sa uplatnovat napr. z dôvodu,že poistné v danom roku nebolo zaplatené.Treba pozrieť všetky ročné zúčtovania od roku 2005.
Chobot
17.03.10,14:36
Tak toto by zaujímalo aj mňa. Mám zamestnanca, ktorý zrušil DDS a ako odpočítateľnú položku mal DDS v ročnom zúčtovaní dane od roku 2005. V roku 2004 a starších som našla príspevky na DDS v Potvrdeniach o zdaniteľných príjmoch a teraz neviem, či dodaňovať aj to.

Novela zákona platná od 1.3.2005 zaviedla ustanovenie, že ak sa porušia podmienky na uplatnenie položky na DDS, tak to treba dodaniť:

(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.

Dovtedy, teda za predchádzajúce roky platila len možnosť odpočítať príspevky na DDP bez akejkoľvek sankcie v prípade nesplnenia podmienok - § 6 zákona 366/1999:

(12) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú príjmy zo závislej činnosti alebo funkčné požitky s výnimkou uvedenou v odsekoch 4 a 5 znížené o

a) ...
b) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu /41/ najviac 10% príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne.

Takže ak zrušil DDS (po starom DDP), tak musí dodaniť len príspevky, ktoré si uplatnil za rok 2005 a neskôr. Predchádzajúce roky netreba dodaňovať, lebo tam bola len možnosť odpočítať, ale žiadne sankcie neboli určené.
Dada
17.03.10,16:36
Novela zákona platná od 1.3.2005 zaviedla ustanovenie, že ak sa porušia podmienky na uplatnenie položky na DDS, tak to treba dodaniť:

(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.

Dovtedy, teda za predchádzajúce roky platila len možnosť odpočítať príspevky na DDP bez akejkoľvek sankcie v prípade nesplnenia podmienok - § 6 zákona 366/1999:

(12) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú príjmy zo závislej činnosti alebo funkčné požitky s výnimkou uvedenou v odsekoch 4 a 5 znížené o

a) ...
b) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu /41/ najviac 10% príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne.

Takže ak zrušil DDS (po starom DDP), tak musí dodaniť len príspevky, ktoré si uplatnil za rok 2005 a neskôr. Predchádzajúce roky netreba dodaňovať, lebo tam bola len možnosť odpočítať, ale žiadne sankcie neboli určené.

Ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Hneď mi odľahlo, lebo to by trebalo potom riadne veľa dodaniť. Tak od roku 2005 to nie je také hrozné. Ešte raz ďakujem.
Dada
17.03.10,16:52
Ešte sa v tejto súvislosti opýtam, ak dodaňujem teraz to DDS, tak má potom zamestnanec nárok na zamestnaneckú prémiu? Všetky tie kritériá k zamestnaneckej prémii, čo má spĺňať, tak spĺňa, akurát, že si dodaňuje to DDS.
Dada
18.03.10,17:27
nárok na zamestnaneckú prémiu bude mat, ked si pozrieš danové priznanie ta ZP sa vyrátava z r.34 a dodanenie je v riadku 35.Akurát jej zároven vyjde nedoplatok na dani.
To dodanenie nie je zdanitelným príjmom roku 2009 za ktorý sa ZP vyrátava.

No mám pocit, že nemá nárok, aha sem:
Nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká, ak je daňovník povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11 zákona o dani z príjmov. Použije sa postup podľa § 11 zákona o dani z príjmov, súbežné uplatnenie nároku na zamestnaneckú prémiu je vylúčené.
margaretka71
19.03.10,07:21
Novela zákona platná od 1.3.2005 zaviedla ustanovenie, že ak sa porušia podmienky na uplatnenie položky na DDS, tak to treba dodaniť:

(6) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odseku 5, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie a platieb účelového sporenia, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok.

Dovtedy, teda za predchádzajúce roky platila len možnosť odpočítať príspevky na DDP bez akejkoľvek sankcie v prípade nesplnenia podmienok - § 6 zákona 366/1999:

(12) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú príjmy zo závislej činnosti alebo funkčné požitky s výnimkou uvedenou v odsekoch 4 a 5 znížené o

a) ...
b) príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré platí zamestnanec podľa osobitného predpisu /41/ najviac 10% príjmu, najviac však 24 000 Sk ročne.

Takže ak zrušil DDS (po starom DDP), tak musí dodaniť len príspevky, ktoré si uplatnil za rok 2005 a neskôr. Predchádzajúce roky netreba dodaňovať, lebo tam bola len možnosť odpočítať, ale žiadne sankcie neboli určené.

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či takéto podmienky platia aj pri zrušení životného poistenia? Tiež som povinná zvýšiť základ dane len od roku 2005?
Chobot
19.03.10,08:16
Dobrý deň, chcem sa opýtať, či takéto podmienky platia aj pri zrušení životného poistenia? Tiež som povinná zvýšiť základ dane len od roku 2005?

Pred rokom 2005 si si ani nemohla uplatniť odpočítateľnú položku na životné poistenie, bolo to možné len na DDP. Takže vraciaš len to, o čo si si znížila daň od roku 2005.
margaretka71
19.03.10,08:48
Pred rokom 2005 si si ani nemohla uplatniť odpočítateľnú položku na životné poistenie, bolo to možné len na DDP. Takže vraciaš len to, o čo si si znížila daň od roku 2005.


Veľmi pekne ďakum za rýchlu a jasnú odpoveď. Prajem všetkým príjemný deň.