pravotiakova
05.10.05,08:21
mohli by ste mi odpovedat na otazku, ako sa bude postupovat pri rocnom zuctovani odvodov na zdravotne poistenie? Ak mam prijem z hlavneho pracovneho pomeru napr. 15 000 tis. mesacne (tu sa odvadza odvod do zdravotneho poistenia=ZP) + 2 dohody o vykonani prace napr. 7000,- /mes. + 5000,-/mes. (z týchto 2 dohod sa nevykonava mesacne odvod do ZP). Môzte mi na tomto konkretnom priklade uviest ako sa teda bude postupovat pri vypočte rocneho zuctovanie zdravotneho poistenia:
1. do platnosti noveho zakona o zdravotnom poisteni (1.9..2005)
2. po ucinosti zakona o zdravotnom poisteni (1.9..2005)

Za skoru odpoved Vam vopred dakujem
Jana Motyčková
05.10.05,06:46
Keďže je to dohoda popri zamestnaní, ani do 1.9. ani od 1.9. sa z tejto dohody ZP neodvádza.

Ak budete zamestnaná celý rok a príjem zo zamestnania ani v jednom mesiaci neprekročí 43095 Sk, nemusíte si robiť ročné zúčtovanie poistného. Keď aspoň v jednom mesiaci príjem z pracovného pomeru prekročí 43095, ročné zúčtovanie si budete musieť robiť, ale aj tak sa príjem z dohôd u zamestnanca nezahŕňa do vymeriavacieho základu.
Paťa1
05.10.05,10:53
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako je to s dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov od 01.09.2005. Keď človek nerobí nikde má len dohodu o vykonaní práce alebo brigádnickej práci študentov s odmenou 5.000,- Platí odvody do ZP 4% a zamestnávateľ 10% kedže presiahol 1/2 minimálnej mzdy t.j. 3250,-
Jana Motyčková
05.10.05,11:04
Neplatí zamestnávateľ. Ak je študent (dôchodca) a pod. preddavky neplatí, ale musí si urobiť ročné zúčtovanie ZP na konci roka, kde uvedie príjmy z dohôd za 9-12/2005 a z nich odvedie odvody 14% on sám.
UFO.ar
05.10.05,11:42
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať ako je to s dohodou o vykonaní práce a dohodou o brigádnickej práci študentov od 01.09.2005. Keď človek nerobí nikde má len dohodu o vykonaní práce alebo brigádnickej práci študentov s odmenou 5.000,- Platí odvody do ZP 4% a zamestnávateľ 10% kedže presiahol 1/2 minimálnej mzdy t.j. 3250,-
Paťa, na túto tému tu už bolo niekoľko príspevkov, ale napriek tomu sa pokúsim v krátkosti Tvoj problém zrekapitulovať:
1. Ak je na DVP zamestnaný človek, ktorý nikde nepracuje, patrí do kategórie dobrovoľne nezamestnanej osoby. V tomto prípade musí byť registrovaný v zdravotnej poisťovni a mesačne platí do ZP 575,- Sk a od 1.1.2006 634,- Sk.
Ak jeho príjmy z dohôd presiahnu od 09-12/2005 sumu 13.000 Sk podá do 28.2.2005 ročné zúčtovanie (RZ) preddavkov do ZP, odpočíta zaplatené preddavky a nedoplatok uhradí na účet ZP. (Od 1.1.2006 platí hranica príjmu z DVP, BPŠ 41.400,-Sk.)
Z odmeny DVP odvody neplatí ani pracovník ani zamestnávateľ.
2. DVP + dôchodca, študent (bez iného pracovného pomeru): z dohôd preddavky neplatí, ak jeho príjem z DVP presiahne 13.000 Sk podáva RZ.
3. DBPŠ (štatút študenta!): ZP za študenta platí štát, ak však jeho príjem z DBPŠ presiahne 13.000 Sk podáva RZ.
Iste, existujú ešte rôzne kombinácie dohôd a kategórii poistencov, ale v otázka bola položená konkrétne.
Postačí takáto odpoveď?
Pekný deň!
__________________________
Alena
Paťa1
05.10.05,11:58
Dakujem Veľmi krásne UFO.ar za trpezlivosť. Ale mám ešte jednu otázku a keď je tá dohoda o vykonaní práce s človekom, ktorý je na úrade práce. Aj vtedy je to so ZP také isté.
UFO.ar
05.10.05,13:11
Paťa, pokúsim sa dať odpoveď na Tvoju otázku "vylučovacou metódou". Kto je uchádzač o zamestnanie?
Zákon, okrem iného, hovorí (vyberám podstatné k Tvojej otázke)
Uchádzač o zamestnanie
....
(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť;
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 16 hodín týždenne a ktorého mzda za výkon tejto činnosti nepresahuje 800 Sk týždenne.

Z uvedeného možno usúdiť, že ak má uchádzač o zamestnancie vedený na ÚP, príjem z DVP vyšší - platí si odvody sám, rovnako dobrovoľne nezamestnaný.
Ak sa mýlim, opravte ma!
______________________________
Alena
Peťo
06.10.05,05:19
Paťa, pokúsim sa dať odpoveď na Tvoju otázku "vylučovacou metódou". Kto je uchádzač o zamestnanie?
Zákon, okrem iného, hovorí (vyberám podstatné k Tvojej otázke)
Uchádzač o zamestnanie
....
(2) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať a hľadá zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec podľa § 4, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) neprevádzkuje ani nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť;
c) nevykonáva zárobkovú činnosť v cudzine,
d) vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 16 hodín týždenne a ktorého mzda za výkon tejto činnosti nepresahuje 800 Sk týždenne.

Z uvedeného možno usúdiť, že ak má uchádzač o zamestnancie vedený na ÚP, príjem z DVP vyšší - platí si odvody sám, rovnako dobrovoľne nezamestnaný.
Ak sa mýlim, opravte ma!
______________________________
Alena
Pripomínam, že bol novelizovaný § 6 ods. 2 písm. d/ zák.o službách zamestnanosti, podľa ktorého uchádzač o zamestnanie môže vykonavať zár.činnosť len v rozsahu najviac 64 hod. mesačne ,pričom mzda alebo odmena nesmie presiahnúť 3200 Sk mesačne. Oproti pôvodnému zneniu to môže , ale nemusí byť jedno. Pekný deň.
myrjam
06.10.05,05:44
Povedala by som, že z toho všetkého vyplýva, že ak nezamestnaný zarobí viac ako zákonom stanovených 3200 Sk, je vyradený z evidencie ÚP a stáva sa dobrovoľne nezamestnaným a prestáva byť poistencom štátu, t.j. musí si platiť 575 Sk. Takže jedno sa odvíja od druhého. Ako to je - bude - v praxi, neviem.
Magma
07.10.05,15:18
To znamená, že ak zamestnáme uchádzača o zamestnanie s príjmom do 3200 Sk mesačne na dohodu o vykonaní práce, zamestnávateľ za neho neplatí zdravotné poistenie...je to tak?
Janka6685
09.10.05,07:42
To znamená, že ak zamestnáme uchádzača o zamestnanie s príjmom do 3200 Sk mesačne na dohodu o vykonaní práce, zamestnávateľ za neho neplatí zdravotné poistenie...je to tak?
Zamestnávateľ z dohôd v každom prípade neplatí zdravotné poistenie. Len zamestnanec zamestnaný na dohodu si sleduje, či má platiť, alebo nie (podľa toho, ako tu už bolo spomínané).
Jozef Mihál
09.10.05,14:57
K plateniu odvodov na zdravotné poistenie z dohôd čítajte:

http://mihal.blog.sme.sk/c/22501/Dohody-a-zdravotne-poistenie.html
M0NIKA
29.01.06,09:43
A po novom:
koľko môže po 01.01.2006 zarobiť študent na DBPŠ (bez iného príjmu) aby nemusel platiť ZP?
Je to tých cca 41.000,- čo bolo spomínané v predchádzajúcom príspevku?
Je to suma za celý rok 2006?
Jana Motyčková
29.01.06,18:37
Maximálne 41400 Sk za celý rok, ak je študentom celý rok.
apsgroup
30.01.06,12:22
V Hosp.novinách 25.1. bolo uverejnené,že študenti si musia platit preddavky na ZP minimalne 634,-Sk mesačne.Píše to Judr.Macková a všetci mi tu vyvolávajú,či o tom viem! Dúfam, že to nie je pravda!!!
Jana Motyčková
30.01.06,14:07
V Hosp.novinách 25.1. bolo uverejnené,že študenti si musia platit preddavky na ZP minimalne 634,-Sk mesačne.Píše to Judr.Macková a všetci mi tu vyvolávajú,či o tom viem! Dúfam, že to nie je pravda!!!
Nie je to pravda.
Jozef Mihál
30.01.06,14:17
Zapamätajte si:

Poistenci štátu - nezaopatrené deti (študenti), dôchodcovia, matky starajúce sa o dieťa vo veku do 6 rokov atď. - ak nie sú zamestnancami a nie sú SZČO -

NEMAJÚ POVINNOSŤ PLATIŤ PREDDAVKY NA ZDRAVOTNÉ POISTENIE.

Sú poistenci štátu a štát za nich platí preddavky.

Nie je podstatné, či tieto osoby majú alebo nemajú príjem na dohody a ak takýto príjem majú, nie je podstatná jeho výška. Preddavky neplatia.

Iná vec je posudzovanie, či majú povinnosť podať ročné zúčtovanie a doplatiť poistné po skončení roka. Ale to je už iná téma.